Na redu je i zadnja epizoda serijala Digitalni kafići kroz koji se bavimo ključnim stavkama na koje jedan uspješan kafić treba paziti u digitalno vrijeme. U 4. epizodi otkrivamo zašto je kafićima bitno istaknuti se dobrom WiFi vezom.
U zadnjoj epizodi Digitalnih kafića Ivan Brezak Brkan, i sam jedan od onih koji rado u kafićima otvaraju laptope i rješavaju radne zadatke, napominje zašto je WiFi u digitalnom dobu neophodan, ali i zašto to ne znači da WiFi može raditi bilo kako – do kad god radi.
Digital native generacije neće vas pitati samo lozinku već će očekivati kada ju utipkaju da vaš internet leti. Kada se to ne dogodi, a osvježavanje web stranice ili društvene mreže ne upali – oni će ispiti tu kavu ili pivu – i više se neće vraćati.
Dobar internet zlata vrijedi, a primjer za ovo ću vam odmah dati.
Svi smo mi potrošači koji biraju…
U Hrvatskoj danas ugostiteljski obrti bez WiFi veze uistinu jesu rijetkost – i svi smo sretni zbog toga. Vlasnici su u korak s vremenom što se tiče neophodnosti interneta. Ipak, jednako kao što je neophodan cjenik na stolu, dobro organiziran i dizajniran cjenik čini razliku od stisnutog plastificiranog A5 printa na jednoj stranici. Niste ispunili zadaću ako samo uvedete bilo kakav WiFi i ne obraćate pozornost na njegovu brzinu, kvalitetu signala i opterećenost brojem korisnika.
Kako ističe Tomislav Pancirov, WiFi je bitan, ali dobar WiFi čini razliku:
Da ja znam da je u nekom kafiću odličan WiFi, da imaju optiku te da su im super upload, a ne samo download brzine – da imam uračunate sve stavke koje mi na neki način jamče da ću u tom kafiću imati super internet – naravno, to bi mi uvelike utjecalo na odluku hoću li otići raditi upravo u taj kafić.
To bi mu postao polu-coworking prostor na koji se može osloniti, zaključuje Tomislav, jer svi smo mi potrošači koji biraju i žele dati svoje povjerenje odabranom brendu, proizvodu ili mjestu. Ispunjavanjem tog povjerenja kafić dobiva novog stalnog, zadovoljnog gosta.
…A biramo ono što je dobro
Pa ipak, iako su svjesni činjenice da trebaju imati WiFi, jer je postao svojevrsni komoditet, vlasnici ugostiteljski obrta očito još nisu svjesni što točno znači dobra veza ni koliko je zapravo zahtjevno pružiti kvalitetnu WiFi vezu u nekom kafiću ili drugom ugostiteljskom objektu. U svakom slučaju zato se brine operater, no ako želite osigurati da napravi najbolje u interesu vaših gostiju, ne zaboravite pitati za najbolje uvjete s obzirom na broj gostiju i uobičajeni internet promet koji se u vašem kafiću dnevno odvije.
Uz iskustva Tomislava Pancirova, freelancera koji predstavlja gosta kojeg želite pridobiti za stalno kad god se u tjednu sjeti raditi van doma, uvjerite se i sami zašto bi on i drugi gosti novih, digital native generacija odabrali upravo vaš kafić kad bi imali odličan WiFi…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
17. 11. 2019. u 3:34 am
srednja škola,
jeftin birc, nema neta, trešte narodnjaci, 2 vrste pive, Wc na livadi, malo para, dobro društvo,
best day ever,
danas para za Guinness koliko hocu, wifi unlimited na mobu,
meh…
jedina razlika je u društvu
Mario Mioč
23. 11. 2019. u 9:03 pm
Dovoljan za refreshati gmail.