Prebrojavanje broja oglašenih radnih mjesta za developere pokazalo je da su manje traženi nego prije nekoliko mjeseci. Je li tehnološka i startup kriza stigla i da nas? Ili se samo normalizira tržište rada?
Iako na hrvatskoj tehnološkoj i startup sceni još ne viđamo masovne runde otpuštanja ili zamrzavanja novih zapošljavanja, potražnja za developerima osjetno je manja. Barem ako je vjerovati istraživanju koje je napravio portal za zapošljavanje Adorio, a prema kojemu je u lipnju ove godine bilo oglašeno 43 % manje oglasa za developerske pozicije u odnosu na vrhunac potražnje u prosincu 2021.
U lipnju “samo” 379 oglasa za posao
Do tog podatka tim Adoria došao je prebrojavanjem i usporedbom novih oglasa za posao na hrvatskim oglasnim portalima za zapošljavanje, internet stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te stranicama karijera poslodavaca u Hrvatskoj od siječnja 2019. do srpnja 2022. U odnosu na 669 oglasa iz prosinca 2021., u lipnju ove godine bilo ih je “samo” 379. Iz Adoria napominju:
Pri donošenju zaključka treba, naravno, uzeti u obzir sezonalnost i činjenica da se tempo objava novih oglasa i zapošljavanje uvijek smanji tijekom ljeta, međutim, silazni trend je očit.
I taj silazni trend zapravo ne čudi – tech industrija, a posebno startupi, posljednjih mjeseci, potaknuti padom vrijednosti tehnoloških dionica, a posredno i valuacija startupa, režu nepotrebne troškove, stežu remene i nemilosrdno režu donedavne ambiciozne planove za širenje i novo zapošljavanje. Više čudi kako su domaće tvrtke, a posebno startupi, dosad ostale relativno neokrznute tim trendom koji se iz SAD-a prilično brzo prelio i na europsku scenu.
Startupi očekuju da će lakše zapošljavati
U novom izdanju kvartalne publikacije Startup Report urednik Bernard Ivezić opipao je bilo domaćih osnivača i njih 25, iz najperspektivnijih startupa u ranoj fazi razvoja, pitao što, s obzirom na globalnu situaciju, očekuju u trećem tromjesečnu 2022. i kakvi su im planovi. Osnivači su se osvrnuli na prikupljanje kapitala, uvjete poslovanja, očekivane poslove rezultate, ali i – stanje na tržištu rada. Što se njih tiče, zime nema – čak 84% njih odgovorilo je da planira zapošljavati, a na pitanje planiraju li otpuštanja samo 8% njih odgovorilo je pozitivno, a 8% njih odgvorilo je možda.
Dodali su i da će uglavnom tražiti ljude s iskustvom, ali napominju i da im planovi za zapošljavanje ionako nisu bili veliki, tek nekoliko ljudi. Iako ne očekuju velike promjene na tržištu tehnološkog kadra, očekuju da će im zapošljavanje biti lakše. Komentar Marijana Mumdžijeva, direktora Amoda, ukazuje na to da je prošlo doba jagme za talentima:
Očekujemo da će se val ‘job hoppinga’ smanjiti te da će poslodavci početi negativnije gledati na zaposlenike koji su radili dosta ‘job hoppinga’ od 2020. do danas.
Tko se sad posveti odgajanju kadra, isplatit će mu se
I Adoriovo istraživanje zaključuje da silazni trend broja oglasa za developerske pozicije nipošto ne znači da developeri više nisu traženi ili da će teško dolaziti do poslova. Potražnja će, navode, i dalje biti veća od ponude, samo neće više biti onakva borba za kadrove kakva je vladala prije šest mjeseci:
Očekujemo da će potražnja za developerima opet postupno rasti kao u prethodnim razdobljima, a ne naglo kako je bilo posljednje 2 godine. Možda je tako i bolje.
Tržište radne snage će se, mogli bismo reći, normalizirati. Ne čudi da je najveći broj oglasa bio baš u prosincu 2021., čini mi se da smo tad na Netokraciji svaki drugi dan objavljivali vijesti o novim klijentima i proizvodima ili otvaranju novih kompanija i tech hubova te planovima za zapošljavanje 100 ili 200 developera u sljedećoj godini.
A sad, kad mogu malo predahnuti od konstantnog i beskonačnog udvaranja seniorima, domaće tech tvrtke okreću se – juniorima i stvaranju kvalitetnog kadra.
Osim što su tijekom ljeta gotovo sve tvrtke izuzetno posvećene održavanju što kvalitetnijih studnetskih praksi, istraživanje pokazuje i da je broj oglasa za početničke pozicije relativno stabilan u odnosu na vrhunac u prosincu 2021. Jer, kriza neće trajati vječno, mnogi je neće ni osjetiti jako, a developeri ne padaju s neba – tko se sad posveti odgajanju dobrog kadra, itekako će mu se isplatiti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Masa
30. 08. 2022. u 10:23 am
real bih da možda ima manje oglasa za posao jer se sve više zapošljavaju head hunteri ili kako se već zovu koji traže developere možda preko Linkedina ili nešto iako ne postoji otvoren oglas.. jer čini se da oglasi više skoro pa ne funkcioniraju