
Od razgovora za posao, važnije je vidjeti što mladi programeri mogu – na hackathonu
Od vlastitog hackathona i stipendiranja studenata FER-a do besplatnih studentskih kotizacija i prijevoza za nadolazeću konferenciju u Šibeniku, u Combisu velik naglasak stavljanju na STEM aktivnosti. Kako i zašto, objasnio nam je Damir Kipčić, koordinator za Java tehnologije u ovoj tvrtki.

Combisov hackathon try{code}catch, sponzorstvo nad natjecanjima kao što su App Start Contest, TVZ Mobile Challenge Cup, besplatne studentske kotizacije i prijevoz u Šibenik za nadolazeću konferenciju za redovne studente FER-a i FOI-ja i one na smjeru računarstvo na PMF-u, TVZ-u i Algebri… Osim svih tih aktivnosti, u Combisu su ove godine stipendirali pet studenata FER-a koji su imali priliku raditi na konkretnim razvojnim projektima iz područja mrežnih tehnologija, a od rujna su postali zaposlenici Combisa. Iako smo naveli tek dio onoga što rade, već na prvi pogled je jasno da u Combisu provode niz aktivnosti kojima je cilj razvoj STEM kadrova.
O ulaganju u studente, ne samo kroz stipendije nego i kroz pružanje konkretnog iskustva, Damir Kipčić, koordinator za Java tehnologije kaže:
Znamo da je studentima važno da se mogu osloniti na starije kolege sa znanjem i zato u Combisu mogu računati na pomoć u pogledu prakse, diplomskog rada ili stipendije. Također, podržavamo i brojna studentska natjecanja, brucošijade, ali i druge aktivnosti. Ipak, iskustvo rada na projektima nosi najviše benefita za svakog studenta i to bih stavio u prvi plan.
U NeoStartupu potičemo i nagrađujemo znanje i strast prema poslu

Damir podsjeća na Combisov interni projekt NeoStartup i rješenja koja su ondje kreirana kao što su iFlight, Olive Manager i ERScheduler. Na prošlogodišnjoj Combis konferenciji, aplikacije Olive Manager i ERScheduler donirane su neprofitnim organizacijama, dok će ove godine biti prezentirana unaprijeđena verzija rješenja Olive Manager te implementacija iFlighta. “Kada smo kretali s Neostatupom, bili smo svjesni da neće sve ideje prerasti u proizvod, ali bili smo spremni pokušati”, kaže Damir.
To se nije promijenilo – istražujemo i razvijamo, potičemo i nagrađujemo znanje, izvrsnost i strast prema poslu.
Inače, timovi NeoStartupa su većinom sastavljeni od ekipa s Combis trycodecatch hackathona, kojima pomoć pružaju mentori iz same tvrtke. Damir, koji je ujedno jedan od sukreatora ovogodišnjeg hackathona te je zadužen i za mlade nade unutar tima, dodaje kako su hackathoni posljednjih godina postali izuzetno popularni ne samo kao oblik edukacije i testiranja znanja, nego i kao nešto što mladi developeri mogu istaknuti u svom životopisu.
S druge strane, i za nas hackathoni imaju sve veću važnost, jer vidjeti mladog ambicioznog programera u njegovom prirodnom okruženju puno je pogodnije za procjenu od službenih razgovora za posao ili raznoraznih testova. Također, način razmišljanja, logika koju koriste, način na koji kodiraju, sposobnost snalaženja – sve su to odlike vrhunskih programera koje na hackathonima itekako dolaze do izražaja.
‘Milenijalci su jako otvoreni za nove ideje’
U razgovoru s Damirom saznajem kako Combis već niz godina podržava studente, no da su u posljednje dvije tri godine bitno povećali angažman prema mladima koji su odabrali karijeru u IT-u.
Ono što smo u tom razdoblju primijetili jest da su nove generacije, odnosno milenijalci, jako otvoreni za nove ideje, važna im je vjerodostojnost, fleksibilnost i prilika da donesu pozitivne promjene i dodanu vrijednost u poslovanju. Rekao bih da smo mi svoju uspješnu formulu našli u kombiniranju inovativnosti i entuzijazma milenijalaca s iskustvom i ekspertizom starijih kolega.
Ističe i da svaki novi zaposlenik Combisa u prvih nekoliko mjeseci ima mentora koji mu pomaže da se što bolje uklopi u zajednički način rada. Također, studenti koji dođu kod njih odmah počnu raditi na pravim projektima kao dio tima te time dobiju najvrjednije iskustvo.
Kada kȏd koji su razvili završi u produkciji kod korisnika, to nosi težinu. Na ovaj se način uče timskome radu, a u timu su uvijek voditelji (leadovi) i stariji programeri od kojih mogu puno naučiti i to u realnim uvjetima.
Konferencija u Šibeniku besplatna za studente!
Kako sam već spomenula, za nadolazeću konferenciju, koja se u Šibeniku održava od 27. do 29. rujna, Combis je osigurao besplatan prijevoz i kotizacije za studente tehničkih fakulteta. Zbog čega ovakav pristup? Otvaranje vrata studentima tehničkih fakulteta je logičan korak, a cijela konferencija koncipirana je tako da svatko pronađe nešto za sebe, kaže Damir i zaključuje:
Želimo i da studenti upoznaju Combis – u čemu smo sve dobri, kakvu atmosferu nosimo kao tim, koliko su zanimljivi i izazovni naši projekti. I da smo, premda ozbiljnog pristupa u pogledu ostvarivanju zadanih ciljeva, mi zapravo otkačena ekipa i friendly mjesto za rad. A prema velikom interesu studenata za konferenciju, radujem se druženju u Šibeniku i tako zaokruženoj konferencijskoj publici.
Razvoj STEM vještina i ulaganje u potencijalne zaposlenike ne događa se preko noći, čega su očito jako dobro svjesni i u Combisu, već – kontinuiranim aktivnostima, od hackathona, studentskih natjecanja do uključivanja studenata u rad na konkretnim projektima. Konferencija u Šibeniku još je jedan korak u tom smjeru pa što reći za kraj, osim požurite s prijavama i vidimo se! 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.