Hrvatski Colomb.io i ThiefScry dobili investiciju od Elevena!

Hrvatski Colomb.io i ThiefScry otišli u akcelerator Eleven s investicijom od 25.000 eura!

Među Elevenovih dvanaest, koliko je startupa primljeno u osmu generaciju ovog bugarskog startup akceleratora, našla su se dva iz Hrvatske - Colomb.io i ThiefScry, koji su otišli u Sofiju na tri mjeseca intenzivnog rada na svojim projektima te dobivaju investiciju od 25.000 eura s mogućnošću prikupljanja dodatnih 75.000 eura nakon prvog mjeseca.

ThiefScry
ThiefScry je jedan od 20 hardverskih projekata u koje je bugarski akcelerator Eleven do sada uložio, a tim želi zaštititi sve bicikle od krađe.

Colomb.io čini tim šeste generacije Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, kojemu ovo nije prvi “izlet” u Bugarsku – tamo je već bio na “dugom vikendu” fonda LauncHub. No, ovaj će izlet trajati ipak nešto dulje od vikenda – tri mjeseca će tim provesti u akceleratoru Eleven. Projekt koji će u to vrijeme aktivno dorađivati je novinarska crowdsourcing platforma, koju mogu koristiti medijske kuće kako bi aktivirale svoje čitatelje i potaknule ih da sami kreiraju vijesti. Na taj se način mogu dojaviti novosti, poslati fotografije, video zapisi i drugi sadržaj. U Hrvatskoj platformu već koristi eMeđimurje, a jedan od suosnivača, Tomislav Šimpović, zahvalan je što je portal imao “hrabrosti” pomoći aplikaciji, iako je još u testnoj fazi. Otkriva da će projekt vjerojatno djelomično pivotirati, stoga se neće upuštati u slične suradnje dok u Elevenu ne izbruse proizvod do kraja:

S Elevenom smo u kontaktu od samog početka razvoja ideje u svibnju i sudjelovali smo na njihovoj konferenciji Start Trek u zagrebačkom ZIP-u u rujnu, pa smo manje-više znali sve o njima i bili vrlo zadovoljni onime što smo čuli i vidjeli. Radi se o jednom od najjačih startup akceleratora u Europi, s globalnom mrežom kontakata u svim sektorima, koji polaže izuzetno mnogo pažnje na gradnju communityja, u što smo se imali prilike uvjeriti već na Selection Dayu kad smo svi bili odlično primljeni od starijih ekipa, i dobili maksimalnu pomoć i savjete. Također, već u prva dva tjedna odradili smo zbilja kvalitetan program kroz radionice vezane uz kreativni dizajn i ostvarivanje punog potencijala proizvoda. Vjerujemo da ćemo kroz akceleraciju do kraja programa u travnju potpuno doraditi proizvod i pripremiti ga do točke da bude potpuno spreman za puštanje na globalno tržište i spreman na ulazak na tržište bilo koje države u svijetu.

Odlazak u potpuno novu zemlju, pa čak i na tri mjeseca, nije lak korak, ali Tomislav napominje da vizija za proizvodom koji ima globalni potencijal donosi spremnost na putovanje i dužu odsutnost. Drago mu je što su postali dio bugarske startup zajednice, koja je iznimno snažna, a već primjećuje napredniji odnos prema startup ekonomiji u odnosu s Hrvatskom u kojoj sve ovisi o entuzijazmu i radu nekolicine vrijednih sustava.

Kao primjer takvog sustava navodi Zagrebački inkubator poduzetništva u kojeg su on, Ivana Novosel i Zvonimir Juranko, primljeni samo s idejom, kao dio TICM-a u Čakovcu. S razvojem su krenuli prije šest mjeseci, a projekt i ideja temeljeni su na dugogodišnjem iskustvu rada u medijima, poznavanjima procesa te potrebom za uključivanjem većeg broja aktivnih korisnika u kreiranje informacija i sadržaja za objavu koju bi sami željeli vidjeti. Do kraja godine planiraju doći do poslovne točke u kojoj će zaposliti tim od deset ljudi i dalje razvijati sustav.

Kradljivci bicikala, ni makac!

Drugi hrvatski startup koji je u Sofiji, ThiefScry, rješenje je koje želi stati na kraj krađi bicikala, problemu koji je, kako napominju osnivači, star koliko i sam bicikl. Nije to prvi sustav koji želi spriječiti krađe, ali dobro koristi Internet of Things, odnosno trend povezanosti svih predmeta kojima se svakodnevno služimo s internetom. Sustav uključuje uređaj koji se postavlja na bicikl, mobilnu aplikaciju i backend. Sam uređaj koji se nalazi na biciklu opremljen je raznim senzorima i komunikacijskim modulima, a ujedno je otporan na napade i gotovo ga je nemoguće ukloniti, stoga vlasnik ne mora strahovati od krađe.

ThiefScry je u razvoju beta verzije, a Silvija Renuša, jedna od osnivačica startupa, navodi da bi prvi primjerci trebali biti dostavljeni partnerima na testiranje u ožujku, a oni koji se žele prijaviti za testiranje, mogu to učiniti putem web stranice projekta. Otkriva i zašto su se prijavili za Elevenov program.

Eleven je jedan od najaktivnijih akceleratora u Europi. Prilikom njihove posjete Zagrebu, imali smo priliku pobliže se upoznati s njihovim programom i članovima tima. Vrlo nam se svidio njihov način rada, a posebno nam je bilo interesantno što imaju iskustva s hardverskim projektima. U Sofiji smo već skoro tri tjedna i možemo reći da je Eleven nadmašio naša očekivanja. Okruženje je poticajno s mnoštvom prigoda za učenje, kontakte i nove prilike općenito.

Osnivački tim uz Silviju, koja je diplomirana inženjerka elektrotehnike s četiri godine iskustva u Java developmentu, čine Marko Zoković, diplomirani inženjer strojarstva koji ima pet godina iskustva u razvoju mehatroničkih komponenti za autoindustriju, te Tomislav Šulekić, softverski arhitekt koji ima više od 12 godina iskustva u razvoju softvera za telekomunikacijsku industriju.

Kao što je spomenuto, oba su projekta nastupila pred predstavnicima Elevena tijekom njihove turneje StartTrek, koja se u listopadu održala i u Zagrebu. Sada, poput većine ostalih timova, uz tromjesečni program akceleracije u Sofiji dobivaju i 25.000 eura investicije, a nakon mjesec dana imaju mogućnost za dodatnih 75.000. Eleven se u ovoj rundi upustio i u ulaganje u offline projekte, pa se tu nalaze i timovi koji se bave zdravom hranom ili sanitarijama. Ulaže se sve više i u hardverske projekte, poput hrvatskog ThiefScryja, pa je tako ovaj akcelerator do sada ukupno uložio u 20 hardverskih startupa. S najnovijom generacijom startupa, Eleven je ukupno akcelerirao 95 projekata.

Projekti iz susjedstva

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

U ovoj generaciji nalazi se još nekoliko timova iz obližnjih zemalja. Tako je tu slovenska Adora, čiji tim razvija uređaj koji omogućuje liječnicima da otvore i pregledaju slike i snimke pacijenata koristeći glas i geste, što je poprilično korisno u operacijskim salama. Iz Slovenije dolazi i Scoutee, softversko-hardverski projekt, koji je usmjeren na bejzbolsku zajednicu, a daje mladim igračima priliku da prate svoje rezultate i napredak u “oblaku”.

Tu je i jedan srpsko-bugarski startup, EnWake, odnosno posebne naočale koje olakšavaju vraćanje u prirodan ritam spavanja, koji se zna poremetiti nakon promjena vremenskih zona ili kasnonoćnog rada.

Svi ostali timovi dolaze iz Bugarske, a tu su Angel Baby, ARTery, Baker Street, Kuknall, Max Cart, Peerbelt i Tickey.

Ukupno je to 35 novih poduzetnika, koji čine novu generaciju Elevena.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?