Povodom globalnog Dana otvorenih podataka u Sveučilišnom računarskom centru – Srce u Zagrebu, u petak, 3. ožujka, održan je okrugli stol o ponovnoj uporabi informacija u Hrvatskoj. Cilj događanja bio je jačanje svijesti o važnosti otvorenih podataka i učinkovitijem pružanjem usluga, ali i doznati kakve se usluge kod nas već nude.

O pomicanju granica transparentnosti u petak se govorilo na okruglom stolu konferencije o otvorenim podacima u Sveučilišnom računalskom centru – Srce povodom Dana otvorenih podataka koji se ovoga vikenda obilježavao diljem svijeta. U prvom su dijelu govorili povjerenica za informiranje Anamarija Musa, pomoćnik ministra uprave Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Marijan Lalić, zatim Wendy Carrara s European Data Portala i Jelena Berković iz GONG-a. Ukazalo se na potrebu za uspostavljanjem nacionalne strategije o otvorenim podacima te podizanjem svijesti o njihovoj važnosti. To je preduvjet za razvoj demokracije, istaknula je Jelena, objasnivši da je GONG upravo zbog toga zainteresiran za područje otvorenih podataka.
Educirani i informirani građani potrebni su za razvoj demokracije.
Pomicanje granica transparentnosti u domaćoj praksi

Da dobre prakse ponovne uporabe informacija ima i u Hrvatskoj, mogli smo vidjeti na drugome panelu. Naime, čak 44 baze podataka Informacijskog sustava zaštite okoliše (ISZO) iz područja kakvoće zraka, zaštite prirode, tla, mora i drugih, predstavila je Branka Ilakovac iz Hrvatske agencije za okoliš i prirodu.
S druge strane, Zavod za informatičku djelatnost Grada Rijeke odgovoran je za portal e-usluga gov.rijeka.hr čiji je cilj omogućiti građanima da što više stvari mogu pronaći na jednome mjestu, dok na data.rijeka.hr mogu pretraživati podatke i metapodatke koji uključuju informacije poput tko je odgovoran za objavu podataka i kada su oni objavljeni.
Od pronalaska dječjih vrtića do financiranja udruga
Ako vas zanimaju dokumenti iz Vlade i javnoga sektora, tu je imamopravoznati.org koji obuhvaća zahtjeve prema više od 6000 tijela javne vlasti, a koji je u petak u ime Code for Croatia predstavila Lana Podgoršek. Nadalje, na pitanje kamo odlazi novac županija odgovara aplikacija PROračun o kojoj smo već pisali na Netokraciji, dok roditeljima koji razmišljaju o upisima u dječje vrtiće služi specijalizirana tražilica Gugalaga. Tražilicu javnih i privatnih vrtića mjesečno u prosjeku posjeti 2200 korisnika, a trenutno su na popisu vrtići iz Zagreba, Rijeke i Zagrebačke županije. No, osim informacija i lokacija objekata, Gugalaga uvelike olakšava roditeljima dolazak do podataka o njihovim pravima po pitanju upisa djece.

Na okruglom stolu je predstavljena i nova aplikacija o dolascima vlakova. HŽPP Planer je kreirao student FER-a Josip Šalković. U 4 mjeseca aplikacija je dostigla do 10.000 aktivnih korisnika na Google Playu, a njih više od 200 dodijelilo je prosječnu ocjenu 4,8. Jedan od zanimljivih projekata u nastajanju je i vizualizacija javnog financiranja nevladinih udruga o čemu je govorio Filip Rodik iz HrOpen skupine Code for Croatia. Naime, baza podataka o kojoj je riječ građanima bi trebala omogućiti uvid u podatke o tome koje udruge i u kolikom razmjeru financira, primjerice, Grad Zagreb. No, još se ne zna kada bi ova aplikacija mogla biti dostupna.
Što se učilo na ‘vikend datathonu’?
Osim okruglog stola, organizatori su za vikend pripremili datathon namijenjen građanima koji dijele interes za javne politike i pitanje transparentnosti. Sudionici su u dva dana učili o podatkovnim vizualizacijama i demonstrirali svoje vještine u kreiranju projekata o otvorenim izvorima koristeći slobodni softver i kod. Nadahnuti primjerima s okruglog stola, ne sumnjamo da su sudionici tijekom radionice pronašli vlastite projekte kojima mogu pridonijeti ovom području u Hrvatskoj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.