Na prošlogodišnjem izdanju konferencije RockPaperStartups sudjelovali su Daniel Ackermann iz agencije Degordian (iStudio) te investitor Jure Mikuž iz slovenskog RSG Capitala. Gdje je Degordian godinu dana nakon investicije od milijun eura? Daniel je ponovno došao na pozornicu u Rijeci kako bi o tome govorio, kao i o planovima za bližu i dalju budućnost.

Degordian je jedna od agencija koja se upustila u razvoj proizvoda, a Daniel je objasnio kako je ulazak u svijet startupa bila laka odluka. Kao agencija nisu mogli lako skalirati – povećanjem broja klijenata, morali su povećavati i broj zaposlenika. Zbog toga su počeli razmišljati o proizvodima, kao što su Socialpuzzle, Socialnumbers i Mediatoolkit, kako bi mogli biti konkurentniji.
Lekcije koje je Degordian naučio
Imali su i problem – proizvodi su na početku bili besplatni. Socialnumbers je projekt kojega su morali zapostaviti, jer su se bavili ostalima.
Ako imate agenciju i razvijate proizvod, najvažnija su stvar vaši klijenti. Kod klijenata je sve hitno, a problem je bilo pronaći vrijeme i ostale resurse potrebne za razvoj proizvoda. Zbog toga smo odlučili imati osobe koje su posvećene samo proizvodima, ne agencijskom dijelu.
Mentalni sklop zaposlenika nije problem. Kao agencija radite veći broj proizvoda za klijente, stoga lako možete raditi i proizvode za sebe. No, tu uvijek problem predstavlja pronalazak talentiranih i educiranih zaposlenika, rekao je.
Ne smije se krenuti u proizvode prerano, jer im nećete moći posvetiti dovoljno vremena. Svakako se fokusirajte na jedan projekt, ne više njih istovremeno.
Čim se kreira MVP (Minimum Viable Product), pronađite klijente, a što prije i investiciju, Danielov je savjet.
Ponovna investicija?
Što je Degordianov tim uopće osvijestilo da im je investitor uopće potreban? Daniel ne skriva da su na početku bili skeptični, ali u razgovoru s Jurom Mikužem shvatili su da im treba u timu osoba poput njega, sa značajnim iskustvom. Također, primijetili su i usporavanje rasta, a ako su željeli veći rast, njihov tempo nije bio dovoljno brz.
Gdje je Degordian danas, godinu dana nakon investicije? Potrošili su 60-70% novca, a dobar dio otišao je na sam proizvod, dok je drugi na agenciju i njenu ekspanziju na druga tržišta. Otvorili su ured u Austriji, a ove zime ili proljeća otvaraju i ured u Velikoj Britaniji
Što se tiče proizvoda, sada više ulažemo u njihov poslovni razvoj, prodaju i marketing. Za sada nisu profitabilni, ali prihodi rastu. Agencija je profitabilna, ali smo i dalje ambiciozni i želimo rasti. Sada se pitamo trebamo li prikupiti i novu rundu investicije ili ne, odnosno rasti organski.
Daniel je objasnio i zašto su uzeli investiciju za cijelu agenciju, a ne samo za proizvode – u toj fazi je bilo teško odvojiti jedno od drugoga, a željeli su i napraviti rast na obje strane. Investitor je, naravno, više zainteresiran za proizvod, iako mu je i agencija zanimljiva, jer ima dobar potencijal za rastom.
Hoće li iduća investicija, ako do nje dođe, biti namijenjena samo proizvodima ili ponovno cijeloj agenciji? Daniel za sada nije znao reći, ali napominje da bi volio i da idući ulagač bude iz Europe te da, osim novca, tvrtki donese značajne kontakte te savjete o unaprjeđenju proizvoda i njihovog poslovnog razvoja. Bilo bi svakako zanimljivo i iduće godine ugostiti Daniela na RockPaperStartupsu i vidjeti što se u međuvremenu dogodilo s Degordianom, jer iz ovog primjera i druge agencije i pojedinci, koji se bave uslugama, mogu mnogo naučiti o tome kako se fokusirati istodobno i na proizvode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
majko mila
14. 11. 2014. u 1:46 pm
O čemu vi pričate?
Nenad
16. 11. 2014. u 7:40 pm
Po svemu sluteći to će za investitora biti malo kiseliji ‘lemon’. Degordian ima 100 zaposlenih i sva lova ode na plaće, zarade nigdje. Usto takve agencije niču kao gljive poslije kiše i svi nude isto. niko nema nešto posebno, algoritam ili nešto kaj bi im omogućilo prednost pred drugima. Pisanje statusa na FB je već zastarjelo jer hrpa privatnika to radi na ugovor o djelu.
Naravno toga su investitori svjesni i sada traže novu rudnu tako da netko drugi preuzme rizik. To je standardna porcedura, no šanse su realno male. U inozemstvu jako rijetko ulažu u digitalne agencije jer to može svatko i to je loša investicija
Bobby
18. 11. 2014. u 3:58 am
Pare troše ko pijani bogataši, hrpa zaposlenih koji rade neprofitabilne proizvode, uredi na Mariahilfer Straße i Srebrnjaku, i valjda će u Londonu do kraljevske palače otvoriti ured.