Studenti, budite proaktivni i slijedite svoje snove - digitalna karijera neće izostati!

Studenti, budite proaktivni i slijedite svoje snove – digitalna karijera neće izostati!

Digitalna karijera powered by bonbon, ovoga se tjedna vratila tamo gdje je sve počelo, na Ekonomski fakultet u Osijeku koji se, kao i prije dvije godine, pokazao kao pravo mjesto za razgovor o tome kako vaša karijera može biti digitalna, iako možda toga i niste sami svjesni.

Krešimir Strahonja

Priča o Digitalnoj karijeri počela je, za sve one koji možda ne znaju, prije otprilike dvije godine u Osijeku, što svakako čini najveći slavonski grad postajom koju ovogodišnja mini turneja Digitalna karijera powered by bonbon nikako nije smjela zaobići. Nakon tri sata inspirativnih i zanimljivih predavanja Osijek je još jednom pokazao kako je jedno od najboljih mjesta u Hrvatskoj za razgovor o temama budućnosti.

Naravno, za mene Digitalna Karijera u Osijeku ima posebno značenje jer, iako nisam student ekonomije, cijeli sam život proveo u Osijeku. Posebno me, stoga, radovala velika posjećenost i gotovo potpuno ispunjena dvorana 1 EFOS-a.

Voditeljska dužnost na konferenciji pripala je Ivanu Brezaku Brkanu, a kroz uvodne riječi prodekana za nastavu doc.dr.sc. Ivana Kristeka i dr. sc. Ivana Kelića te Nikoline Turuk iz BonBona bilo je jasno kako će gotovo svaka karijera u budućnosti biti digitalna, i da nije poanta u tome da kao student imate diplomu, već da se izdvojite od ostalih koji ju također imaju kako biste bili konkurentniji na tržištu rada.

Zašto današnje studente čeka digitalna karijera?

Upravo konkurentnost na tržištu rada poslije fakulteta bila je misao koja se provukla kroz sva predavanja osječke Digitalne Karijere, počevši od onog početnog Zašto vas čeka digitalna karijera Ivana Brezaka Brkana. U svom predavanju Ivan je ponajviše govorio o tome kako sve današnje tvrtke na ovaj ili onaj način prolaze kroz digitalnu transformaciju, i da to nije samo “izlazak na društvene mreže”.

Ivan je također govorio i o tome kako je svaklo novo iskustvo u digitalnoj ekonomiji važno i nema razloga zašto bi se trebali loše osjećati ako vam neki projekt ne uspije. Za kraj je ostavio tri savjeta za sve mlade u digitalnoj ekonomiji:

  • Samo formalne edukacije vas ne mogu pripremiti na posao u digitalnoj ekonomiji,
  • Digitalnog posla ima mnogo,
  • I digitalna ekonomija cijeni proaktivnost.

10 koraka do uspješne digitalne karijere

Nakon Ivana, Anja Uzelac iz bonbona govorila je o svojih temeljnih 10 savjeta za kvalitetnu i uspješnu digitalnu karijeru koja, po njezinom mišljenju, kreće čim završite fakultet, što je ujedno i korak broj jedan. Nakon završetka formalnog obrazovanja čeka vas povezivanje s digitalnom zajednicom i nastavak učenja u vlastitom aranžmanu, tijekom kojeg se nikada ne smijete ustručavati pitati osobe koji znaju više od vas.

Naravno, prijeko potrebno iskustvo morate steći, a to će nerijetko značiti i volontiranje samo kako biste saznali neke stvari koje inače nikada ne biste, a nakon toga je vrijeme za usavršavanje kako nikad više ne biste morali raditi besplatno. Posljednja dva savjeta su logična: nemojte se bojati i ostvarite svoju viziju kakva god ona bila.

Put do “prave” digitalne karijere

Predavanje Tomislava Bilića, direktora Inchooa bila je za Tomislava pravi izazov, rekao je. Prvenstveno zbog toga jer nije trebao govoriti o samom Inchoou već o sebi, zbog čega je gotovo pa i odbio poziv na Digitalnu Karijeru. Ipak, Tomislav se sjajno snašao i sa svima podijelio svoje prve korake u programiranju na računalu Orao, na kojemu je napisao prve linije koda, ali i crtice o tome kako je zajedno s obitelji mladost provodio “preprodajući” jakne iz Italije i Turske.

Nakon uspješne prodaje stotina “spitki” i rata, Tomislav je sreću pronašao na EFOS-u, gdje je započeo prve korake web dizajna, nakon čega je otvorio tvrtku Escape, iz koje je 2007., otišao, a godinu dana kasnije otvorio Inchoo. Tomislav je rekao kako svatko treba posebno obratiti pozornost na to da su studentski dani najbolji dani ikada, i kako zaista nije toliko teško pokrenuti nešto svoje, uz malo truda i dobru ideju.

Što vam točno treba za #DK?

U panelu naziva Konkretno, što ti treba za #DK sudjelovali su Boris Rauš, Ivan Brozović i Davor Banović, koji su kroz petnaestak minuta razgovarali o tome kakve oni ljude najviše vole zaposliti, ali i kakve su navike u njjihovim tvrtkama. Zanimljivo je kako su se i Boris i Ivan složili u tome kako u njihovim tvrtkama mogu biti vrlo korisni upravo oni ljudi koji možda misle kako nikada ne bi uspjeli u digitalnom, poput psihologa ili kulturologa.

Panelisti su napomenuli i kako je LinkedIn odlično mjesto za pronalazak informacija koje su im potrebne u poslu, a ponajbolje rasprave i informacije pronađu se u grupama na društvenim mrežama te na Redditu iako on nije pretjerano jak kod nas. Za kraj panela, raspravljalo se o prednostima i nedostacima rada od kuće, ali glavni zaključak je svakako bio da iako je rad od kuće dobar za neke, ponekad zaista treba komunicirati licem u lice.

Prije kratke pauze Leo Tot iz Void Main Studia svima je objasnio zašto je zapravo Void najbolja stvar koja se ikada dogodila Osijeku, i kako će ovaj novootvoreni gaming studio uz skorašnju igru Reboot Overlords nastaviti proizvoditi igre za mobilne platforme i PC kako bi Osijek, osim regionalnog IT centra, pretvorili i u gaming centar.

Zaključak? Sve je moguće!

Posljednja dva predavanja bila su rezervirana za Belu Ikotića iz poduzetničkog inkubatora Bios, Osijek Software Citya i Void Main Studia i Srđana Kovačevića iz Reaktora, koji su također podijelili svoje životne priče i pojasnili kako su uopće došli do svoje karijere iz snova.

Za Belu je jedan od glavnih motivatora bilo širenje obitelji, ali i činjenica da se nikada ničeg nije previše bojao te je kroz OSC i Bios realizirao velik broj projekata koji su nekada bili više, a nekada manje uspješni. U posljednje vrijeme velik trud ulaže u razvoj Void Main Studia, ali i projekte poput Mini Maker Fairea i Hour of Code. 

Srđan se, pak, u svojoj karijeri bavio mnoštvom stvari koje i nisu previše digitalne, ali se naposlijetku zaustavio u Osijeku kao suosnivač Reaktora, laboratorija za prototipe koji dobre ideje pretvara u početak dobrih proizvoda. Kroz godine radio je i na fakultetu, ali voli reći kako je fakultet najbolji način da u sebi uništite volju za područje koje učite.

Nadam se kako to nije bio slučaj prisutnim studentima koji su sudjelovali u Digitalnoj Karijeri po drugi puta u Osijeku.

Početak digitalne karijere uz akademiju Machina i SmartNinja Hrvatska

Kao početak digitalne karijere uvijek dobro dođe dodatna edukacija, a u suradnji s Machinom i SmartNinja Hrvatska osigurali smo vam mogućnost za osvajanje prilično zanimljivih stipendija. Više informacija o Machina stipendijama za Kreativno pisanje, audio produkciju, C++ i Unity pronađite ovdje, a ako ipak više želiš naučiti programirati preko vikenda prijavi se za Vikend programiranje na Facebook stranici SmartNinja Hrvatska!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Danijel

    Danijel

    23. 10. 2017. u 4:45 pm Odgovori

    “Predavanje Tomislava Bilića, direktora Inchooa bila je za Tomislava pravi izazov, rekao je. Prvenstveno zbog toga jer nije trebao govoriti o samom Inchoou već o sebi, zbog čega je gotovo pa i odbio poziv na Digitalnu Karijeru.”
    Zanimljivo kad poslodavac treba reći nešto o sebi onda mu je neugodno ali kad dođe kandidat na razgovor onda nije problem.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.