Blogeri brendovima na Diablogu: Cijenite naš rad i platite nam suradnju
DIABLOG

Blogeri brendovima na Diablogu: Cijenite naš rad i platite nam suradnju

Iako svoj blog i dalje smatraju hobijem, u odnosu na prošlu godinu veći broj blogera od njega zarađuje, a najviše su prisutni na Facebooku i Instagramu. No, mnogi se još nisu upustili u video bloganje, iako ističu to kao trend. Djelić je to podataka koje smo mogli čuti jučer u Zagrebu na konferenciji DIABLOG, posvećenoj blogerima i influencerima.

Sanja Mijac s bloga Domaćica, najbolja gastro blogerica, i Elena Wolsperger iz Dukata. DIABLOG

Jučer su na konferenciji DIABLOG predstavljeni rezultati drugog istraživanja o stanju hrvatske blogerske scene koje je u listopadu ove godine provela agencija Dialog komunikacije. Cilj istraživanja bio je mapiranje blogera i hrvatske blogerske scene, odnos pri suradnji blogera i brendova te proglašenje najboljeg blogera i brenda. U istraživanju je sudjelovao 171 aktivni bloger, većinu ispitanika čine žene (90,6%) koje žive u središnjoj Hrvatskoj, imaju između 25 i 35 godina i visoko su obrazovane (42,7%).

Iako je video trend, naši ga blogeri većinom još ne slijede

U odnosu na prošlu godinu veći broj blogera od bloga i zarađuje, a najviše su prisutni na Facebooku i Instagramu, čija upotreba je u porastu. Iako su video, kao i prošle godine, istaknuli kao trend, još uvijek se većina blogera ne bavi video produkcijom. Najveći dio ih mjesečno zarađuje između 3500 i 5500 kuna, blogove vode između tri i pet godina (36,6%), a mjesečno objavljuju dva do tri blog posta (42,1%), što je zanimljivo budući da su prema rezultatima prošlogodišnjih istraživanja, objavljivali preko pet postova.

Marijana Kraljević iz Dialog komunikacija komentirala je ovu promjenu:

Iako se smanjio broj postova, ne znači da se smanjila nužna kvaliteta. Nekad manji broj postova znači i bolju kvalitetu.

Jezik komunikacije ostao je isti kao i prošle godine. Najviše blogera piše na hrvatskom jeziku, velik dio piše na hrvatskom i engleskom, ali postoji i dio blogera koji piše na nekom trećem jeziku. Najzastupljenije kategorije su ljepota (31%), gastro (17%), moda (10,5%) i putovanja (6,4%).

Iako tek nešto više od 50% blogera zarađuje putem istog, još ga uvijek smatraju hobijem, a ne stalnim poslom. Suradnja je u najvećem postotku plaćena putem recenzija.

Suradnja s 2-3 brenda istodobno, ali s određenim problemima

Matea Frajsberger s bloga Click4Chic, najbolja modna blogerica, i Lucija Josipović iz Avona.

80% blogera surađuje s brendovima tako da izravno kontaktiraju brendove ili brendovi kontaktiraju njih (veći od 50%), dok neznatan dio ide preko posrednika ili agencija. Nešto više od 20% još uvijek ne surađuje s brendovima. Blogeri surađuju s dva ili tri brenda kontinuirano, a lani je taj broj bio jedan. Tri su brenda koja su se istaknula u suradnji s blogerima – Essence, Catrice i Avon, a također su se istaknuli kao brendovi s kojima bi blogeri željeli surađivati, kao i Maybelline i L’Oréal.

Najveći problemi pri suradnji blogera i brendova svakako su centraliziranost, nespremnost brendova na suradnju te podcjenjivanje blogera.

Ono što su blogeri poručili brendovima je – koristite nove blogere, platite suradnju i cijenite rad.

Za razliku od blogera, influenceri svoje kanale doživljavaju kao – posao

Marija Margareta Klika, savjetnica u agenciji Dialog komunikacije predstavila je rezultate prvog hrvatskog istraživanja o influencerima, također provedeno u listopadu. Ciljevi istraživanja bili su saznati njihove stavove i razmišljanja te otkriti mehanizme suradnje s brendom. Više od polovice ispitanika ima vlastiti online kanal duže od tri godine, dok je postotak muških i ženskih čitatelja podjednak, što je velika razlika u odnosu na blogere.

Kao i kod blogera, kategorije su putovanja, moda, ljepota i gastro. Više od 15 postova mjesečno objavljuje 52,4% ispitanika, gdje je opet vidna razlika u odnosu na blogere. Čak 76,2% influencera objavljuje sadržaj i na engleskom i na hrvatskom jeziku. Prisutnost influencera na društvenim mrežama nije iznenadila – najveći broj njih je i dalje na Instagramu i Facebooku, kao i kod blogera.

No, odnosu na blogere, influenceri doživljavaju svoj kanal kao posao. Putem recenzija ili kampanja zarađuje 86% ispitanika. Brendovi kontaktiraju čak 85,7% ispitanika, a tek 4,8% influencera kontaktira brendove. Kontinuirana suradnja ostvarena je s dva do tri brenda, a 20% ispitanih surađuje s više od pet brendova. Top trend na influencerskoj sceni i dalje je – video.

Premali budžeti, kupljeni followeri i pristran sadržaj najveći su problemi hrvatske influencerske scene.

Poruka influencera prema brendovima jest da prilikom dogovaranja suradnji gledaju statistike, ponude veći budžet i mogućnost sukreiranja sadržaja.

Što se tiče sociodemografskih podataka, i dalje su većina ispitanika bile žene u dobi između 25 i 35 godina, iz središnje Hrvatske s VSS. Mjesečna primanja ispitanika (30%) veća su od 7500 kuna.

Kampanje koje su predstavljene

Na konferenciji su predstavljeni i uspješni projekti napravljeni u suradnji s blogerima i influencerima.

Istraživanja su, dakako, bila najzanimljiviji dio konferencije, dok je dosta pozitivnih komentara bilo i na prezentaciju uspješne blogerske kampanje za brend DOBRO tvrtke Žito iz Osijeka, a u pauzi je bilo vapaja i za famoznim slavonskim pršutom. Uspješnoj realizaciji projekta pridonijela je i činjenica kako Petar Kizivat na njega ne gleda kao na kampanju, već kao druženje s blogerima.

Posjetitelji su pažljivo zapisivali i savjete koje im je, na svom primjeru, dala i Erin Salisbury, stručnjakinja za digitalna istraživanja i analitiku iz Ketchuma, najavljene u intervjuu povodom same konferencije. Definirati ciljeve kampanje, svrhu korištenja influencera, targetirati ciljanu skupinu i identificirati potencijalne utjecajne, neki su od savjeta.

Konferenciju DIABLOG prepoznala je i Turistička zajednica Istre, čiji je marketinški menadžer Marko Marković sudjelovao na okruglom stolu na temu mjerenja učinaka blogerskih i influencerskih kampanji, a prezentirao je i međunarodnu kampanju Share Istria, koju je osobno vodio.

Uz kampanju TZ Istre, prezentirane su i kampanje Vip Vatrice, koja je ušla u finale ovogodišnje nagrade SoMoborac u kategoriji Tech, kampanja za Microsoft koja je uključivala i angažman mikro influencera koju je prezentirao Ivan Hrvoje Josipović iz ENTG-a. Osim njih, svoje uspješne projekte predstavili su Vanja Prahić i Nikolina Sok iz BlogBustera, Matej Lončarić iz JoomBoosa, Elena Wolsperger Dolezil iz Dukata te Lucija Josipović iz Avona.

Jelena Perić, influencerica s milijun fanova: Istodobno se može surađivati s maksimalno tri brenda

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Predavanje koje je izazvalo najviše negodovanja i reakcija iz publike (isključimo li diskutabilan zaključak donesen na okruglom stolu, o magičnom broju tri, broju brendova s kojima jedan influencer može surađivati) jest razgovor s influencericom Jelenom Perić, djevojkom koju na Instagramu prati milijun fanova. Vjerodostojnost Jeleninog broja pratitelja, prema nekim komentarima iz publike, poljuljana je prosjekom engagementa i brojem lajkova po pojedinačnoj objavi. 

Predavanje Jelene Perić izazvalo je dosta komentara među publikom

Zanimljivu diskusiju na tu temu uskoro je prekinula riječ voditeljice, no prije toga Jelena je uspjela izjaviti kako ne prati hrvatsku blogersku i influencersku scenu jer – nema vremena – te da kao beauty influencer možete trajati eventualno do tridesete.

Nagrade za najbolje blogere, influencere, brendove

Marina Čulić Fischer iz Dialog komunikacija i Gorazd Jurkovič iz adidasa, koji je proglašen najboljim brendom u dijelu istraživanja o influencerima.

Inače, jučer su proglašeni i najbolji među blogerima, influencerima i brendovima. Prema glasovima blogera, najbolja gastro blogerica je Sanja Mijac s bloga Domaćica. U kategoriji ljepota nagradu je odnijela Maruša Plenković s bloga Beautyblogette, u kategoriji moda Matea Frajsberger s bloga Click4Chic, a kategoriji putovanja Ella Dvornik, s bloga I am Ella. Što se tiče brendova, blogeri su najviše glasova dali Avonu, Dukatu i Essenceu.

Što se tiče influencera, za najbolju odabrana je Ella Dvornik, dok je tu među brendovima najviše glasova dobio adidas.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Gorkić Taradi

    Gorkić Taradi

    15. 11. 2017. u 2:43 pm Odgovori

    Pa ovo me malo podsjeća kao i na članove žirija različitih kulinarskih takmičenja: non-stop se vrte iste face i međusobno dodjeljuju nagrade i nema šanse da puste nekog novog u njihov krug, iako je možda i kvalificiraniji. Da spominjem da su stalno njaposjećeniji i najbolje plaćeni blogovi o hrani i ljepoti, ostale teme se uspješno zatiru!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.