Turizam, kao jedna od najvažnijih sastavnica hrvatskog BDP-a, teško da može ići naprijed ako ne zakorači duboko u digitalne vode. Bilo da je riječ o online oglašavanju smještaja, alatima koji će iznajmljivačima olakšati vođenje poslovanja ili činjenici da gosti većinom podrazumijevaju internet u apartmanu, a cijenili bi ako im ponudite i PlayStation. Jer, zašto ne?!
Domaći turizam, koji u ukupnom BDP-u sudjeluje s visokih 18 posto, najčešće svodimo na to koliko je Nijemaca, Čeha ili Skandinavaca noćilo u apartmanima od Istre do krajnjeg juga Hrvatske. Pa iako podaci iz godinu u godinu pokazuju porast broja noćenja, to ne znači da ne postoje prilike za poboljšanjem ovog područja, posebno ako govorimo o privatnim iznajmljivačima turističkog smještaja. Naime, privatni turistički smještaj u ukupnoj strukturi turističkih kapaciteta ima visok udio te bilježi daljnji rast zahvaljujući potražnji tržišta, a i dalje je razina njegove digitaliziranosti te prilagođenosti modernim turistima – preniska.
Sustavni i analitički razvoj ovog segmenta ne može izbjeći ni digitalne alate, procese i platforme, a čiji je rezultat onda potpuno iskorištavanje potencijala, više cijene smještaja te duža sezona. Stvari su to kojima teži svaki turistički djelatnik, a koje domaći turizam još uvijek nije riješio.
Bilo da ćete za oglašavanje smještaja koristiti Booking ili Airbnb kao jednu od opcija ili ćete svoj apartman promovirati putem Facebooka, a s gostima komunicirati preko WhatsAppa i Vibera. Što mora imati svaki apartman, osim klime? Besplatan i stabilan internet! A dodatni bodovi idu onima koji će za svoje goste možda osigurati i PlayStation ili neko smart home rješenje. Kad vas gost upita za autobus ili trajekt do nekog odredišta, hoćete li ga uputiti na Vollo uz pomoć kojeg u par poteza može saznati sve što ga zanima?
Rentlio kao primjer lokalnog turističkog servisa

Kad je riječ o trendovima u turizmu, Emanuel Tutek iz Horwath HTL-a ističe ulogu Airbnba koji je jedan od predvodnika trendova, a na globalnoj razini na ovoj platformi 57 posto svih kuća i apartmana, koji su izvor dodatnog prihoda ili mikro biznisi, prerastaju u malo poduzetništvo za 20 posto domaćina koji imaju više od jedne ponude. Dodaje da popularnost Airbnba raste i u Hrvatskoj, koji je prepoznat kao alat za profesionalizaciju iznajmljivanja. Međutim, trendovi u turizmu ne svode se samo na Airbnb:
Na navedene i brojne druge platforme ili digitalne kanale nadovezuje se još velik broj sličnih pa su sukladno tome razvijena softverska rješenja kao što su channel i reservation management sustavi koji značajno olakšavaju iznajmljivačima da idu u korak s vremenom i unaprijede svoje poslovanje. Takve rješenja su već u širokoj primjeni diljem svijeta, a mi imamo i odličan primjer Rentlija u Hrvatskoj koji je pokazao da naša pamet usmjerena prema pravoj viziji može napraviti vrhunski proizvod s vrhunskim rezultatima.
Zašto Digitalni iznajmljivači?
Svim ovim pitanjima već smo se bavili na Netokraciji u sklopu naše rubrike Digitalni turizam, sada idemo korak dalje! Vjerujemo da se iznajmljivači privatnog turističkog smještaja upravo nalaze pred izazovima koje treba riješiti te uz partnere – VIPnet i Rentlio – pokrećemo projekt Digitalni iznajmljivači!
U sklopu Digitalnih iznajmljivača tematski ćemo se baviti digitalizacijom procesa kod privatnih iznajmljivača turističkog smještaja od alata, administracije, alata digitalnog marketinga i novih poslovnih modela do tehnoloških gadgeta koje svaki apartman ili kuća ovisno o ciljanom tržištu treba imati. Konkretno:
- pružat ćemo savjete i smjernice kroz specijaliziran sadržaj na Netokraciji, poput onoga mogu li se uopće mali (i veliki) iznajmljivači boriti protiv Bookinga – i kako;
- tu je i istraživanje o načinima na koji hrvatski iznajmljivači koriste digitalne alate i platforme, čime želimo provjeriti razinu digitalizacije hrvatskih privatnih iznajmljivača, ali i izazove koji ih muče u plasiranju smještaja na (digitalno) tržište;
- u 10. mjesecu u Zadru održavamo konferenciju i hackathon s ciljem kreiranja novih digitalnih rješenja za turistički sektor.
Gosti žele proizvode i usluge na dohvat ruke preko – digitalnih kanala
Objašnjavajući zašto su podržali Digitalne iznajmljivače, u VIPnetu ističu kako je razvojem tehnologije turizam postao globalni proizvod o kojem se iz bilo kojeg kutka svijeta u realnom vremenu mogu saznati apsolutno sve prednosti i nedostaci, bilo da je riječ o nekoj destinaciji, ugostiteljskom objektu ili pak smještajnoj jedinici.
Sve sfere društva ubrzano se digitalno transformiraju i Hrvatska relativno brzo prihvaća globalne tehnološke trendove, ali ipak je primjetan određeni nesrazmjer u usporedbi sa Zapadnom Europom, kažu u VIPnetu i zaključuju:
Ta činjenica iznajmljivače treba potaknuti da dodatno ubrzaju ritam kojim digitalno transformiraju svoj turistički biznis jer upravo iz zemalja zapadne Europe tradicionalno stižu gosti s najboljim platežnim mogućnostima, a istovremeno su u svakodnevnom životu navikli da su im proizvodi i usluge na dohvat ruke preko raznih digitalnih kanala.
Digitalne iznajmljivače, uz partnere projekta VIPnet i Rentlio, medijski prate i podržavaju Iznajmljivači 2.0, HrTurizam.hr, gdjenamore.com, PSH – Privatni Smještaj Hrvatska, Apartman Plus i Interligo, Apartmanija.hr, Antena Zadar, eCroatia.info.
Iznajmljivač si turističkog smještaja? Želiš saznati kako digitalno unaprijediti svoj biznis i imati još zadovoljnije goste? Želiš postati dio sveobuhvatnog istraživanja o digitalnim navikama? Sljedećih nekoliko mjeseci prati naše Digitalne iznajmljivače i pretplati se na newsletter kako bi među prvima dobio ili dobila sve potrebne informacije!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Sonja Bibić
23. 05. 2017. u 9:00 pm
Ovo je veoma dobro , dosta nas samo zna osnovni dio a ne znamo to sve poboljšati
branka džebić
24. 05. 2017. u 8:18 am
Članak je iznimno edukativan i zanima sve u vezi digitalnog iznajmljivanja, ali i moguća edukacija nas iznajmljivača, što držim vrlo važnim dijelom.
Visnja Colic
24. 05. 2017. u 2:11 pm
Zelim znati vise kako i na koji nacin biti bolji domacin i zadovoljiti goste necim sto mozda dosad nisam,lp
Biserka Žunković
25. 05. 2017. u 9:44 am
Zanimljivo i baš sam zainteresirana i spremna dodatno učiti o digitalnom iznajmljivanju
Jole
25. 05. 2017. u 3:25 pm
Bez veze. Ako nemaš dobru i traženu lokaciju ni Airbnb ni Booking ti neće pomoći, a kamo li ostali. Dokazano. Znam više njih koji niz godina imaju stalne goste bez ovih digitalnih kerefeka. A znam i dosta njih koji koriste digitalne kanale pa im slabo ide.
Previše ste digitalizirani u glavi pa vam to zamagljuje realnost.
Odak Bilic Ksenija
26. 05. 2017. u 9:15 am
Slažem se ! Imam dva ap na ne baš exkluzivnoj lokaciji , opremljeni sa pažnjom i standardom , sa internetom i svim ostalim kerefekijama , okruženi njegovan im zelenilom , privatnim parkingom….i jako se na mučim da napunim 60 dana . Moj kolega nema ni približno sve to ali se nalazi tik do mora i uvijek je pun ! Mislim da nisu turisti ti koji sve to traže već ovi iz turističkih zajednica .
jozo
26. 05. 2017. u 8:01 am
Blesav, bezvezan članak, iritantan za čitanje. Što je zapravo tema članka osim reklamiranja “partnera projekta”? Kod vas stalno neki projekti bez glave i repa…
Anka Goleš
29. 05. 2017. u 2:53 pm
Sve je to lijepo i ok, ali sve dok na otok ne dođe kvalitetna infrastruktura to je lijepa zamisao.
kresimir nekic
30. 05. 2017. u 5:05 pm
A kome to uvoditi i čemu ulagati kad ne možeš to naplatiti?
ljudi 30 m od mora iznajmljuju nove apartmane za 30 eura, tako da dalje nema smisla uopće pričati o ikakvom turizmu.
Croatia
31. 05. 2017. u 11:59 am
Možda je internet i znanje te mogućnosti koji proizlaze iz njega upravo rješenje. Ako iznajmljujete nešto za 30 eura, što to znači? Da se ničime niste diferencirali, da ciljate iste skupine turista kao i svi ostali uz more koji naplaćuju 30 eura. A zašto biti kao svi ostali?
anamarbar
31. 05. 2017. u 12:00 pm
dobro ste rekli – stabilan internet!
nije problem u digitalizaciji, niti u edukaciji i praćenju trendova, problemi su što nam kabeli vise po granama o bora, od kuće do kuće i sl., učestalo pucanje veza. plaćamo “najbržu” internetsku vezu, a u stvarnosti je nemamo. infrastruktura ne ovisi o nama, iznajamljivačima, a članak sugerira da smo sami odgovorni za poboljšanje ponude.
Ivan Vodarić
07. 06. 2017. u 2:52 pm
Sve je to lijepo zamišljeno…ali u praksi niš od toga..
Najvažnije je da imaš dobre stare goste….i preko mjih dobivaš nove….to je zakon
marija miravić
08. 06. 2017. u 10:21 am
Interesira me svaka novatorija koja će poboljšati plasman naših apartmana na tržištu,mada mi se čini da informatička pismenost iznajmljiuvača može biti ograničavajući faktor.Stoga svako rješenje koje nudite i alati moraju biti krajnje jednostavni i lako upotrebljivi.
Febo markovic
10. 06. 2017. u 6:17 pm
Bog
Sve ste ljepo napisali samo ne koliko ce to nas iznajmljivace kostat?? Napisite i cjene
Pozdrav