
Zašto je Twitter Custom Timelines zaista bitan za profesionalne tviteraše (i korisnike TweetDecka)
Odsad ručno ili automatizacijom stvarajte Custom Timelineove tvitova kojima sami moderirate! U danima nakon Twitterovog izlaska na burzu, svaka novost o najbržoj društvenoj mreži na svijetu itekako je bitna, a nijedna me nije odavno toliko zainteresirala poput Twitterovog predstavljanja Custom Timelines za TweetDeck. Twitter se Custom Timelineom napokon vraća iskorištavanju vlastitih prednosti umjesto imitiranju većih konkurenata tamnijeplavog vizualnog identiteta.

Odsad ručno ili automatizacijom stvarajte Custom Timelineove tvitova kojima sami moderirate! U danima nakon Twitterovog izlaska na burzu, svaka novost o najbržoj društvenoj mreži na svijetu itekako je bitna, a nijedna me nije odavno toliko zainteresirala poput Twitterovog predstavljanja Custom Timelines za TweetDeck. Twitter se Custom Timelineom napokon vraća iskorištavanju vlastitih prednosti umjesto imitiranju većih konkurenata tamnijeplavog vizualnog identiteta.
Twitter je putem TweetDeckovog službenog bloga objavio kako korisnici od noćas mogu stvarati vlastite Custom Timeline od tvitova po njihovom izboru, što ih razlikuje od listi koje postoje već neko vrijeme, a omogućavaju praćenje specifičnih Twitter profila. TweetDeck je pak napredna web i desktop aplikacija za praćenje Twitter kroz više kolumni koju je Twitter kupio prije 2 godine za više od 40 milijuna dolara, a koja je prije akvizicije podržavala i druge društvene mreže, poput Facebooka, LinkedIna i Foursquarea.
Twitterov product menadžer Brian Ellin svoj članak na blogu kojim otkriva Custom Timelines započeo je tvrdnjom kako nam daju više kontrole u organiziranju kako su tvitovi organizirani i “dostavljeni”. Custom Timelines se upravo po tome što ih organiziramo, odnosno moderiramo razlikuje od svih dosadašnjih, kako klasičnog dostupnog kroz Twitter.com i većinu aplikacija, tako i posebnih koje omogućava TweetDeck.
Kako se stvara Custom Timeline
Stvaranje vlastitog Custom Timelinea prilično je jednostavno, a trebat će vam samo TweetDeck. Korisnicima web, Chrome i Windows verzije već se pojavila mogućnost uključivanja Custom Timelineova, a Mac aplikacija imat će ih uskoro.
Kliknite stoga u TweetDecku vašeg ukusa “Add a column” te izaberite “Custom timeline” nakon čega ćete mu morati dati ime i opis do 160 znakova. Imajte na umu kako zasad nije moguće izmijeniti izbor tvitova nakon što ih dodate te da nisu poredani kronološki, već redom kojim ih ubacujete.
Kako biste dodali individualne tvitove u novi timeline, možete ih povući držanjem “ikonice” u donjem desnom kutu svakog tvita ili pak klikanjem na “Add to custom timeline” koja se nalazi u “…” meniju odmah do. Kratica za navedeno vam je tipka “c”.
Svaki timeline, poput tvita ili profila, ima vlastitu web adresu kojom ga možete dijeliti sa svijetom, bilo na Twitteru, emailovima ili čak – Facebooku! Iako je Sharath Bulusu na TweetDeckovom blogu istaknuo kako možete kroz aplikaciju odmah dodavati i timelineove drugih korisnika, to osobno nisam mogao u trenutku pisanja.
Dodajte Custom Timeline na svoju web stranicu
Svoj Custom Timeline možete, poput invidualnih tvitova, dodati tj. “embedati” na vlastitu web stranicu. Embedanje je sličnije dodavanju timelinea nekog profila tako da možete manipulirati visinom, bojom linkova te “stilom” Custom Timelinea.
Manipulacija Custom Timelinesima moguća je i putem novog Twitterovog API-ja specifično kreiranog za njih, a omogućava programiranje vlastitih timelineova temeljem svih vaših želja i poriva te stvaranje alata koji u tome pomažu. Samo je pitanje vremena kad će Twitterovi najbliži partneri poput Hootsuitea, koji su kao manja grupa dobili već pristup najaviti svoja “poboljšanja”. Ukoliko vas zanima korištenje Custom Timelines API-ja, Twitteru se možete javiti putem posebne forme.
Držite se teme zahvaljujući ‘automatiziranim’ Custom Timelineovima!
Prednost Custom Timelineova nad listama za agregiranje tema itekako je jasna kad razmislite što API omogućava automatizmom. S obzirom da ne tvitamo uvijek o temi zbog koje nas ljudi prate, filtriranjem putem Custom Timelines API-ja možemo dobiti “listu” tviteraša koje želimo, ali isključivo kad spominju pojmove relevantne za temu. Primjerice kad bismo htjeli napraviti popis utjecajnih tviteraša koji govore o Netokraciji, ali isključivo kad spominju “netokracija” ili izravno “mentionaju” naš profil na Twitteru: @netokracija. MarketingLandov Danny Sullivan ispravno zaključuje kako su Twitter Custom Timelines zapravo Twitter liste – 2.0.
Moderacija u malom
Iz svega navedenog jasno je kako će, dok Twitter ne ugradi neku vrstu filtriranja unutar TweetDecka za Custom Timelines, najveću korist imati oni koji stvaraju relativno statične timelineove ručno ili pak oni koji ih generiraju kroz aplikaciju.
Američki Politico je kroz tzv. Tweet Hub agregirao najzanimljivije tvitove za određene teme upravo putem Custom Timelinesa, kao i Twitterov vlastiti Twitter #music s najboljim tvitovima glazbenika ili pak izborom najboljih Vine videa vezanih za glazbu.
Brendovi mogu stvarati liste preporuka ili pohvala svojih korisnika i kupaca, a organizatori događanja mogu istaknuti najzanimljivije trenutke ili komentare sa svojih konferencija, što ćemo mi svakako činiti s najvećom regionalnom ecommerce konferencijom OMGcommerce te startup konferencijom RockPaperStartups!
Twitterova snaga kao izvora informacija
Iako je Facebook odavno prestigao Twitter po pitanju veličine, interesa oglašivača te svakako prihoda, najbrža društvena mreža na svijetu i dalje je dovoljno specifična da živi svoj život. Twitter je primjerice, i dalje mnogo bolji, brži i – instantniji – izvor informacija od svojih konkurenata. Mediji i novinari ga stoga vole, što se vidi i iz nekoliko Twitterovih primjera za Custom Timelines: Dok britanski Guardian misli moderirati pitanja čitatelja i odgovore novinara, američki Bleacher Report će Custom Timelineom isticati najbolje trenutke košarkaških utakmica.
(Itekako) dobro i za TweetDeck
Custom Timelines je zasad moguće, s iznimkom API-ja u beti dostupnog developerima, moguće stvarati i moderirati isključivo putem TweetDecka, idealnog alata za stvaranje više timelineova. Radi se o potezu ne samo bitnim za korisnike, već i za TweetDeck, koji je dugo vremena imao neizvjesnu budućnost. U početku se smatralo, naime, kako je Twitter kupio TweetDeck isključivo kako ga za 30 milijuna dolara ne bi kupila UberMedia koja je integracijom nekih od najvećih Twitter aplikacija poput EchoFona i Twidroyda navodno stvara konkurenta popularnoj društvenoj mreži. Da je naveden potez dodatno ohladio Twitterove odnose prema “klijentskim” aplikacijama drugih developera je itekako očito.
Jedini nedostatak, zapravo karakteristika Custom Timelinesa, jest što će kad ne budu generirani “programerski” biti prilično statični ukoliko ih se ne bude redovito održavalo. Mnogim korisnicima to će zapravo biti i svojevrsni presedan u Twitterovom postojanju kao “toka” interneta za koji, na prvi pogled, kad vidimo bilo koji timeline, ne računamo da je moderiran.
Custom Timelines vrlo su koristan alat koji će naći svoje mjesto u ekosistemu najbrže društvene mreže na svijetu te ponukati jedan dio korisnika da daju još jednu šansu TweetDecku, alatu bez kojeg nekad nismo mogli, kojeg je Twitter svojevremeno “uništio”, kako bi nam se u sadašnjoj verziji vratio koristan, jednostavan i ponovno – potreban. Kako mislite da ćemo koristiti Custom Timelines u bližoj, ali i daljoj budućnosti te kako će to utjecati na vaš rad, ali i Twitterov razvoj?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
itana
13. 11. 2013. u 9:16 am
Konačno novotarija na tw, pa još i toliko korisna. Mojoj radosti sinoć nije bilo kraja 🙂 Uz sve pobrojano, meni će pomoći i u dopuni izveštaja za klijente. Svidja mi se što ću moći za neke naloge izdvojiti FAQ 😉 Mislim da će CT dovesti do masovnije upotrebe td. 🙂