
Digitalne vještine za 2021.: Savladajte AI i ne kradite tuđe vrijeme u radu na daljinu!
Kladarić, Car, Končar i Skender za Netokracija Podcast otkrili su vještine za koje smatraju da će nam svima olakšati daljnji razvoj hrvatske tehnološke industrije.
Prošli smo tjedan u suradnji s A1 Hrvatska organizirali Netokracijinu sobu na temu ključnih digitalnih vještina sa suosnivačem Infinuma Tomislavom Carom, chaos menadžerom i moderatorom grupe Developers Hrvatska Lukom Kladarićem, direktorom dizajna u globalnoj platformi Kiwi.com Vladimirom Končarom i glavnim direktorom za transformaciju poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije u A1 Hrvatska, Ivanom Skenderom.
Kako se tamo preneseno iskustvo ne bi ograničilo samo onima za iPhoneom i pozivnicom za Clubhouse – i u ovoj epizodi Netokracija Podcasta prenosimo snimku cijelog razgovora, a sljedeći se tjedan vraćamo uobičajenom formatu Netokracija Podcasta.
Komunikacija, ali kakva?
Iako su se svi panelisti složili da je komunikacija ključna vještina, ona se često uzima zdravo za gotovo, a zapravo postoji cijeli niz navika koje možete usvojiti. Luka Kladarić je, primjerice, naveo kako trebate naučiti vladati tzv. availability managementom tj. biti jako precizni u tome kada ste dostupni svojim kolegama kako ne biste krali tuđe vrijeme.
Car je istaknuo kako je zbog rada na daljinu putem kanala poput Slacka jako bitna vještina pisanja, posebno u slučaju asinkrone komunikacije.
Trebaju nam poslovi “bliski” programerskim
Kladarić je dodatno naglasio kako mu je uz tipične programerske talente najteže naći poslove koji su bliski programerskima, ali se najčešće radi o prekaljenim bivšim programerima koji su postali menadžeri, primjerice za poziciju Technical Lead menadžera.
Skender je dodatno istaknuo kako vidi sve više potrebe u određenim tehnologijama, poput umjetne inteligencije, za koje traže nove talente, a na što i sami utječu podržavanjem projekata poput Škole budućnosti.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.