Jedan sasvim običan agencijski petak kroz oči voditeljice društvenih mreža

Jedan sasvim običan agencijski petak kroz oči voditeljice tima za društvene mreže

Drage digitalke i dragi digitalci, moje ime je Ana Marija. Zbog duljine imena i činjenice da su čak dva, zovu me različitim nadimcima. Trenutno su u opticaju AM, Schefiqua, Mali i Malićka. Kao mala sam sanjala da ću postati ‘Unceza’, a na kraju sam našla svog princa. Mislila sam da ću raditi u korporaciji, a završila sam u magičnim digitalnim vodama i postala Degordianka. Ovako izgleda moj prosječan dan kao voditeljice tima koji se bavi društvenim mrežama.

Svoju sam ljubav prema društvenim mrežama pronašla kao studentica EFZG-a još tamo 2007. kada sam visila na Facebooku i pokušavala saznati koje sam voće i povrće, koji je moj sretan broj, pisala one sramotne statuse u 3. licu (priznajte da i vi ponekad znate osjećati susramlje kada vam izađe THE notifikacija on this day). Svoju sam ovisnost preselila u poslovno okruženje gdje sam “eksperimentirala” s otvaranjem Facebook stranica za časopise jedne izdavačke kuće u kojoj sam radila kao praktikantica.

Slijedilo je zaposlenje u digitalnom odjelu vodeće izdavačke kuće na našem tržištu gdje sam imala čast raditi na startup projektu i naučiti sve o onim kraticama koje život znače (CMS, CTA, CTR, CE, itd.). Upravo me taj projekt doveo do agencijskog života i danas do Degordiana gdje radim kao voditeljica dinamičnog Social Media Marketing odjela. Ovako izgleda jedan moj dan u Degordianu! 🙂

6:30

Degordiansko klizno radno vrijeme omogućuje mi fleksibilan san (#agencylife). Ipak, danas sam se odlučila ranije (pro)buditi. Nakon 6 snuzova, poluotvorenih očiju žurim do svoje džezvice i već rutinski stavljam sastojke koji su potrebni za moj najdraži crni napitak. Nakon prvog guca, slijedi vječito propitkivanje što ću danas obući i trk u kupaonicu kako se druga polovica ne bi ugurala prije mene. Nakon kupaonice, uzimam dvadesetak minuta za me time, ostatak kave, jutarnje čilanje uz omiljene zvukove Yammata i pregledavanje društvenih mreža i mailova. S početkom radijskih vijesti, vrijeme je za polazak.

Kako živim na Kajzerici, slijedi lagana šetnja preko mosta do okretišta na Savi gdje me čeka plavi tram koji će me odbaciti do Kvatrića. Polovica kolovoza je prošla i ekipa se polako vraća na klupice u Sidro, iz zvučnika trešti Azra, a sunce i dalje peče. Vidi se da je moj grad još uvijek u ljetnom moodu. Naravno, tu su i ljetni radovi, popravci pruga, zbog čega ću se opet voziti tramvajskim putevima oslobođenja. Sva sreća što je četvorka klimatizirana, nije gužva i što u torbi imam štivo koje će mi praviti društvo.   

9:15

Laganom šetnjom Domjanićevom, prolazim rotor, dolazim do Srebrnjaka i poznate sive kuće. Svakakvih čudesnih persona iza njezinih vrata! Puno nasmijanih lica, mladih profesionalaca i spontanih provoda. Zaista nikad ne znaš kako će ti dan završiti?! Spuštam se stepenicama i dolazim do mog SM tima. Moka (pesica od milja zvana CMoka) već s vrata skače po meni, curke i dečki (članovi tima od milja zvani CMichi) su na našoj terasi i piju jutarnju kavu, doručkuju prepričavajući jučerašnje događaje (tko je gdje bio, što je bilo u GOT-u, kakve moći ima taj Preacher itd.). Ne preostaje mi ništa drugo nego da spojim lap na struju i sjednem s njima na terasu.

9:30

Nakon pretresa jučerašnjih događanja, zvuk pristizanja mailova postaje sve dinamičniji, što nam je znak da se bacimo na posao. Danas je petak i pretpostavljam da će biti gužvovito jer je potrebno “zatvoriti” tjedan, pripremiti sadržaj za nadolazeći vikend i napraviti planove za sljedeći. Trenutno nas u timu radi trinaestero, redom ekonomista, novinara, komunikologa, psihologa, na više od dvadeset brendova, od čega su tri Community Managerice, dvije Junior Community Managerice, sedam interna i ja. Omjer ženskih i muških članova je 9 prema 4, plus česti gosti u obliku kućnih ljubimaca (podjednako ženskog i muškog roda).

Svaka CM-ica i juniorka zadužena je za svoje brendove i klijente za koje upravlja društvenim mrežama i social media strategijama. Rad interna organiziran je u smjenama, ovisno o njihovim fakultetskim obvezama, i svakom je dodijeljena mentorica CM-ica koja brine o njihovom uvođenju u posao, dostupnosti informacija, kvaliteti rada i sadržaja koji se “proizvodi” za klijente. Ponekad je potrebno uložiti zaista puno truda i vremena za dobar komad sadržaja, a one su moja glavna spona s internima i putem njihovog feedbacka najbolje dobivam uvid u zadovoljstvo članova tima i kvalitetu rada. Mnogi interni se po završetku fakulteta zapošljavaju u Degordianu u željenom timu te je upravo na temelju tog modela i nastao cijeli SM tim. Moj radni dan sad i službeno kreće. Bacam se na čitanje i odgovaranje na mailove od klijenata i kolega iz drugih odjela te koordinaciju zadataka unutar tima.

10:00

Svaka dva tjedna, obično petkom, u ovo vrijeme imam sastanak s direktorom divizije na kojem prolazimo događanja i aktivnosti koje su se dogodile u SM timu u proteklom periodu te radimo planiranje za sljedeća dva tjedna. Danas na sastanku prolazimo zadovoljstvo članova i članovima tima te suradnju s ostalim kolegama i timovima. Prezentiram mu novu proceduru koju smo uveli za izradu planova objava za klijente i promjene u organizaciji tima te dobivam zadatke da istestiram jedan novi alat kojim bismo mogli optimizirati procese za community management i pokrenem selekciju za zapošljavanje novih interna. Obično mi ovaj sastanak vrlo brzo prođe, a u prilog tome ide i reminder koji mi upravo iskače “BS – pitch – Tango”.

11:00

U meeting roomu Tangu već je cijela ekipa. Za stolom sjedi voditelj Content & Creative Strategy tima, dva copywritera, moja CM-ica i juniorka koje će biti zadužene za tog klijenta (naravno, ako osvojimo pitch). Sjedam na svoje staro mjesto na kojem me čeka moje drugo omiljeno crno piće (gazirano i nije vino) i spremna sam za brainstorming (BS). Slijedi brief o klijentu, uvid u tržište te kreativni proces koji je svima omiljen u agenciji. Na šarene post-it papiriće zapisujemo različite pojmove koji nas asociraju na brend i tako u par krugova. Uz puno smijeha, ovaj proces može ponekad potrajati satima no kako smo u deadlineu, idemo po ubrzanoj verziji. Nakon sat i pol sve smo bliže headlineu kampanje i rješenju problema, a moj me želudac podsjeća da je vrijeme za naručivanje hrane. Šaljem poruku na grupni chat i ubrzo svi izlistavamo narudžbe. Danas kolegica iz dizajna naručuje i sretno nas obavještava da će hrana stići kroz 30 minuta.

13:20

Vrijeme je za ručak. Timski sjedamo u našu kuhinju, zadovoljno i opušteno razgovaramo o planovima za vikend. Stigla je HRANA i opet smo svoji. 🙂

14:00

Vraćam se u SM ured i ponovo pregledavam mailove. Vidim da imam propušten poziv od klijentice te je zovem. Klijentica želi da napravimo neke manje korekcije na YouTube strategiji koju smo joj poslali i najavljuje da će uskoro poslati brief za kampanju koja će kretati sljedeći mjesec. Imam dosta nepročitanih mailova pa pokušavam po zastavicama, bojama i naslovu prioritizirati kojeg ću prvo otvoriti. Stigao je i mail od kolegice iz accountskog tima da trebam napraviti ponudu za izradu social media strategije za klijenta, a javlja mi se i kolegica iz beogradskog ureda na chat i pita me možemo li sada odraditi cijeli-tjedan-odgođivan poziv. Naravno! Sjedam u Zbarbaru, našu manju sobu za sastanke, čekam njezin poziv na Skypeu da dogovorimo sve detalje oko posjeta zagrebačkog SM tima beogradskom SM timu. Svrha posjeta bi trebala biti dijeljenje najboljih praksi i implementacija novih procedura u timu.

16:00

Nakon uspješno odrađenog poziva, javlja se još jedan podsjetnik – Follow-up meeting. To je tjedni sastanak koji održavam s timom i na kojem prolazimo što smo napravili ovaj tjedan i što sve imamo planirano za sljedeći. Na sastanku prolazimo i sve tekuće probleme, ali i izazove koji se znaju pojaviti u svakodnevnoj komunikaciji s klijentima. Obično meet održimo u našem najdražem bircu na Srebrnjaku, no danas smo odlučile otići na našu terasu i ostati u sklopu Sive kuće jer…

17:00

Ovo je bio naš zadnji Follow-up sastanak u sklopu kultne Degordian kuće. Od ponedjeljka smo u novom uredu, u drugom dijelu grada. Koliko god smo veseli i uzbuđeni radi selidbe u novi prostor, toliko smo i malo sjetni jer nas uz ovaj prostor vežu prekrasne uspomene. 17 sati je već prošlo i uvijek mi se čini kako taj petak baš proleti. Bio je ovo dinamičan tjedan! Pažljivo pregledavamo ured jesmo li sve spremile u kutije, označile sve monitore i stolce. Penjemo se na središnju terasu gdje je već ostatak Degordian ekipe i opuštamo se uz naša najdraža pića, pivo i gin-tonic, tombolu na kojoj ćemo moći osvojiti mnoge korisne stvari te razgovore koji će vjerojatno potrajati dugo u noć.

Za kraj..

Sada kada ovo čitate, Social Media Marketing tim je već u prekrasnom novom uredu na Črnomercu. Mi smo spremni za nove avanture, a vi nas i dalje pratite na našim Degordian društvenim mrežama. Svakako nam se javite ako ste znatiželjni kao i mi, ako obožavate sve što ima veze sa social mediom, digitalnim marketingom i ako želite postati dijelom našeg veselog tima. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Miran

    Miran

    25. 08. 2017. u 3:05 pm Odgovori

    Jedan običan petak: hmm jučer sam pratiteljima na FB napisao Dobro jutro narode, prekjučer, Kako ste, danas ći napisati Baš je lijep dan. U pon ću onda napisati Jeste li se naspavali, ali muči me utorak. Šta da novo izmislim za utorak. Hmm

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.