Iako svoj blog i dalje smatraju hobijem, u odnosu na prošlu godinu veći broj blogera od njega zarađuje, a najviše su prisutni na Facebooku i Instagramu. No, mnogi se još nisu upustili u video bloganje, iako ističu to kao trend. Djelić je to podataka koje smo mogli čuti jučer u Zagrebu na konferenciji DIABLOG, posvećenoj blogerima i influencerima.

Jučer su na konferenciji DIABLOG predstavljeni rezultati drugog istraživanja o stanju hrvatske blogerske scene koje je u listopadu ove godine provela agencija Dialog komunikacije. Cilj istraživanja bio je mapiranje blogera i hrvatske blogerske scene, odnos pri suradnji blogera i brendova te proglašenje najboljeg blogera i brenda. U istraživanju je sudjelovao 171 aktivni bloger, većinu ispitanika čine žene (90,6%) koje žive u središnjoj Hrvatskoj, imaju između 25 i 35 godina i visoko su obrazovane (42,7%).
Iako je video trend, naši ga blogeri većinom još ne slijede
U odnosu na prošlu godinu veći broj blogera od bloga i zarađuje, a najviše su prisutni na Facebooku i Instagramu, čija upotreba je u porastu. Iako su video, kao i prošle godine, istaknuli kao trend, još uvijek se većina blogera ne bavi video produkcijom. Najveći dio ih mjesečno zarađuje između 3500 i 5500 kuna, blogove vode između tri i pet godina (36,6%), a mjesečno objavljuju dva do tri blog posta (42,1%), što je zanimljivo budući da su prema rezultatima prošlogodišnjih istraživanja, objavljivali preko pet postova.
Marijana Kraljević iz Dialog komunikacija komentirala je ovu promjenu:
Iako se smanjio broj postova, ne znači da se smanjila nužna kvaliteta. Nekad manji broj postova znači i bolju kvalitetu.
Jezik komunikacije ostao je isti kao i prošle godine. Najviše blogera piše na hrvatskom jeziku, velik dio piše na hrvatskom i engleskom, ali postoji i dio blogera koji piše na nekom trećem jeziku. Najzastupljenije kategorije su ljepota (31%), gastro (17%), moda (10,5%) i putovanja (6,4%).
Iako tek nešto više od 50% blogera zarađuje putem istog, još ga uvijek smatraju hobijem, a ne stalnim poslom. Suradnja je u najvećem postotku plaćena putem recenzija.
Suradnja s 2-3 brenda istodobno, ali s određenim problemima

80% blogera surađuje s brendovima tako da izravno kontaktiraju brendove ili brendovi kontaktiraju njih (veći od 50%), dok neznatan dio ide preko posrednika ili agencija. Nešto više od 20% još uvijek ne surađuje s brendovima. Blogeri surađuju s dva ili tri brenda kontinuirano, a lani je taj broj bio jedan. Tri su brenda koja su se istaknula u suradnji s blogerima – Essence, Catrice i Avon, a također su se istaknuli kao brendovi s kojima bi blogeri željeli surađivati, kao i Maybelline i L’Oréal.
Najveći problemi pri suradnji blogera i brendova svakako su centraliziranost, nespremnost brendova na suradnju te podcjenjivanje blogera.
Ono što su blogeri poručili brendovima je – koristite nove blogere, platite suradnju i cijenite rad.
Za razliku od blogera, influenceri svoje kanale doživljavaju kao – posao
Marija Margareta Klika, savjetnica u agenciji Dialog komunikacije predstavila je rezultate prvog hrvatskog istraživanja o influencerima, također provedeno u listopadu. Ciljevi istraživanja bili su saznati njihove stavove i razmišljanja te otkriti mehanizme suradnje s brendom. Više od polovice ispitanika ima vlastiti online kanal duže od tri godine, dok je postotak muških i ženskih čitatelja podjednak, što je velika razlika u odnosu na blogere.
Kao i kod blogera, kategorije su putovanja, moda, ljepota i gastro. Više od 15 postova mjesečno objavljuje 52,4% ispitanika, gdje je opet vidna razlika u odnosu na blogere. Čak 76,2% influencera objavljuje sadržaj i na engleskom i na hrvatskom jeziku. Prisutnost influencera na društvenim mrežama nije iznenadila – najveći broj njih je i dalje na Instagramu i Facebooku, kao i kod blogera.
No, odnosu na blogere, influenceri doživljavaju svoj kanal kao posao. Putem recenzija ili kampanja zarađuje 86% ispitanika. Brendovi kontaktiraju čak 85,7% ispitanika, a tek 4,8% influencera kontaktira brendove. Kontinuirana suradnja ostvarena je s dva do tri brenda, a 20% ispitanih surađuje s više od pet brendova. Top trend na influencerskoj sceni i dalje je – video.
Premali budžeti, kupljeni followeri i pristran sadržaj najveći su problemi hrvatske influencerske scene.
Poruka influencera prema brendovima jest da prilikom dogovaranja suradnji gledaju statistike, ponude veći budžet i mogućnost sukreiranja sadržaja.
Što se tiče sociodemografskih podataka, i dalje su većina ispitanika bile žene u dobi između 25 i 35 godina, iz središnje Hrvatske s VSS. Mjesečna primanja ispitanika (30%) veća su od 7500 kuna.
Kampanje koje su predstavljene

Istraživanja su, dakako, bila najzanimljiviji dio konferencije, dok je dosta pozitivnih komentara bilo i na prezentaciju uspješne blogerske kampanje za brend DOBRO tvrtke Žito iz Osijeka, a u pauzi je bilo vapaja i za famoznim slavonskim pršutom. Uspješnoj realizaciji projekta pridonijela je i činjenica kako Petar Kizivat na njega ne gleda kao na kampanju, već kao druženje s blogerima.
Posjetitelji su pažljivo zapisivali i savjete koje im je, na svom primjeru, dala i Erin Salisbury, stručnjakinja za digitalna istraživanja i analitiku iz Ketchuma, najavljene u intervjuu povodom same konferencije. Definirati ciljeve kampanje, svrhu korištenja influencera, targetirati ciljanu skupinu i identificirati potencijalne utjecajne, neki su od savjeta.
Konferenciju DIABLOG prepoznala je i Turistička zajednica Istre, čiji je marketinški menadžer Marko Marković sudjelovao na okruglom stolu na temu mjerenja učinaka blogerskih i influencerskih kampanji, a prezentirao je i međunarodnu kampanju Share Istria, koju je osobno vodio.
Uz kampanju TZ Istre, prezentirane su i kampanje Vip Vatrice, koja je ušla u finale ovogodišnje nagrade SoMoborac u kategoriji Tech, kampanja za Microsoft koja je uključivala i angažman mikro influencera koju je prezentirao Ivan Hrvoje Josipović iz ENTG-a. Osim njih, svoje uspješne projekte predstavili su Vanja Prahić i Nikolina Sok iz BlogBustera, Matej Lončarić iz JoomBoosa, Elena Wolsperger Dolezil iz Dukata te Lucija Josipović iz Avona.
Jelena Perić, influencerica s milijun fanova: Istodobno se može surađivati s maksimalno tri brenda
"Jedan influencer može raditi s maksimalno tri brenda. Najveća je vrijednost svakog influencera autentičnost".#diablog pic.twitter.com/xZIEATplgC
— Netokracija (@netokracija) November 14, 2017
Predavanje koje je izazvalo najviše negodovanja i reakcija iz publike (isključimo li diskutabilan zaključak donesen na okruglom stolu, o magičnom broju tri, broju brendova s kojima jedan influencer može surađivati) jest razgovor s influencericom Jelenom Perić, djevojkom koju na Instagramu prati milijun fanova. Vjerodostojnost Jeleninog broja pratitelja, prema nekim komentarima iz publike, poljuljana je prosjekom engagementa i brojem lajkova po pojedinačnoj objavi.

Zanimljivu diskusiju na tu temu uskoro je prekinula riječ voditeljice, no prije toga Jelena je uspjela izjaviti kako ne prati hrvatsku blogersku i influencersku scenu jer – nema vremena – te da kao beauty influencer možete trajati eventualno do tridesete.
Nagrade za najbolje blogere, influencere, brendove

Inače, jučer su proglašeni i najbolji među blogerima, influencerima i brendovima. Prema glasovima blogera, najbolja gastro blogerica je Sanja Mijac s bloga Domaćica. U kategoriji ljepota nagradu je odnijela Maruša Plenković s bloga Beautyblogette, u kategoriji moda Matea Frajsberger s bloga Click4Chic, a kategoriji putovanja Ella Dvornik, s bloga I am Ella. Što se tiče brendova, blogeri su najviše glasova dali Avonu, Dukatu i Essenceu.
Što se tiče influencera, za najbolju odabrana je Ella Dvornik, dok je tu među brendovima najviše glasova dobio adidas.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Gorkić Taradi
15. 11. 2017. u 2:43 pm
Pa ovo me malo podsjeća kao i na članove žirija različitih kulinarskih takmičenja: non-stop se vrte iste face i međusobno dodjeljuju nagrade i nema šanse da puste nekog novog u njihov krug, iako je možda i kvalificiraniji. Da spominjem da su stalno njaposjećeniji i najbolje plaćeni blogovi o hrani i ljepoti, ostale teme se uspješno zatiru!