#DigitalnaKarijera u Splitu: Kako krenuti? Napravite svoj 'landing page' ili igru

#DigitalnaKarijera u Splitu: Kako krenuti? Napravite svoj ‘landing page’ ili igru

Nakon druženja s karizmatičnim predavačima i proaktivnim mladima u Zadru, #DigitalnaKarijera powered by bonbon prošlog je petka posjetila Split. Predavači iz digitalne zajednice poručili su mladima da u digitalnu karijeru mogu krenuti s vlastitim projektima poput kreiranja 'landing pagea' ili vođenja vlastitih društvenih mreža.

Digitalna karijera je pristup kakav su imali Uber i Airbnb, istaknuo je Ivan Brezak Brkan na Digitalnoj karijeri u Splitu.

#DigitalnaKarijera powered by bonbon prošlog je petka posjetila Split gdje nas je kao prvi predavač dočekao Nikola Matasović, marketing communications specialist u bonbonu i proposition manager u Hrvatskom Telekomu. Nikola je pravi primjer kako netehnološki kadar može uspjeti u digitalnoj karijeri. Nikola je, naime, bivši student latinskog jezika i bibliotekarstva kojemu je prvi studentski posao bio u telekomu, da bi 2010. godine kada je lansiran bonbon postao voditelj tima u korisničkoj podršci. Bio je to trenutak koji je odredio njegovu karijeru.

Mi smo 2010. odlučili krenuti malo drugačije. Ono što je bilo drugačije je naš pristup prema korisniku. Lansirali smo korisničku podršku na Facebooku i Twitteru i probali smo biti iskreni.

Ključna stvar kojom se bonbon istaknuo spram drugih dogodila se zahvaljujući prepoznavanju prilika na tržištu, istaknuo je Nikola. Nije tajna da takvih prilika i izazova u digitalu ima mnogo, no za mlade su važni savjeti što je konkretno potrebno za digitalnu karijeru. O tome su nakon nesuđenog profesora latinskog govorili panelisti Ivan Burazin iz splitskog Codeanywhere, Ivan Frančešević iz marketinške agencije SeekandHit te Netokracijin Josip Zurak.

Kako krenuti? Napravite landing page ili igru, vodite vlastite društvene mreže

U panelu o tome kako započeti digitalnu karijeru sudjelovali su Ivan Frančešević, Ivan Burazin i Josip Zurak.

I drugi kadrovi osim developera mogu naći svoje mjesto u digitalnoj ekonomiji, složili su se panelisti. Na primjer, u SeekandHitu traže ekonomiste, ali i ljude iz područja turizma te studente stranih jezika. Mladi iz različitih disciplina i znanosti su im potrebni ne samo radi njihovih znanja, već i radi bogatstva različitih mišljenja koja donose sa sobom, smatra Ivan Frančešević. Međutim, njegov imenjak iz Codeanywherea napominje da je takve kadrove teško naći jer oni ne razumiju dovoljno digital. Josip je pak naveo kadrove kakvi se traže u Netokraciji:

Ekonomistima bi trebala biti zanimljiva prodaja, ali i Facebook oglašavanje, Google AdWords, analiza podataka. S druge strane, poželjno je u timu imati i psihologe koji razumiju ponašanje korisnika na internetu i ljude koji znaju dobro komunicirati.

Najveći problem za studente vjerojatno je – kako krenuti. Odgovor ima Ivan Burazin:

Napravite svoju stranicu. Ako vi možete napraviti da ljudi dođu na neki landing page, to je već to.

Josip ističe da se mnogo savjeta i aktualnih trendova može pratiti i u Facebook grupama poput Digitalno oglašavanje ili Društveni mediji. Ono što Ivana Frančeševića najviše brine je to što mladi gotovo nikada ne pitaju za praksu. Poruka panelista je da ne trebate čekati da neka IT tvrtka ili startup pokrene natječaj za posao – javite se sami i to bez obaveze da im se obraćate s “Vi”.

“Razmišljajte poput Ubera i Airbnba”

Startupima i mladim IT tvrtkama se ne trebate obraćati sa “Vi”, zaključili su panelisti.

Nakon panela, o tome što nas još čeka u razvoju čovječanstva i zašto će biti važno naći posao u kojem ćemo biti bolji od računala, govorio je Roko Roić, software delivery consultant u King ICT-u, osnivač Backloga i autor knjiga o agilnom razvoju. Za kraj, na glavno pitanje, zašto bi sve studente i mlade trebala zanimati digitalna karijera, odgovorio je Netokracijin glavni urednik Ivan Brezak Brkan koji je istaknuo da mladi sami trebaju odlučiti čime će se baviti.

Nemojte nas pitati što poslodavci traže i što trebate raditi. Mi smo irelevantni. Vi ste ti koji znate što vam treba i što želite.

Ipak, internet i digitaliju ne treba uzimati “zdravo za gotovo”. Sve velike korporacije pa i tradicionalne “institucije” poput banaka najavljuju digitalnu transformaciju što znači da će kadrovi koji danas izlaze s fakulteta u budućnosti raditi po nekim novim pravilima. Ono što će biti važno je razmišljati poput Ubera i Airbnba koji su napravili disrupciju u tradicionalnim industrijama, naglasio je Ivan.

Iako je “tura” u dalmatinskim gradovima završila, već preksutra nastavljamo s razgovorom o digitalnoj karijeri – u Varaždinu. Program počinje u 17 sati, a mjesto susreta je Fakultet organizacije i informatike. Vidimo se. 🙂

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.