
Hrvatski Colomb.io i ThiefScry otišli u akcelerator Eleven s investicijom od 25.000 eura!
Među Elevenovih dvanaest, koliko je startupa primljeno u osmu generaciju ovog bugarskog startup akceleratora, našla su se dva iz Hrvatske - Colomb.io i ThiefScry, koji su otišli u Sofiju na tri mjeseca intenzivnog rada na svojim projektima te dobivaju investiciju od 25.000 eura s mogućnošću prikupljanja dodatnih 75.000 eura nakon prvog mjeseca.

Colomb.io čini tim šeste generacije Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, kojemu ovo nije prvi “izlet” u Bugarsku – tamo je već bio na “dugom vikendu” fonda LauncHub. No, ovaj će izlet trajati ipak nešto dulje od vikenda – tri mjeseca će tim provesti u akceleratoru Eleven. Projekt koji će u to vrijeme aktivno dorađivati je novinarska crowdsourcing platforma, koju mogu koristiti medijske kuće kako bi aktivirale svoje čitatelje i potaknule ih da sami kreiraju vijesti. Na taj se način mogu dojaviti novosti, poslati fotografije, video zapisi i drugi sadržaj. U Hrvatskoj platformu već koristi eMeđimurje, a jedan od suosnivača, Tomislav Šimpović, zahvalan je što je portal imao “hrabrosti” pomoći aplikaciji, iako je još u testnoj fazi. Otkriva da će projekt vjerojatno djelomično pivotirati, stoga se neće upuštati u slične suradnje dok u Elevenu ne izbruse proizvod do kraja:
S Elevenom smo u kontaktu od samog početka razvoja ideje u svibnju i sudjelovali smo na njihovoj konferenciji Start Trek u zagrebačkom ZIP-u u rujnu, pa smo manje-više znali sve o njima i bili vrlo zadovoljni onime što smo čuli i vidjeli. Radi se o jednom od najjačih startup akceleratora u Europi, s globalnom mrežom kontakata u svim sektorima, koji polaže izuzetno mnogo pažnje na gradnju communityja, u što smo se imali prilike uvjeriti već na Selection Dayu kad smo svi bili odlično primljeni od starijih ekipa, i dobili maksimalnu pomoć i savjete. Također, već u prva dva tjedna odradili smo zbilja kvalitetan program kroz radionice vezane uz kreativni dizajn i ostvarivanje punog potencijala proizvoda. Vjerujemo da ćemo kroz akceleraciju do kraja programa u travnju potpuno doraditi proizvod i pripremiti ga do točke da bude potpuno spreman za puštanje na globalno tržište i spreman na ulazak na tržište bilo koje države u svijetu.
Odlazak u potpuno novu zemlju, pa čak i na tri mjeseca, nije lak korak, ali Tomislav napominje da vizija za proizvodom koji ima globalni potencijal donosi spremnost na putovanje i dužu odsutnost. Drago mu je što su postali dio bugarske startup zajednice, koja je iznimno snažna, a već primjećuje napredniji odnos prema startup ekonomiji u odnosu s Hrvatskom u kojoj sve ovisi o entuzijazmu i radu nekolicine vrijednih sustava.
Kao primjer takvog sustava navodi Zagrebački inkubator poduzetništva u kojeg su on, Ivana Novosel i Zvonimir Juranko, primljeni samo s idejom, kao dio TICM-a u Čakovcu. S razvojem su krenuli prije šest mjeseci, a projekt i ideja temeljeni su na dugogodišnjem iskustvu rada u medijima, poznavanjima procesa te potrebom za uključivanjem većeg broja aktivnih korisnika u kreiranje informacija i sadržaja za objavu koju bi sami željeli vidjeti. Do kraja godine planiraju doći do poslovne točke u kojoj će zaposliti tim od deset ljudi i dalje razvijati sustav.
Kradljivci bicikala, ni makac!
Drugi hrvatski startup koji je u Sofiji, ThiefScry, rješenje je koje želi stati na kraj krađi bicikala, problemu koji je, kako napominju osnivači, star koliko i sam bicikl. Nije to prvi sustav koji želi spriječiti krađe, ali dobro koristi Internet of Things, odnosno trend povezanosti svih predmeta kojima se svakodnevno služimo s internetom. Sustav uključuje uređaj koji se postavlja na bicikl, mobilnu aplikaciju i backend. Sam uređaj koji se nalazi na biciklu opremljen je raznim senzorima i komunikacijskim modulima, a ujedno je otporan na napade i gotovo ga je nemoguće ukloniti, stoga vlasnik ne mora strahovati od krađe.
ThiefScry je u razvoju beta verzije, a Silvija Renuša, jedna od osnivačica startupa, navodi da bi prvi primjerci trebali biti dostavljeni partnerima na testiranje u ožujku, a oni koji se žele prijaviti za testiranje, mogu to učiniti putem web stranice projekta. Otkriva i zašto su se prijavili za Elevenov program.
Eleven je jedan od najaktivnijih akceleratora u Europi. Prilikom njihove posjete Zagrebu, imali smo priliku pobliže se upoznati s njihovim programom i članovima tima. Vrlo nam se svidio njihov način rada, a posebno nam je bilo interesantno što imaju iskustva s hardverskim projektima. U Sofiji smo već skoro tri tjedna i možemo reći da je Eleven nadmašio naša očekivanja. Okruženje je poticajno s mnoštvom prigoda za učenje, kontakte i nove prilike općenito.
Osnivački tim uz Silviju, koja je diplomirana inženjerka elektrotehnike s četiri godine iskustva u Java developmentu, čine Marko Zoković, diplomirani inženjer strojarstva koji ima pet godina iskustva u razvoju mehatroničkih komponenti za autoindustriju, te Tomislav Šulekić, softverski arhitekt koji ima više od 12 godina iskustva u razvoju softvera za telekomunikacijsku industriju.
Kao što je spomenuto, oba su projekta nastupila pred predstavnicima Elevena tijekom njihove turneje StartTrek, koja se u listopadu održala i u Zagrebu. Sada, poput većine ostalih timova, uz tromjesečni program akceleracije u Sofiji dobivaju i 25.000 eura investicije, a nakon mjesec dana imaju mogućnost za dodatnih 75.000. Eleven se u ovoj rundi upustio i u ulaganje u offline projekte, pa se tu nalaze i timovi koji se bave zdravom hranom ili sanitarijama. Ulaže se sve više i u hardverske projekte, poput hrvatskog ThiefScryja, pa je tako ovaj akcelerator do sada ukupno uložio u 20 hardverskih startupa. S najnovijom generacijom startupa, Eleven je ukupno akcelerirao 95 projekata.
Projekti iz susjedstva
U ovoj generaciji nalazi se još nekoliko timova iz obližnjih zemalja. Tako je tu slovenska Adora, čiji tim razvija uređaj koji omogućuje liječnicima da otvore i pregledaju slike i snimke pacijenata koristeći glas i geste, što je poprilično korisno u operacijskim salama. Iz Slovenije dolazi i Scoutee, softversko-hardverski projekt, koji je usmjeren na bejzbolsku zajednicu, a daje mladim igračima priliku da prate svoje rezultate i napredak u “oblaku”.
Tu je i jedan srpsko-bugarski startup, EnWake, odnosno posebne naočale koje olakšavaju vraćanje u prirodan ritam spavanja, koji se zna poremetiti nakon promjena vremenskih zona ili kasnonoćnog rada.
Svi ostali timovi dolaze iz Bugarske, a tu su Angel Baby, ARTery, Baker Street, Kuknall, Max Cart, Peerbelt i Tickey.
Ukupno je to 35 novih poduzetnika, koji čine novu generaciju Elevena.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Ilijašić
23. 01. 2015. u 10:22 am
Bravo kolege ZIPovci!