
DataMaid, alat koji bi svim neorganiziranim blogerima svijeta mogao pomoći da se – organiziraju
Ako ste pratili nedavno održani Startup Standup u Beogradu, mogli ste zapaziti DataMaid, startup koji je tada proglašen najboljim. Riječ je o projektu koji bi svim blogerima i ostalima koji kreiraju velike količine sadržaja mogao biti dragocjen, jer pomaže u organizaciji „sirovih“ materijala.
Dakle, DataMaid se sastoji od mobilne i web aplikacije, koji bi kreatorima sadržaja trebali pomoći u organizaciji silnih multimedijskih materijala (slike, videi, zvučni zapisi, lokacije…). Web aplikacija sve slaže u vizualno atraktivnu i praktičnu vremensku lentu, kako bi sve bilo preglednije. To bi predstavljalo veliko olakšanje za sve blogere, pisce, novinare i ostale koji trebaju organizirati veću količinu raznolikih podataka. Katarina Popović, osnivačica projekta, govori o svemu detaljnije:
DataMaid je mobilna i web aplikacija koja osigurava da nikada više ne vidiš multimedijski kaos i da se ne izvlačiš kako te mrzilo ili kako ti je trebalo tri dana da napišeš blog post, jer si imao previše raw materijala. Također, pomaže ti da noć nakon konferencije već imaš smislen i gotivan blog post za kratko vrijeme, ili još bolje – u tijeku konferencije.
Dodaje kako projekt rješava i problem količine i raspršenosti podataka u svim medijima, po raznim uređajima, galerijama, listama (…), a i da dodaje jedan novi nivo uzbuđenja u rad nakon inspirativnog događaja.
Inače, aplikacija funkcionira u tri jednostavna koraka:
- Input i tag – sve što se događa može se unijeti putem mobile aplikacije. Na jedno se mjesto ubacuju fotografije, bilješke, video zapisi, zvučni zapisi, a svaki medij može imati svoj tag, za lakše snalaženje.
- Nakon toga, na internetskom sučelju sve što je zabilježeno slaže se u timeline, kako bi se sve moglo pregledati te odabrati ono što je bitno. Mogu se dodati i podatci s društvenih mreža i drugih servisa, kao što su Twitter, Instagram i Soundcloud.
- Export – ono što se odabralo, može se eksportirati u željenom formatu (keynote, video, pdf ili blog).

Katarina navodi kako je, osim blogerima, novinarima i piscima, aplikacija zanimljiva i profesorima, studentima, fotoreporterima, glazbenicima, redateljima, pa i investitorima koji intervjuiraju mnoštvo startupa i hvataju različite bilješke koje su im poslije potrebne u nekoj logičnoj cjelini.
Širina upotrebe najbolje se vidi kada pomisliš kako na jednoj svadbi odjednom imaš alat gdje svi stavljaju fotke, a poslije ih svi mogu gledati.
Inače, DataMaid tim sastoji se od četiri osobe – Igor je dizajner (D&AD winner), Milan je gaming i interactive software developer, Toni je web developer, a Katarina je konceptualna spisateljica, koja se bavi oglašavanjem i umjetnošću. Kako kaže, svi su porasli i prohodali kroz Startap akademiju.
Projekt je trenutno u fazi testiranja web sučelja, a sljedeći korak je lansiranje u lipnju ili početkom srpnja. Bi li i vama bio koristan?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.