Hrvatskim blogovima vladaju blogerice kojima je najveći dio publike također ženska populacija. One većinom ne zarađuju od bloga i smatraju ga hobijem, a iako žele plaćene suradnje - ne javljaju se brendovima, već brendovi kontaktiraju njih. To su rezultati 1. istraživanja o domaćoj blogerskoj sceni, predstavljeni na konferenciji Diablog.

Jučer se u prostoru HUB385 održala prva konferencija u Hrvatskoj posvećena blogerima – Diablog. U sklopu događanja, organizatori iz agencije Dialog proveli su istraživanje o problemima i dojmovima o tržištu među hrvatskim blogerima. Iako blogeri već dugo vremena surađuju s agencijama i brendovima, ovo je prvi put da se provodilo sveobuhvatno istraživanje pa se tim povodom napravila baza blogera – na popisu sudionika u istraživanju skupilo se 203 blogera (i youtubera).
Jedan od najvažnijih zaključaka koje je istraživanje o domaćoj blogerskoj sceni pokazalo jest da njome vladaju žene. Na jednog muškog blogera dolazi 9 blogerica, a publika kojoj se obraćaju također je većinom ženskoga spola, što se moglo vidjeti i na samoj konferenciji gdje su u publici većinom sjedile žene.
Blog im je samo hobi i ne javljaju se proaktivno brendovima

Najviše blogera, odnosno blogerica živi u Zagrebu, ima između 25 i 30 godina, a većina njih je stalno ili honorarno zaposlena, ali ne zarađuje od bloga. Čak 86% ispitanika blog smatra samo hobijem, no oni koji zarađuju najčešće dobivaju naknade za plaćene kampanje i recenzije. Ipak, čak 18% njih nema vlastita primanja, a mnogi bi ovaj hobi voljeli pretvoriti u posao. Što se tiče aktivnosti, blogeri u prosjeku objavljuju 5 postova mjesečno, a pisanjem se bave 2 do 3 godine i to najviše isključivo na hrvatskom jeziku.
Da komunikacija između marketingaša i blogera u Hrvatskoj već postoji, govori podatak da tri četvrtine blogera surađuje s brendovima. Međutim, zanimljivo je da su u većini slučajeva brendovi ti koji kontaktiraju blogere, a manje od 1 petine ispitanika se sami javljaju kompanijama ili agencijama.
Većina blogera dolazi iz područja ljepote, a manji broj njih se bavi modom, gastronomijom i putovanjima. Zanimljivo je to da dvije trećine njih ne objavljuje video blog, iako su svjesni da je to, uz miks sadržaja, YouTube i Instagram, jedan od trendova u industriji. Svi su blogeri i blogerice prisutni na društvenim mrežama među kojima očekivano vode Facebook i Instagram.
Na domaćoj blogerskoj sceni kao tri najveća problema prepoznati su podcjenjivanje blogera, nedostupnost brendova za suradnju i neplaćene suradnje. S obzirom na to da u blog ulažu trud i znanje, blogeri i blogerice smatraju da bi se to trebalo promijeniti te očekuju poticaj na komunikaciju.
Tko su najbolji/e blogeri(ce)?

U sklopu istraživanja, koje je provedeno tijekom prošlog mjeseca, blogeri su među sobom odabrali one najbolje. Tako su nagradu za najbolji lifestyle blog dobile Martina Lolić (Dear Skin), Ella Dvornik i Ivana Jumić koja se krije iza bloga Le Makeup Freak, dok su titulu najboljih gastro blogera ponijeli Andrea Cukrov za blog Cukar, Sanja Mijac i Darko Kontin (Darkova Web kuharica).
Blogeri su birali i najbolje brendove za suradnju među kojima vode oni iz beauty industrije, a nagrade su dobili Avon, Essence i Dukat.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.