91% hrvatske blogerske scene čine žene, ali među najboljima je - bloger

91% hrvatske blogerske scene čine žene, ali među najboljima je bloger – Darko Kontin

Hrvatskim blogovima vladaju blogerice kojima je najveći dio publike također ženska populacija. One većinom ne zarađuju od bloga i smatraju ga hobijem, a iako žele plaćene suradnje - ne javljaju se brendovima, već brendovi kontaktiraju njih. To su rezultati 1. istraživanja o domaćoj blogerskoj sceni, predstavljeni na konferenciji Diablog.

Na 1. konferenciji posvećenoj blogerima u Hrvatskoj
Povodom 1. hrvatske konferencije posvećenoj blogerima, provedeno je istraživanje na uzorku od 203 blogera.

Jučer se u prostoru HUB385 održala prva konferencija u Hrvatskoj posvećena blogerima – Diablog. U sklopu događanja, organizatori iz agencije Dialog proveli su istraživanje o problemima i dojmovima o tržištu među hrvatskim blogerima. Iako blogeri već dugo vremena surađuju s agencijama i brendovima, ovo je prvi put da se provodilo sveobuhvatno istraživanje pa se tim povodom napravila baza blogera – na popisu sudionika u istraživanju skupilo se 203 blogera (i youtubera).

Jedan od najvažnijih zaključaka koje je istraživanje o domaćoj blogerskoj sceni pokazalo jest da njome vladaju žene. Na jednog muškog blogera dolazi 9 blogerica, a publika kojoj se obraćaju također je većinom ženskoga spola, što se moglo vidjeti i na samoj konferenciji gdje su u publici većinom sjedile žene.

Blog im je samo hobi i ne javljaju se proaktivno brendovima

Da hrvatskom blogerskom scenom vladaju žene, vidjelo se i u publici.
Da hrvatskom blogerskom scenom vladaju žene, vidjelo se i u publici.

Najviše blogera, odnosno blogerica živi u Zagrebu, ima između 25 i 30 godina, a većina njih je stalno ili honorarno zaposlena, ali ne zarađuje od bloga. Čak 86% ispitanika blog smatra samo hobijem, no oni koji zarađuju najčešće dobivaju naknade za plaćene kampanje i recenzije. Ipak, čak 18% njih nema vlastita primanja, a mnogi bi ovaj hobi voljeli pretvoriti u posao. Što se tiče aktivnosti, blogeri u prosjeku objavljuju 5 postova mjesečno, a pisanjem se bave 2 do 3 godine i to najviše isključivo na hrvatskom jeziku.

Da komunikacija između marketingaša i blogera u Hrvatskoj već postoji, govori podatak da tri četvrtine blogera surađuje s brendovima. Međutim, zanimljivo je da su u većini slučajeva brendovi ti koji kontaktiraju blogere, a manje od 1 petine ispitanika se sami javljaju kompanijama ili agencijama.

Većina blogera dolazi iz područja ljepote, a manji broj njih se bavi modom, gastronomijom i putovanjima. Zanimljivo je to da dvije trećine njih ne objavljuje video blog, iako su svjesni da je to, uz miks sadržaja, YouTube i Instagram, jedan od trendova u industriji. Svi su blogeri i blogerice prisutni na društvenim mrežama među kojima očekivano vode Facebook i Instagram.

Na domaćoj blogerskoj sceni kao tri najveća problema prepoznati su podcjenjivanje blogera, nedostupnost brendova za suradnju i neplaćene suradnje. S obzirom na to da u blog ulažu trud i znanje, blogeri i blogerice smatraju da bi se to trebalo promijeniti te očekuju poticaj na komunikaciju.

Tko su najbolji/e blogeri(ce)?

Najboljim gastro blogerima proglašeni su Andrea Cukrov, Darko Kontin i Sanja Mijac.
Najboljim gastro blogerima proglašeni su Andrea Cukrov, Darko Kontin i Sanja Mijac.

U sklopu istraživanja, koje je provedeno tijekom prošlog mjeseca, blogeri su među sobom odabrali one najbolje. Tako su nagradu za najbolji lifestyle blog dobile Martina Lolić (Dear Skin), Ella Dvornik i Ivana Jumić koja se krije iza bloga Le Makeup Freak, dok su titulu najboljih gastro blogera ponijeli Andrea Cukrov za blog Cukar, Sanja Mijac i Darko Kontin (Darkova Web kuharica).

Blogeri su birali i najbolje brendove za suradnju među kojima vode oni iz beauty industrije, a nagrade su dobili Avon, Essence i Dukat.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?