Dan otvorenih podataka: Informirani građani potrebni su za demokraciju
Lana Piršl

Dan otvorenih podataka: Informirani građani potrebni su za razvoj demokracije

Povodom globalnog Dana otvorenih podataka u Sveučilišnom računarskom centru – Srce u Zagrebu, u petak, 3. ožujka, održan je okrugli stol o ponovnoj uporabi informacija u Hrvatskoj. Cilj događanja bio je jačanje svijesti o važnosti otvorenih podataka i učinkovitijem pružanjem usluga, ali i doznati kakve se usluge kod nas već nude.

Povodom Dana otvorenih podataka o važnosti transparentnosti pričalo se na okruglom stolu u S
Povodom Dana otvorenih podataka o važnosti transparentnosti pričalo se na okruglom stolu u Sveučilišnom računarskom centru – Srce. Open Data Day - Lana Piršl

O pomicanju granica transparentnosti u petak se govorilo na okruglom stolu konferencije o otvorenim podacima u Sveučilišnom računalskom centru – Srce povodom Dana otvorenih podataka koji se ovoga vikenda obilježavao diljem svijeta. U prvom su dijelu govorili povjerenica za informiranje Anamarija Musa, pomoćnik ministra uprave Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Marijan Lalić, zatim Wendy Carrara s European Data Portala i Jelena Berković iz GONG-a. Ukazalo se na potrebu za uspostavljanjem nacionalne strategije o otvorenim podacima te podizanjem svijesti o njihovoj važnosti. To je preduvjet za razvoj demokracije, istaknula je Jelena, objasnivši da je GONG upravo zbog toga zainteresiran za područje otvorenih podataka.

Educirani i informirani građani potrebni su za razvoj demokracije.

Pomicanje granica transparentnosti u domaćoj praksi

Da dobre prakse primjene otvorenih podataka ima i u Hrvatskoj, svjedoče projekti poput PROračuna i data.rijeka.hr.
Da dobre prakse primjene otvorenih podataka ima i u Hrvatskoj, svjedoče projekti poput PROračuna i data.rijeka.hr. Open Data Day - Lana Piršl

Da dobre prakse ponovne uporabe informacija ima i u Hrvatskoj, mogli smo vidjeti na drugome panelu. Naime, čak 44 baze podataka Informacijskog sustava zaštite okoliše (ISZO) iz područja kakvoće zraka, zaštite prirode, tla, mora i drugih, predstavila je Branka Ilakovac iz Hrvatske agencije za okoliš i prirodu.

S druge strane, Zavod za informatičku djelatnost Grada Rijeke odgovoran je za portal e-usluga gov.rijeka.hr čiji je cilj omogućiti građanima da što više stvari mogu pronaći na jednome mjestu, dok na data.rijeka.hr mogu pretraživati podatke i metapodatke koji uključuju informacije poput tko je odgovoran za objavu podataka i kada su oni objavljeni.

Od pronalaska dječjih vrtića do financiranja udruga

Ako vas zanimaju dokumenti iz Vlade i javnoga sektora, tu je imamopravoznati.org koji obuhvaća zahtjeve prema više od 6000 tijela javne vlasti, a koji je u petak u ime Code for Croatia predstavila Lana Podgoršek. Nadalje, na pitanje kamo odlazi novac županija odgovara aplikacija PROračun o kojoj smo već pisali na Netokraciji, dok roditeljima koji razmišljaju o upisima u dječje vrtiće služi specijalizirana tražilica Gugalaga. Tražilicu javnih i privatnih vrtića mjesečno u prosjeku posjeti 2200 korisnika, a trenutno su na popisu vrtići iz Zagreba, Rijeke i Zagrebačke županije. No, osim informacija i lokacija objekata, Gugalaga uvelike olakšava roditeljima dolazak do podataka o njihovim pravima po pitanju upisa djece.

Uskoro
Uskoro će biti dostupna i baza podataka javnog financiranja nevladinih udruga koju je predstavio Filip Rodik. Open Data Day - Lana Piršl

Na okruglom stolu je predstavljena i nova aplikacija o dolascima vlakovaHŽPP Planer je kreirao student FER-a Josip Šalković. U 4 mjeseca aplikacija je dostigla do 10.000 aktivnih korisnika na Google Playu, a njih više od 200 dodijelilo je prosječnu ocjenu 4,8. Jedan od zanimljivih projekata u nastajanju je i vizualizacija javnog financiranja nevladinih udruga o čemu je govorio Filip Rodik iz HrOpen skupine Code for Croatia. Naime, baza podataka o kojoj je riječ građanima bi trebala omogućiti uvid u podatke o tome koje udruge i u kolikom razmjeru financira, primjerice, Grad Zagreb. No, još se ne zna kada bi ova aplikacija mogla biti dostupna.

Što se učilo na ‘vikend datathonu’?

Osim okruglog stola, organizatori su za vikend pripremili datathon namijenjen građanima koji dijele interes za javne politike i pitanje transparentnosti. Sudionici su u dva dana učili o podatkovnim vizualizacijama i demonstrirali svoje vještine u kreiranju projekata o otvorenim izvorima koristeći slobodni softver i kod. Nadahnuti primjerima s okruglog stola, ne sumnjamo da su sudionici tijekom radionice pronašli vlastite projekte kojima mogu pridonijeti ovom području u Hrvatskoj.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.