Digitalno oglašavanje u Hrvatskoj vrijedi 132 milijuna kuna

Digitalno oglašavanje u Hrvatskoj vrijedi 132 milijuna kuna

Dosad se govorilo kako digitalno oglašavanje u koje se ubrajalo samo banner oglašavanje na nekoliko vodećih portala, čini tek 2 posto ukupnog oglašavanja. Nove brojke IAB Hrvatska koje navodi Škorić, koje ćemo očito uskoro vidjeti detaljnije, govore kako digitalno oglašavanje u Hrvatskoj vrijedi 132 milijuna kuna i čini oko 7 posto oglašivačkog tržišta.

Zasad 7 posto... (Preuzeto iz priloga 24sata i Poslovnog dnevnika posvećenog IdejiX)

Neslužbeni podatak je u posebnom izdanju o IdejiX iznio Saša Škorić, menadžer za digitalno oglašavanje u Omnicom Media Grupi. Dosad se govorilo kako digitalno oglašavanje u koje se ubrajalo samo banner oglašavanje na nekoliko vodećih portala, čini tek 2 posto ukupnog oglašavanja. Nove brojke IAB Hrvatska koje navodi Škorić, koje ćemo očito uskoro vidjeti detaljnije, govore kako digitalno oglašavanje u Hrvatskoj vrijedi 132 milijuna kuna i čini oko 7 posto oglašivačkog tržišta.

Veći udio je rezultat i sveobuhvatnijih podataka koji uključuju ulaganja u SEM oglašavanje te oglašavanje na društvenim mrežama, što je najvjerojatnije prvenstveno Facebook Ads. Škorić je u prilogu naglasio kako još ima mnogo prostora za napredak:

Postotak odnosno udio u ukupnom oglašavanju vjerojatno je prešao i 7 posto što je opet premalo kada se usporedimo i sa zemljama u okruženju, a pogotovo ako za uzor uzmemo npr. britansko ili američko tržište. U 2010. godini je na amerikom tržištu oglašavanje u digitalnim medijima prešlo ono u tisku te uzima 25.8 milijardi dolara ili oko 15 posto oglašivačkog tržišta.

Više možete pročitati u intervju sa Škorićem u spomenutom prilogu o konferenciji IdejaX koja počinje u četvrtak, a čiji smo medijski pokrovitelj. S obzirom da se većina budžeta vrti na na najvećim “portalima”, širenje ulaganja u specijalizirane web stranice i daljni interes oglašivača svakako daje prostor za podizanje postotka. Što vi mislite o tome da tržište digitalnim oglašavanjem u Hrvatskoj vrijedi 132 milijuna kuna?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    24. 05. 2011. u 7:21 pm Odgovori

    Ako su točne brojke 17mil USD Hrvatska pema 300mil USD – kad a bi Amerika imala isti broj stanovnika. Znaci jos ima puno mjesta za rast

    Šteta što većina kolača vjerojatno odlazi na strane digitalne medije, FB, Google, pa i portale u stranom vlasništvu. Inače reklamne agencije mi izgledaju još uvijek zabavljene same sobom u uvjeravanju da su još uvjek relevantne. U stvarnosti postaju middlemani koje se naprosto zaobilazi, to se vidi i u onom prilogu iz linka gore.

    Zato je netko dovoljno mudar iz Digitela uložio lovu u paketnu dostavu CityEx i evo ovih dana prodao Englezima za 30 mil EUR. Reklamna agencija? Who cares Slijedeći posao mudrih reklamnih agencija će biti izgradnja apartmana. Reklamni bilteni manje više.

    Glazbena korporacija Vivendi Universal npr zarađuje 11x više od prodaje igrica putem akviziranih kompanija Activision i Blizzard nego od cijele njihove industrije glazbe. Pametni se prilagođavaju. Tako će morati i reklama industrija, ili će propasti

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.