Od trenutka kada su velike boginje stigle u zemlju do trenutka kada je vijest o tome izašla u medijima prošlo je osam dana.
Bilo je to 1972. godine u bivšoj Jugoslaviji, u vremenu kad su informacije kolale sporije i kad nije bilo društvenih mreža da sve saznajemo u sekundi. Te ‘72 godine, usmena predaja je bila ključna za prijenos informacija, pa kad ste čuli da nečija sestra ima prijatelja čiji brat radi u bolnici i pouzdano zna – vjerovali ste. Danas takvu informaciju možete lako provjeriti.
No, oglašavanje u doba Variole nije stalo – pogledajte kako su izgledale reklame:
Brendovi su i dalje komunicirali sa svojim kupcima, na dostupnim kanalima. Ako trebate dokaz za to, evo ga. Tu je slika iz tadašnjih novina, kada u vrijeme najveće epidemije Podravka poziva da sudjelujete u njihovoj nagradnoj igri.
Komunicirajte pojačano, osnažite svoju zajednicu
Oglašavanje i komunikacija nisu stali tada, a tako treba biti i danas, u doba “Korone”. I danas je puno toga što ne znamo, ali u jedno smo sigurni – svi smo na društvenim mrežama više nego uobičajeno. Tako je, recimo, moja konzumacija Facebooka skočila za 79% u odnosu na prošli tjedan, a Instagram je, s uobičajenih 30-ak minuta dnevno, skočio za sat vremena više.
Sve to otkriva screen time funkcionalnost koju ima iPhone (ili Digital wellbeing koji ima Android). Ne samo da danas tražimo informacije o aktualnoj situaciji, već nam treba i bijeg od nje. Baš je zato sada pravo vrijeme da brendovi zablistaju na društvenim mrežama i pojačaju aktivnosti kojima će osnažiti svoje zajednice i pomoći im. Upravo je ovo vrijeme u kojem se gradi ljubav prema brendu.
Korona content uz Live i influencere
S obzirom na to da su svi kod kuće i na društvenim mrežama, brendovi bi trebali proizvoditi dodatni sadržaj za društvene mreže. Taj sadržaj ovisi o samom brendu, pa on može biti tu da zabavi, opusti, educira.
Na primjer, brend tjestenine mogao bi angažirati food influencera/icu da povremeno preuzme njihov profil i uči nas recepte, kuhanje. Pivski brendovi vezani uz nogomet mogu angažirati velikog znalca nebitnih, ali zanimljivih informacija o dosadašnjim prvenstvima da live priča o nekima od njih. Uz pivo. Banke bi mogle kroz video sadržaj korisnike učiti financijskoj pismenosti, a modni brendovi kako i koje boje idu jedna uz drugu.
Danas se sve konzumira i sad je pravo vrijeme za dodatni sadržaj.
Što nakon Korone?
Prije Korone, u Sjedinjenim je Državama 50% korisnika ozbiljno razmišljalo o digitalnom detoxu, odnosno smanjivanju upotrebe mobitela. S druge strane, još je 2018. godine 50% obitelji u Velikoj Britaniji planiralo digital detox odmor. Google nam nudi pomoć sa svojim spomenutim digital wellbeing alatima, Apple sa screen time funkcionalnošću – digitalni detox je trend u cijelome svijetu. Dakle, već smo prije Korone bili spremni na smanjenu upotrebu društvenih mreža, a nakon nje sigurno je kako ćemo htjeti malo odahnuti, stati i disati.
S druge strane, izvjesna nam je financijska kriza. Kada se prošla kriza dogodila, u Hrvatskoj je rasla samo potrošnja na digitalnim kanalima i to značajno – pogledajte kako je medijska potrošnja izgledala kroz godine. S jedne strane ćemo tako imati korisnike koji žele odahnuti od društvenih mreža, a s druge strane tvrtke koje pojačavaju budžete na toj strani.

Taj apstinencijski period nakon Korone donijet će nam puno pametnog sadržaja jer će brendovi morati dati više u tom segmentu. Kad ovo prođe, još ćemo više nego ikad biti svjesni koliko je svaki trenutak dragocjen i nećemo ni pomišljati trošiti ga na sadržaj koji za nas nema vrijednost. Sigurno je kako će tvrtke još pametnije planirati nastup na ovim kanalima, a iz čega bi krajnji korisnici trebali profitirati.
Ono što bi se moglo dogoditi jest i novi Facebook algoritam – svi znamo koliko su brendovi ulagali u Facebook i koliko su frustrirani malim organskim dosegom. U doba krize to će nezadovoljstvo dodatno rasti. Ulaganje neće stati, ali možda natjera Facebook da ponovo promijeni algoritam, ovaj put u našu korist. Instagram će pak brzo popraviti svoju analitiku koja je danas (a s obzirom na to koliko tamo trošimo), sve samo ne zadovoljavajuća.
Dolazi Live i nove društvene mreže
I obični korisnici i tvrtke su se u karanteni “oslobodili” pa tako imamo pojačane live aktivnosti na Instagramu i YouTubeu. Taj bi trend mogao ostati i nakon koronavirusa, naročito ako će korisnici imati manje vremena za formate poput Instagram Storyja – tražit će se još direktnija komunikacija. Vjerujem kako će TikTok i dalje rasti, ali i kako će se pojaviti nove društvene mreže. Ne zaboravimo da su 2009. pokrenute Quora i WhatsApp (kao i Netokracija), a godinu dana kasnije dobili smo Instagram. Kriza poput ove prilika je i za redefiniranje društvenih mreža, pa će i tu izroniti startupi s potpuno novim pristupom.
Osim toga vidjet ćemo i eksploziju online trgovina. Tko nije kupovao online do sada, to upravo čini. Većina online trgovina bilježi značajan rast, pa će tako nakon Korone, svi imati web shop – samostalni ili na Shopifyu, Bazzaru… Društvene će mreže biti još važnija karika prema online trgovinama, kao i content marketniške aktivnosti kojima je cilj prodati. Uslijedit će ljubav prema analitici koja nam uz svaki sadržaj veže i točan iznos kuna koje je taj post ili sadržaj donio.
Možda ćemo uskoro provoditi manje vremena na društvenim mrežama, ali sada će svaki trenutak biti pametno utrošen. Vjerujem da većina tvrtki već sada pred sobom ima prazan ppt slide na kojem piše: Prilike.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
26. 03. 2020. u 5:23 pm
nadam se da će propast, zajedno sa influencerima,
prodavačima magle, marketinškim “guruima”, poslovnim anđelima
prostitutkama koje lete u Dubai na randevu sa šeicima,
pa se naslikavaju nakvarcane sa skupim torbicama i nazivaju se influencericama za nešto
nadalje nadam se da će propasti facebook, tweeter, instagram,
da ću moći uživati u koncertu bez nečijeg mobitela u zraku
nadam se da će djeca početi korstiti vlastiti mozak, a ne puzati za samozvanim prodavačima pameti
nadam se da će se Grumpy Cat reinkarnirati jer mi nedostaje
Bit ce dobro
27. 03. 2020. u 12:46 pm
Zavist, ljubomora i slične boljke su te počele gadno izjedati čini se… Ne znam koga kriviš za svoje karijerne neuspjehe, ali od previše mržnje možeš se samo razboliti, malo odahni…
Pitam se ima li nešto na svijetu da nećeš popljuvati i da ti ne smeta, osim ruka na koncertu – to svima smeta 😀 Šalu na stranu, jako puno mržnje si ispisao u jednom komentaru, tamo gdje definitivno nije trebalo. Čudno mi je uopće na ovakvu vijest vidjeti ovakav komentar, malo me podsjeća kao ono u školi, kad te profa pita jedno, a ti ne znaš ali pokušavaš nešto stoto upakirati da izgleda kao odgovor, al ne ide 🙂 Istresao si svoje frustracije na sasvim bezopasan i zanimljiv članak. Why?
Pozdrav svima, i zdravi mi bili. Pa čak i ti. Znam da u suštini nisi loš čovjek, samo smanji malo frustracije 😉
ludi panj
27. 03. 2020. u 3:04 pm
ja sam jako sretan panj, karijera mi je onakva kakvu želim
netreba mi wanabee self made psihijatar sa iscijeliteljskim moćima da me patronizira
članak je bezopasan, ali daleko od toga da je zanimljiv.
članak koji sadrži riječi marketing, brand, oglašavanje.. po samoj suštini nemože biti nikome zanimljiv
pošto si više manje sve pogrešno interpretirao napisat ću ti u par crtica šta me muči
pošto nisam sebičan smeta me što krivulja IQ u ljdskog roda pada rapidno,
ne samo IQ-u nego i više manje svih kongitivnih i socijalnih vještina za što je izravno odgovorna pojava “socijalnih” mreža i digitalnih pomagala.
“digitalni detox” je trend u cijelome svijetu – wtf is das
koliko god da je Pernar udaren mokrom krpom po glavi,
ali ono šta ljudima doista treba je šetnja po prirodi,
sjesti na panj, zamišljeno gledati pola sata krošnje, zabaljat se šumom vjetra i konteplirati o životu
naravno bez digitalija pri ruci, to je detox.
digitalni detox je kao i prisilna dijeta, kad završi nadoknadit češ propušteno,
ili u prijevodu više štete nego koristi
šta se tiće mojih nepostojećih neuspjeha i frustracija,
prije bi se reklo da su društene mreže stvorene između ostalog za liječenje frustracija i neuspjeha,
jer ako negdje čovjek može skupljati virtualne prijatelje,
pokazivati virtualna putovanja u egzotične krajeve iz unajmljenog sobička,
hvaliti se tuđim uspjesima, torbicama, ručkovima, onda je to dakako vrli novi svijet virtualne stvarnosti
mogu se kladiti da nebi mogao naći 10 ljudi koji će samo sjedit i razmišljat sat vremena,
bez da ne dobe napadaje opasne po život,
eto tako smo mi društvo postali uz pomoć novih digitalnih prijatelja
a šta se dotikavlje marketinga, mogli bi se epovi pisati o tome
kako osim šta lažu i prave budale od ljudi,
direktno negativno utjeću na kvalitetu proizvoda koje reklamiraju
eto mogao bi pisati danima, ali moram nešto odraditi i
pogledati par klipoova od velikog mislioca i filozofa Georga Carlina
Eto, šaljem ti veliki virtualni zagrljaj i par lajkova da ti osnaži auru i nahrani ego 🙂