Prijavite se za predavača na CodeAcross 2015 u Zagrebu!

Zaljubljenik ste u otvorene podatke? Budite predavač na CodeAcross 2015 u Zagrebu!

Što je to CodeAcross, pitate se? Riječ je o vikendu građanskih inovacija koji će se ove godine obilježavati 20. i 21. veljače u mnogim gradovima diljem svijeta, a i u Zagrebu. U isto se vrijeme obilježava i Dan otvorenih podataka, a tim povodom ekspertna skupina Code for Croatia organizira dvodnevni događaj koji će se sastojati od predavanja, panel-rasprava i hackathona. Glavna tema vrlo je aktualna - principi za vlast 21. stoljeća.

Prošlogodišnja sudionica događaja, Louise Crow,
Prošlogodišnja sudionica događaja, Louise Crow iz britanske građanske ‘open data’ organizacije MySociety

Organizatori trenutno prikupljaju prijedloge za prezentacije i predavanja. Kako navode:

Ovo je velika prilika da ispričate svoju priču, podijelite svoje iskustvo, pokažete svoje rezultate i neizravno promovirate vašu udrugu, tijelo javne vlasti, vašu tvrtku i sebe ispred stotinjak ljudi, predstavnika civilnih društva, uključujući medija i potencijalnih partnera.

Zainteresirani predavači mogu svoje prijedloge poslati putem obrasca do 1. veljače, a autori će biti kontaktirani po primitku prezentacija. Tema ovogodišnjeg događaja su principi za vlast 21. stoljeća s velikim naglaskom na otvaranje podataka tijela javne vlasti. Službeni jezici događaja su hrvatski i engleski, a zainteresirani predavači mogu poslati i više od jedne prezentacije. Organizatori napominju da bi razgovori trebali biti više tehničke prirode, a ne promotivni ili prodajni.

Za tjedan uoči događaja najavljuju se iznenađenja koja će se posebno svidjeti open data entuzijastima, onima koji žele koristiti podatke tijela javnih vlasti i onima koji su do sada imali problema u pribavljanju podataka od tijela javne vlasti jer će na događaju moći razgovarati direktno s njihovim predstavnicima. 

Što nas očekuje ove godine?

Skupina Code for Croatia izdvaja ovogodišnje ključne izazove:

  • Pravo na pristup informacijama jer ove godine Hrvatska mora napraviti transpoziciju Zakona o pravu na pristup informacijama sukladno Direktivi Europske komisije s povećanjem prava na ponovno korištenje informacija.
  • Početkom godine najavljen je portal data.gov.hr s otvorenim podacima tijela javne vlasti u RH. Pročitajte što možemo očekivati jednom kad on zaživi.
  • Tijela javne vlasti sve više prepoznaju koristi sustava slobodnog koda, a i lokalna tijela otvaraju svoje podatke, poput Grada Zagreba na data.zagreb.hr.

Ako vas je sve ovo zaintrigiralo, znate gdje trebate biti 20. i 21. veljače. Više detalja donosimo uskoro, a do tada provjerite kako je na istom događaju bilo prethodne godine.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Europa gradi AI tvornice vrijedne milijarde eura. Zašto Hrvatska nema nijednu?

Hrvatska će izdvojiti 39 milijuna eura za AI tvornicu, ali ta "domaća" tvornica inteligencije možda uopće neće biti izgrađena u Hrvatskoj.

Umjetna inteligencija

AI krade tekstove, ignorira pravila interneta i zakone

Umjetna inteligencija olakšala je krađu sadržaja u digitalnom svijetu. Kako se boriti protiv agregatora koji se predstavljaju kao news portali, ali ne poštuju pravila prenošenja i izdavačima uskraćuju pravednu naknadu, pitali smo prvog čovjeka HUDI-ja.

Umjetna inteligencija

CTO Netlifya: Više ćeš naučiti izradom 30 nesavršenih aplikacija nego tutorijalom

Umjetna inteligencija toliko je snizila prag za razvoj softvera da je najbolji način učenja postalo baciti se na posao, izrađivati i objavljivati nesavršene aplikacije te ih usput poboljšavati, smatra Dana Lawson, tehnološka direktorica Netlifyja.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

CTO Netlifya: Više ćeš naučiti izradom 30 nesavršenih aplikacija nego tutorijalom

Umjetna inteligencija toliko je snizila prag za razvoj softvera da je najbolji način učenja postalo baciti se na posao, izrađivati i objavljivati nesavršene aplikacije te ih usput poboljšavati, smatra Dana Lawson, tehnološka direktorica Netlifyja.

Veliki intervjui

Muška usamljenost – kako je prepoznati i ne produbljivati u IT kolektivima?

Najopasnija rečenica u muškoj ekipi glasi : "Sve pet”, a koliko često samo to čujete? Skoro svaki dan! Kad je ona znak za alarm, što to muškarci ne razumiju jedni o drugima te kako u IT kolektivima nehotično ne njegovati toksičnost, razgovaramo sa Sandrom Kraljevićem.

Turizam

Hrvatski hoteli gube prihod zbog loših web stranica i digitalnog iskustva

Hoteli ne iskorištavaju potencijal svog najvažnijeg prodajnog kanala, dapače, ne doživljavaju ga i gube prihode. Benefite iz programa vjernosti nude prekasno, a eure iz džepa izbija im i komplicirani booking engine. Na čemu bi trebali poraditi hrvatski hoteli, piše u svojoj kolumni Domagoj Razum, direktor poslovanja u Laurisu by BID.

Umjetna inteligencija

Tekstovi će imati oznaku koja odaje jesu li pisani pomoću AI-ja

Tekst generiran Claudeom imat će nevidljivi vodeni žig koji bi trebao preživjeti copy/paste, nova pravila vrijedit će i za datoteke. Iako je to način da se AI div uskladi s europskim regulativama o transparentnosti, učinak je vrlo upitan.

Umjetna inteligencija

OpenAI-jev Luis Velasco dolazi na Infobip Shift u Zadru

OpenAI na Infobip Shift ove godine prvi put šalje svog predstavnika. Luis Velasco, forward deployed engineer u OpenAI-ju, u Zadru će govoriti o AI agentima i novoj fazi razvoja umjetne inteligencije.

Analiza

Procurili podaci 88.000 hrvatskih građana: Što hakeri mogu napraviti s OIB-om i JMBG-om?

Podaci 88 000 hrvatskih građana preuzetih iz hrvatskih pravosudnih sustava objavljeni su na internetu i može ih se besplatno preuzeti. Što je točno objavljeno i ima li razloga za paniku?