
Uz novih 87,5 milijuna dolara investicije, Cognism suosnivača Stjepana Buljata bliži se statusu jednoroga
Hrvatsko-britanski startup zadarskog suosnivača Stjepana Buljata, Cognism, 2022. godinu započinje s 87,5 milijuna dolara investicije. Tvrtka, čiji se razvojni tim nalazi u Zadru, nastala je kad je Buljatu i suosnivaču Jamesu Isilayu propao projekt na kojem su zajedno trebali raditi kao konzultanti.
Za Cognism je ovo C runda ulaganja koju predvodi novi investitor Viking Global Investors, novi ulagač je i Blue Cloud Ventures, a u rundi sudjeluju i AXA Venture Partners, Swisscom Ventures i Volution koji su već ulagali u Cognism. Prikupljenu investiciju će tvrtka iskorisiti za dodatno širenje poslovanja na američkom tržištu.
Trenutna vrijednost kompanije, koja je s ovom rundom ukupno prikupila nešto više od 123 milijuna dolara, procjenjuje se na oko pola milijarde dolara. S obzirom na trenutne stope rasta prihoda i investicija, Cognism se opako približava statusu jednoroga.
Razvojni tim u Zadru
Cognismov proizvod je SaaS alat koji tvrtkama nudi pristup bazi provjerenih kontakata osoba zaduženih za nabavu, odnosno donošenje odluka oko kupnje proizvoda i usluga u tvrtkama diljem svijeta te kontekstualne podatke o tome kakve alate, kad i kako kupuju. Prodajnim agentima tako pomažu pronaći prave leadove, olakšavaju posao, skraćuju put do prodaje te, u konačnici, tvrtkama povećavaju prodajne prihode.
Trenutno imaju više od 1000 klijenata u 40 zemalja, a u 2021. godišnji prihod su povećali za 100%, što planiraju napraviti i ove godine. Za snažnije osvajanje američkog tržišta prošle su godine otvorili ured u Bostonu i svom timu dodali nekoliko iskusnih tamošnjih menadžera.
Međutim, investicija u Cognism važna je vijest za hrvatsku javnost ne samo jer je suosnivač i CTO Hrvat Stjepan Buljat, već i jer se dio od njihovih 250 zaposlenika nalazi u Hrvatskoj, odnosno u Zadru. To je, naravno, razvojni tim koji broji 40-a ljudi, a ta brojka nije konačna te i oni redovito zapošljavaju nove ljude.
Slučajno poznanstvo i propali projekt put do poduzetništva
Stjepan Buljat i sam je razvojni inženjer koji je u poduzetnički pothvat zvan Cognism krenuo, kako je nedavno ispričao na virtualnom događanju koje okuplja osnivače i potencijalne zaposlenike startupa TeamUp, potpuno slučajno i pukim spletom okolnosti:
Suosnivača Jamesa Isilaya upoznao sam preko online platforme putem koje sam tražio konzultantske angažmane. Spojili smo se kako bismo odradili jedan projekt u Ujedinjenom kraljevstvu zajedno. Projekt je, međutim, propao, ali je tom prilikom nekim ljudima kojima je baš to trebalo za oko zapela jedna komponenta koju smo mi razvili, a to je bilo automatsko prepoznavanje imena i titula.
Buljat je tom prilikom opisao i kako su i on i partner, bez obzira na činjenicu da im je to bio samo sitni angažman sa strane, dali otkaze na svojim tadašnjim poslovima i odlučili se upustiti u zajedničku poduzetničku avanturu.
Tada smo obojica imali stabilne i dobro plaćene poslove i po dvoje male djece, ali smo obojica imali poriv napraviti to i nismo nimalo sumnjali u tu odluku. Mene je više mučio pritisak okoline, jer su se svi čudili zašto se, pored dobrog posla, upuštam u nešto tako riskantno.
Riskantno je bilo, priznao je Buljat, i upustiti se u poslovni pothvat s osobom koju nije dobro i dugo poznavao. Ključno je bilo, kaže, što su stvarno dobro kliknuli te činjenica da su imali komplementarne vještine – on tehničke, a James prodajne. Prva verzija proizvoda nastala je iz činjenice da su imali sve više klijenata koji su tražili ono što nude:
Bili smo na početku poslovne priče i nismo htjeli odbijati klijente, a nismo imali resursa sve napraviti. Iz toga je nastao proizvod, a otad i još uvijek, ga stalno mijenjamo i prilagođavamo u skladu s povratnim informacijama i očekivanjima kupaca.
Ključ uspjeha: akvizicije, integracije i usklađenost s propisima
Cognism je tako prošle godine akvizirao Mailtastic, alat koji klijentima omogućava umetanje marketinških poruka u potpise u službenim emailovima zaposlenika, a godinu prije i Ricochet, platformu koja koristi strojno učenje za automatizaciju prodaje. Puno pažnje posvećuju i integracijama s drugim alatima koji se koriste u prodajnom procesu, poput Salesforcea:
Integracije su jako važne u SaaS biznisu, a posebno za zadržavanje klijenata. Jednostavno zato što klijenti žele nastaviti koristiti alate na koji su navikli i treba im to omogućiti. Osim toga, mi nikad ne bismo mogli razviti baš sve funkcionalnosti pa za ono što ne stignemo jednostavno napravimo integraciju s alatom koji to radi.
Iz Cognisma također stalno naglašavaju da se njihov proizvod razlikuje od raznih baza poslovnih kontakata koje se, više ili manje legalno, nude na prodaju gotovo otkad postoji internet. Njihovi podaci usklađeni su sa svim propisima za upravljanje osobnim informacijama, pa i s GDPR-om, svi ljudi koji su u njihovoj bazi znaju da su u toj bazi, a kontakt podaci kombiniraju se s ostalim relevantnim signalima koji pokazuju kad je netko spreman za kupnju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.