Pada potražnja za developerima. Kako to?

Pada potražnja za developerima. Kako to?

Prebrojavanje broja oglašenih radnih mjesta za developere pokazalo je da su manje traženi nego prije nekoliko mjeseci. Je li tehnološka i startup kriza stigla i da nas? Ili se samo normalizira tržište rada?

Iako na hrvatskoj tehnološkoj i startup sceni još ne viđamo masovne runde otpuštanja ili  zamrzavanja novih zapošljavanja, potražnja za developerima osjetno je manja. Barem ako je vjerovati istraživanju koje je napravio portal za zapošljavanje Adorio, a prema kojemu je u lipnju ove godine bilo oglašeno 43 % manje oglasa za developerske pozicije u odnosu na vrhunac potražnje u prosincu 2021.

U lipnju “samo” 379 oglasa za posao

Do tog podatka tim Adoria došao je prebrojavanjem i usporedbom novih oglasa za posao na  hrvatskim oglasnim portalima za zapošljavanje, internet stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te stranicama karijera poslodavaca u Hrvatskoj od siječnja 2019. do srpnja 2022. U odnosu na 669 oglasa iz prosinca 2021., u lipnju ove godine bilo ih je “samo” 379. Iz Adoria napominju:

Pri donošenju zaključka treba, naravno, uzeti u obzir sezonalnost i činjenica da se tempo objava novih oglasa i zapošljavanje uvijek smanji tijekom ljeta, međutim, silazni trend je očit.

I taj silazni trend zapravo ne čudi – tech industrija, a posebno startupi, posljednjih mjeseci, potaknuti padom vrijednosti tehnoloških dionica, a posredno i valuacija startupa, režu nepotrebne troškove, stežu remene i nemilosrdno režu donedavne ambiciozne planove za širenje i novo zapošljavanje. Više čudi kako su domaće tvrtke, a posebno startupi, dosad ostale relativno neokrznute tim trendom koji se iz SAD-a prilično brzo prelio i na europsku scenu.

Startupi očekuju da će lakše zapošljavati

U novom izdanju kvartalne publikacije Startup Report urednik Bernard Ivezić opipao je bilo domaćih osnivača i njih 25, iz najperspektivnijih startupa u ranoj fazi razvoja, pitao što, s obzirom na globalnu situaciju, očekuju u trećem tromjesečnu 2022. i kakvi su im planovi. Osnivači su se osvrnuli na prikupljanje kapitala, uvjete poslovanja, očekivane poslove rezultate, ali i – stanje na tržištu rada. Što se njih tiče, zime nema – čak 84% njih odgovorilo je da planira zapošljavati, a na pitanje planiraju li otpuštanja samo 8% njih odgovorilo je pozitivno, a 8% njih odgvorilo je možda.

Dodali su i da će uglavnom tražiti ljude s iskustvom, ali napominju i da im planovi za zapošljavanje ionako nisu bili veliki, tek nekoliko ljudi. Iako ne očekuju velike promjene na tržištu tehnološkog kadra, očekuju da će im zapošljavanje biti lakše. Komentar Marijana Mumdžijeva, direktora Amoda, ukazuje na to da  je prošlo doba jagme za talentima:

Očekujemo da će se val ‘job hoppinga’ smanjiti te da će poslodavci početi negativnije gledati na zaposlenike koji su radili dosta ‘job hoppinga’ od 2020. do danas.

Tko se sad posveti odgajanju kadra, isplatit će mu se

I Adoriovo istraživanje zaključuje da silazni trend broja oglasa za developerske pozicije nipošto ne znači da developeri više nisu traženi ili da će teško dolaziti do poslova. Potražnja će, navode, i dalje biti veća od ponude, samo neće više biti onakva borba za kadrove kakva je vladala prije šest mjeseci:

Očekujemo da će potražnja za developerima opet postupno rasti kao u prethodnim razdobljima, a ne naglo kako je bilo posljednje 2 godine. Možda je tako i bolje.

Tržište radne snage će se, mogli bismo reći, normalizirati. Ne čudi da je najveći broj oglasa bio baš u prosincu 2021., čini mi se da smo tad na Netokraciji svaki drugi dan objavljivali vijesti o novim klijentima i proizvodima ili otvaranju novih kompanija i tech hubova te planovima za zapošljavanje 100 ili 200 developera u sljedećoj godini.

A sad, kad mogu malo predahnuti od konstantnog i beskonačnog udvaranja seniorima, domaće tech tvrtke okreću se – juniorima i stvaranju kvalitetnog kadra.

Osim što su tijekom ljeta gotovo sve tvrtke izuzetno posvećene održavanju što kvalitetnijih studnetskih praksi, istraživanje pokazuje i da je broj oglasa za početničke pozicije relativno stabilan u odnosu na vrhunac u prosincu 2021. Jer, kriza neće trajati vječno, mnogi je neće ni osjetiti jako, a developeri ne padaju s neba – tko se sad posveti odgajanju dobrog kadra, itekako će mu se isplatiti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Masa

    Masa

    30. 08. 2022. u 10:23 am Odgovori

    real bih da možda ima manje oglasa za posao jer se sve više zapošljavaju head hunteri ili kako se već zovu koji traže developere možda preko Linkedina ili nešto iako ne postoji otvoren oglas.. jer čini se da oglasi više skoro pa ne funkcioniraju

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…