Varaždinski Insider CX prva je hrvatska investicija daFUNDa, novog paneuropskog fonda koji vodi Darko Butina

Varaždinski Insider CX prva je hrvatska investicija daFUNDa, novog paneuropskog fonda koji vodi Darko Butina

Insider CX, startup iza agilne platforma za praćenje feedbacka koju mogu koristiti i manji igrači, ostvario je investiciju koja će im pomoći u širenju na razini cijele Europe i zapošljavanju novih radnika.

Hrvatski startup Insider CX ostvario je investiciju u iznosu od 100.000 eura kako bi svojom platformom donio pristupačnije rješenje za uvid u potrošačke trendove. Platforma omogućava automatizirano prikupljanje i analizu feedbacka korisnika kojeg prikupljaju putem raznih kanala.

Iza investicije stoji daFUND, novoosnovani paneuropski VC fond koji investira u startupe iz svih dijelova Europe, a primarno ulažu u startupe koji se nalaze u ranoj (pre-seed) fazi i usredotočeni na B2B.

O cijeloj investiciji pričali smo s Darkom Butinom, generalnim partnerom daFUNDa i članom uprave i savjetnikom nekoliko kompanija te Nikolom Komesom, osnivačem Insider CX-a.

Kako je uopće došlo do investicije?

S traženjem investicije krenuli su nakon Infobipove Shift konferencije na kojoj su ostvarili kontakte s investitorima, ističe Nikola. Zatim kreću u fundraising koji je trajao do veljače ove godine kada su službeno zaključili investiciju daFUNDa:

Sam proces traženja investitora bio je dugotrajan, prema mojoj procjeni poslali smo 100+ prijava no na kraju se isplatilo jer smo s daFUND brzo “kliknuli” te shvatili da su odličan fit za nas. Nakon toga je sve išlo poprilično glatko i rundu smo zaključili u nekoliko tjedana.

Iako su na stolu imali više ponuda, odabrali su daFUND zbog njihove spremnosti da ne investiraju samo novac, već vrijeme, iskustvo i network:

Dobiti svu operativnu podršku i sparing partnera za daljnji razvoj je jednako bitno kao i dobiti financijska sredstva. Također, kroz cijeli proces fundraisinga smo kao članovi Infobipovog Startup Tribea dobili popriličnu podršku i usmjerenje.

Nikola ističe kako su u investiciju ušli zbog širenja tima i ulaska na nova tržišta dok su sam razvoj proizvoda financirali vlastitim sredstvima, tako da je ova runda investicije usmjerena na širenje na tržišta regije i EU, a samim time i pripremu za sljedeću rundu.

InsiderCX osnovan je u listopadu 2020. godine. Svojim klijentima nude real-time uvide u zadovoljstvo korisnika.

Bitno je identificirati nezadovoljne korisnike

Osnova Insider CX platforme je ono što Nikola i kolege nazivaju touchpoint, odnosno svaki ostvaren kontakt korisnika/kupca s poduzećem/brendom koji može biti online ili retail kupovina, korištenje neke online usluge, poziv u call centar i slično: 

Nakon ostvarenog kontakta prikupljamo feedback putem različitih kanala i zatim taj feedback analiziramo na našoj cloud platformi te povezujemo s podacima koje je klijent već prikupio o korisniku. Te podatke zatim mogu koristiti razni stakeholderi unutar organizacije.

Kao primjer, Nikola navodi jednog od njihovih klijenata koji korištenjem Insider CX sustava anketira 30% svih dnevno aktivnih korisnika:

U tom procesu se identificiraju korisnici koji su nezadovoljni, a posebice su bitni klijentu. Tada putem našeg softvera automatski otvaramo tzv. ticket za korisničku podršku, koja kontaktira korisnika, provjeri što je bio razlog za negativnu ocjenu i pokušava otkloniti problem.

Agilno i prihvatljivo – praćenje feedbacka za manje igrače

Njihova direktna konkurencija su off-the-shelf platforme kao što su Qualtrics, Medallia ili InMoment, ali ono što ih razlikuje od drugih je nuđenje usluge po principu “ključ u ruke”, ističe Nikola:

Trenutno je uvođenje takvog sistema putem postojećih platformi odnosno naših konkurenata ekstremno skupo i dostupno samo kompanijama sa značajnim budžetom za istraživanje tržišta. Samim time, poduzeća koja ne mogu podnijeti takav financijski zalogaj nemaju priliku za agilno praćenje feedbacka svojih korisnika te gube priliku za povećati svoju konkurentnost.

Zbog njihovog principa “ključ u ruke” omogućavaju i takvim manjim poduzećima da prate feedback svojih korisnika, prilagođavaju svoju ponudu feedbacku te optimiziraju korisničko iskustvo.

Nikola smatra kako svijest o CX-u u regiji nije dovoljno razvijena.

daFUND okupio je skoro 30 partnera iz Europe

S investicijske strane, Darko je iskusni direktor i član uprave u nekoliko tvrtki kao što su One PM i hrvatsko-zadarski startup Cognism, koji je nedavno primio 87,5 milijuna vrijednu investiciju. Neki će ga se i od ranije sjećati kao nekadašnjeg direktora najvećeg slovenskog ecommerce webshopa Mimovrsta, ali i osnivača startupa Adeptio koji je bio svojevrsna preteča praćenju feedbacka korisnika koje poznajemo danas.

Posebna vijest u njegovoj dugoj karijeri je nedavna objava o osnivanju daFUNDa. Darko kaže kako je već prije nekoliko godina razmišljao kako bi mogao pokrenuti investicijski fond, ali pravi “okidač” bio je poziv Nine Dremalj, predsjednice poslovnih anđela u Sloveniji:

Nina i njezin tim tražili su nove načine kako omogućiti investitorima ulaganje u startupe što uključuje i manje rizične kapitale. Nakon što smo popričali o detaljima, brzo smo se dogovorili o smislenoj strukturi koja je održiva i koja će omogućiti fondu dobre povrate svojim ulagačima.

Cijeli proces strukturiranja fonda, uključivanja svih dionika i prikupljanja prvih početnih investicijskih interesa trajao je oko 6 mjeseci što je brže od većine fondova, ali tih 6 mjeseci bili su intenzivni, ističe Darko:

Službeni početak je prosinac 2021. godine, a investicije ograničenih partnera (LP) prestali su primati u siječnju 2022. godine. Uspješno smo prikupili 30% više investicijskih sredstava od planiranog. Ponosno mogu reći kako daFUND podržavaju 28 ograničenih partnera iz svih dijelova Europe.

Uz novac tu je i iskustvo još aktivnih poduzetnika

Ono što razlikuje daFUND od ostalih fondova je činjenica što su ga osnovali još uvijek aktivni poduzetnici što znači kako imaju iskustvo iz prve ruke i time znaju što znači biti osnivač startupa. Zbog toga osnivači mogu očekivati iskrene, praktične i izvedive savjete, ističe Dario:

Također imamo dokazano iskustvo u rastu i skaliranju tvrtki te pomaganju drugim poduzetnicima da učine isto. Nadalje, imamo iskustva u vođenju i podršci tvrtkama od osnivanja do uspješnog izlaska.

Njihove uobičajeni ulozi kreću se od 50.000 do 100.000 eura, ali imaju pripremljene i resurse za prateća ulaganja. Što uzimaju zauzvrat?

Ne zahtijevamo određeni postotak kapitala prema zadanim postavkama – procjenjujemo svaki startup zasebno. Općenito, nikada nećemo uzeti veliki dio kapitala – vjerujemo da investitori ne bi trebali uzeti previše kapitala u tako ranoj fazi startupa u koje mi ulažemo.

Zašto je daFUNDa kao jedan od prvih startupa portfelja odabrao baš InsiderCX?

Osim toga što je iz Darkove karijere evidentno da je i sam bio veoma uključen u praćenje ponašanja i povratnih informacija od korisnika još od ranih dana, Darko kaže kako ga je Insider CX uspio uvjeriti svojim radom i rezultatima. Vjeruje kako Insider CX ima veliki potencijal ne samo na regionalnom tržištu, već i na globalnom:

Današnja poslovanja trebaju prihvatiti pristup poznat kao compleximplicity, a to je pojam koji opisuje kako poslovanje postaje sve složenije s povećanjem digitalizacije dok istovremeno postaje sve jednostavnije, uz korištenje naprednih alata i novih pristupa upravljanja koji pojednostavljuju prije spomenute složenosti.

U daFUNDu vjeruju kako Insider CX zadovoljava nekoliko kriterija pojma compleximplicity sa svojom CX platformom koja objedinjuje povratne informacije i glas kupaca iz različitih kanala u razumljivu analizu i uvide.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?