Od razgovora za posao, važnije je vidjeti što mladi programeri mogu

Od razgovora za posao, važnije je vidjeti što mladi programeri mogu – na hackathonu

Od vlastitog hackathona i stipendiranja studenata FER-a do besplatnih studentskih kotizacija i prijevoza za nadolazeću konferenciju u Šibeniku, u Combisu velik naglasak stavljanju na STEM aktivnosti. Kako i zašto, objasnio nam je Damir Kipčić, koordinator za Java tehnologije u ovoj tvrtki.

Način razmišljanja, logika koju koriste, način na koji kodiraju, sposobnost snalaženja – sve su to odlike vrhunskih programera koje na hackathonima itekako dolaze do izražaja, kaže Combisov Damir Kipčić. HUB385

Combisov hackathon try{code}catch, sponzorstvo nad natjecanjima kao što su App Start Contest, TVZ Mobile Challenge Cup, besplatne studentske kotizacije i prijevoz u Šibenik za nadolazeću konferenciju za redovne studente FER-a i FOI-ja i one na smjeru računarstvo na PMF-u, TVZ-u i Algebri… Osim svih tih aktivnosti, u Combisu su ove godine stipendirali pet studenata FER-a koji su imali priliku raditi na konkretnim razvojnim projektima iz područja mrežnih tehnologija, a od rujna su postali zaposlenici Combisa. Iako smo naveli tek dio onoga što rade, već na prvi pogled je jasno da u Combisu provode niz aktivnosti kojima je cilj razvoj STEM kadrova.

O ulaganju u studente, ne samo kroz stipendije nego i kroz pružanje konkretnog iskustva, Damir Kipčić, koordinator za Java tehnologije kaže:

Znamo da je studentima važno da se mogu osloniti na starije kolege sa znanjem i zato u Combisu mogu računati na pomoć u pogledu prakse, diplomskog rada ili stipendije. Također, podržavamo i brojna studentska natjecanja, brucošijade, ali i druge aktivnosti. Ipak, iskustvo rada na projektima nosi najviše benefita za svakog studenta i to bih stavio u prvi plan.

U NeoStartupu potičemo i nagrađujemo znanje i strast prema poslu

Damir Kipčić otkriva zašto u Combisu stavljaju sve veći naglasak na različite STEM aktivnosti.

Damir podsjeća na Combisov interni projekt NeoStartup i rješenja koja su ondje kreirana kao što su iFlight, Olive Manager i ERScheduler. Na prošlogodišnjoj Combis konferenciji, aplikacije Olive Manager i ERScheduler donirane su neprofitnim organizacijama, dok će ove godine biti prezentirana unaprijeđena verzija rješenja Olive Manager te implementacija iFlighta. “Kada smo kretali s Neostatupom, bili smo svjesni da neće sve ideje prerasti u proizvod, ali bili smo spremni pokušati”, kaže Damir.

To se nije promijenilo – istražujemo i razvijamo, potičemo i nagrađujemo znanje, izvrsnost i strast prema poslu.

Inače, timovi NeoStartupa su većinom sastavljeni od ekipa s Combis trycodecatch hackathona, kojima pomoć pružaju mentori iz same tvrtke. Damir, koji je ujedno jedan od sukreatora ovogodišnjeg hackathona te je zadužen i za mlade nade unutar tima, dodaje kako su hackathoni posljednjih godina postali izuzetno popularni ne samo kao oblik edukacije i testiranja znanja, nego i kao nešto što mladi developeri mogu istaknuti u svom životopisu.

S druge strane, i za nas hackathoni imaju sve veću važnost, jer vidjeti mladog ambicioznog programera u njegovom prirodnom okruženju puno je pogodnije za procjenu od službenih razgovora za posao ili raznoraznih testova. Također, način razmišljanja, logika koju koriste, način na koji kodiraju, sposobnost snalaženja – sve su to odlike vrhunskih programera koje na hackathonima itekako dolaze do izražaja.

‘Milenijalci su jako otvoreni za nove ideje’

U razgovoru s Damirom saznajem kako Combis već niz godina podržava studente, no da su u posljednje dvije tri godine bitno povećali angažman prema mladima koji su odabrali karijeru u IT-u.

Ono što smo u tom razdoblju primijetili jest da su nove generacije, odnosno milenijalci, jako otvoreni za nove ideje, važna im je vjerodostojnost, fleksibilnost i prilika da donesu pozitivne promjene i dodanu vrijednost u poslovanju. Rekao bih da smo mi svoju uspješnu formulu našli u kombiniranju inovativnosti i entuzijazma milenijalaca s iskustvom i ekspertizom starijih kolega.

Ističe i da svaki novi zaposlenik Combisa u prvih nekoliko mjeseci ima mentora koji mu pomaže da se što bolje uklopi u zajednički način rada. Također, studenti koji dođu kod njih odmah počnu raditi na pravim projektima kao dio tima te time dobiju najvrjednije iskustvo.

Kada kȏd koji su razvili završi u produkciji kod korisnika, to nosi težinu. Na ovaj se način uče timskome radu, a u timu su uvijek voditelji (leadovi) i stariji programeri od kojih mogu puno naučiti i to u realnim uvjetima.

Konferencija u Šibeniku besplatna za studente!

Kako sam već spomenula, za nadolazeću konferenciju, koja se u Šibeniku održava od 27. do 29. rujna, Combis je osigurao besplatan prijevoz i kotizacije za studente tehničkih fakulteta. Zbog čega ovakav pristup? Otvaranje vrata studentima tehničkih fakulteta je logičan korak, a cijela konferencija koncipirana je tako da svatko pronađe nešto za sebe, kaže Damir i zaključuje:

Želimo i da studenti upoznaju Combis – u čemu smo sve dobri, kakvu atmosferu nosimo kao tim, koliko su zanimljivi i izazovni naši projekti. I da smo, premda ozbiljnog pristupa u pogledu ostvarivanju zadanih ciljeva, mi zapravo otkačena ekipa i friendly mjesto za rad. A prema velikom interesu studenata za konferenciju, radujem se druženju u Šibeniku i tako zaokruženoj konferencijskoj publici.

Razvoj STEM vještina i ulaganje u potencijalne zaposlenike ne događa se preko noći, čega su očito jako dobro svjesni i u Combisu, već – kontinuiranim aktivnostima, od hackathona, studentskih natjecanja do uključivanja studenata u rad na konkretnim projektima. Konferencija u Šibeniku još je jedan korak u tom smjeru pa što reći za kraj, osim požurite s prijavama i vidimo se! 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?