Stephanie Borgert, istraživačica kompleksnosti i poduzetnica, s prvim danima rujna preuzela je ulogu Chief Solutions Officera unutar hrvatskog startupa qohubs. S obzirom na to da je ovo vjerojatno prva takva uloga u Hrvatskoj, iskoristili smo priliku da sa Stephanie rasvijetlimo što je točno uloga CSO-a?
Chief Solutions Officer, kako i samo ime sugerira, bavi se rješavanjem problema korisnika, pojednostavljeni je odgovor Stephanie Borgert na pitanje što zapravo radi CSO. Dodaje kako se svakodnevno trudi korisnicima stvoriti rješenja koja su inovativna, a ujedno i vodeća na tržištu.
Stephanie je, kako smo spomenuli, postala dio tima hrvatskog tech startupa qohubs, čiji je temeljni proizvod tehnološka platforma, odnosno rješenje za brze organizacijske promjene. Osmišljena je tako da osigurava funkcionalan virtualni prostor za učenje i zajedničko razumijevanje o relevantnim temama i radnom kontekstu, bez trenera i facilitatora, kako bi se lakše stvorili novi uvidi i saznanja, kao temelj suradnje i stvaranje novih vrijednosti kroz organizacijski diskurs.
No, što bi tu bila uloga Stephanie kao CSO-a?
“U praksi – slušam kupce i stvaram konkretna rješenja”
Točnije, Stephanie je “spona” između tehnologije i organizacijskog razvoja te mora biti u stanju razumjeti oba svijeta i biti neka vrsta prevoditelja. Zadužena je za pružanje kreativnih rješenja, novih proizvoda i usluga klijentima u izazovnoj sferi organizacijskih promjena.
Dolazim iz svijeta tehnologije, kao i organizacijskog razvoja i rasta i to je ono čime se i ovdje bavim. Slušam klijente kako bi razumjela njihove potrebe, a zatim stvaram konkretna rješenja i nove značajke naših proizvoda. Biti CSO znači čisto rješavanje problema, što volim!
Osim navedenog, Stephanie je dio Upravnog odbora koji na razini qohubsa donosi važne odluke, a krajnji cilj je razvoj i rast tvrtke u dinamičnom i kompleksnom okruženju.

Glavni izazov je stvoriti rješenje koje je “ispred tržišta”
Imati rješenje koje je ispred tržišta dovoljan je izazov sam po sebi, a nužno je prethodno stvoriti i zadržati odnos povjerenja s klijentima, s obzirom na to da mi nudimo tehnološka rješenja koja podržavaju organizacijski diskurs za rješavanje kompleksnih izazova.
Naša misija je promijeniti postojeće pristupe organizacijskom učenju i razvoju te ih “humanizirati”. Smatramo da je ljudima potrebna društvena interakcija kako bi potaknuli svoju jedinstvenu sposobnost učenja, rasta i rješavanja novih izazova, za sebe, svoje tvrtke i društva. S qohubsom se svim tim potencijalima može pristupiti i usmjeriti ih kako bi u konačnici svijet i svijet rada bili bolji.
Dnevni ritam i pristup radu
Prosječan dan u tehnološkom startupu, u ulozi CSO-a ne postoji, jer svaki dan sa sobom donosi drugačije izazove. Ipak, postoje neki zadaci koje Stephanie obavlja svaki dan.
Gotovo svakodnevno razgovaram s klijentima, budućim klijentima i potencijalnim partnerima.
Trenutno su svi članovi tima snažno fokusirani na razvoj poslovanja, tako da i Stephanie često sudjeluje kao govornica na različitim događajima, organizira i održava radionice te piše knjigu o metodičkim i didaktičkim temeljima njihovog rješenja.

“Za mene je pogreška očekivanje koje nije ispunjeno.”
Decentralizirani, samoorganizirani timski rad glavno je obilježje qohubs načina rada pa se, ovisno o zadatku, kolege udruže i zajednički dorade rješenja. Vođeni su zajedničkom vizijom i ciljem te imaju izgrađen odnos povjerenja kao ljudi i profesionalci. Svaki posao nosi odgovornost i pogreške je nemoguće izbjeći, a Stephanie na njih ne gleda dramatično, već kao na sastavni dio poslovanja.
Nije moguće proizvesti proizvod, raditi marketing, izgraditi rješenja i prodati ih, a da se u tom procesu ne dogodi pogreška. Za mene je pogreška očekivanje koje nije ispunjeno.
Ako je nešto pošlo po zlu, pitam sebe (i svoje kolege) kakva su bila naša očekivanja, odakle su došla, jesu li opravdana i transparentno ispunjena. Zatim pokušavam pronaći glavni uzrok pogreške.
Stephanie kaže kako su i ona i njezini kolege čvrsto uvjereni da organizacije trebaju puno više organizacijskog diskursa; ne samo da bi imali kvalitetniju komunikaciju, već i da bi postali prilagodljiviji i otporniji.
To je neophodno za sve tvrtke koje žele ostati žive i zdrave u našem dinamičnom, turbulentnom i složenom svijetu. Mi u qohubsu premošćujemo jaz između tehnologije i organizacijskog razvoja i u tome smo jedinstveni!
Kako znati jeste li prava osoba za poziciju Chief Solutions Officera?
Uspješnu karijeru u IT-ju Stephanie je započela kao konzultant u međunarodnoj prodaji, nakon čega je brzo preuzela vodeće uloge i kompleksne projekte, a 2007. godine ulazi u poduzetničke vode. U jednom trenutku, unatoč svojoj uspješnoj karijeri, Stephanie je morala priznati sama sebi da se ne uklapa u sustav “tradicionalne hijerarhijske tvrtke”:
Tada sam odlučila izgraditi vlastiti posao i prošla sam kroz sve faze: od euforije i entuzijazma, uspjeha i neuspjeha do ponovne euforije…
Kao ženu bogatog karijernog iskustva nismo je mogli ne upitati koje karakterne osobine smatra presudnima za građenje karijere u tehnološkom sektoru:
Imati odličnu ideju je važno, ali mislim da je još važnije “kladiti” se na tržištu. To znači da morate osluškivati što se događa i pokušati predvidjeti potrebe tržišta u budućnosti.
Osim toga, treba se znati nositi s neizvjesnošću, neuspjehom i biti strpljiv, a imati okolinu koja vas podržava je dar.
Ako ste se zapitali kako postati Chief Solutions Officer, Stephanie predlaže da si postavite tri pitanja:
- Jeste li kompetentni i osjećate li se ugodno u oba svijeta; rješenjima vaše tvrtke i potrebama kupaca?
- Zadovoljava li vas biti spona između gore navedenog, što znači da ćete s vremena na vrijeme neminovno biti izvor stresa svojim kolegama?
- Jeste li voljni i spremni raditi sve što je potrebno za rast tvrtke?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.