ChatGPT će uništiti Google, ChatGPT može smisliti tekst o bilo čemu, ChatGPT će zamijeniti sve koji stvaraju sadržaj… Hoće li, može li?
Zadnjih mjesec dana naslušali smo se rasprava o ovom modelu, koji jest donio svojevrsnu prekretnicu u smislu masovnosti korištenja jednog moćnog AI enabled alata, ali, ali… je li zbilja tako revolucionaran? Je li zaslužio takav hype?
Pitanja su to koja muče našu Antoniju još od prvog dana kada je ChatGPT pušten na korištenje masama, a o kojima je u potrazi za odgovorima već imala priliku rastegnuti svoje prste. No, ovaj je put Antonija htjela manje tipkati…
Osim što smo se odlučili pozabaviti ovom temom manje općenito, a više u kontekstu stvaranja sadržaja, odlučili smo da je ovaj put pravi format za nas audio odnosno video, a pravi test za ChatGPT da nam upravo on složi scenarij epizode!
“AI trenutačno nema sposobnost da zaista razumije ljudsko iskustvo na način koji odjekuje kod publike.”
Ako ste pročitali ovu rečenicu i pomislili kako je “pomalo duga i dosadna”, niste jedini.
ChatGPT nije najzabavniji lik u sobi. On je kolega koji uvijek zna bizarne detalje u vezi raznih bitnih i nebitnih stvari, ide na sve kvizove, i ide mu dobro, ali češće završi na drugom mjestu, nego na prvom, jer se ne sjeća ničega od 2021. na ovamo. On nije zvijezda večeri, osim kad treba objasniti zašto je Raskoljnikov odlučio ubiti babu ili objasniti seizmološki proces nastanka potresa u Zagrebu.
Upravo smo takvog kolegu “zaposlili” da nam osmisli epizodu na temu: umjetne inteligencije i njezinog potencijalnog utjecaja na stvaranje i distribuciju sadržaja.
Kako je to prošlo, najbolje da poslušate sami niže!
U ovoj epizodi tako se našoj raspravi priključio i ChatGPT, a bavili smo se između ostalog i time:
- (02:16) Hoće li se AI koristiti za pisanje članaka, stvaranje videa ili sastavljanje glazbe?
- (03:54) Kako će AI promijeniti način na koji se sadržaj prilagođava pojedinačnim korisnicima?
- (05:05) Može li AI dovesti do gubitka poslova u nekim industrijama?
- (07:30) Hoće li AI osloboditi ljude manje bitnih zadataka?
- (09:50) Je li moguće da AI zaista razumije i dočara ljudsko iskustvo na način koji odjekuje kod publike?
- (13:10) Komentiramo scenarij epizode koju je izgenerirao ChatGPT
- (17:00) Je li zbilja revolucionarno? Odakle toliko oduševljenje masa…
- (19:30) Postojeća (content) zanimanja neće nestati, zapravo će se specijalizirati i zakomplicirati.
- (27:07) Znate li samo koliko ne znate o AI modelima!
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u ovoj sezoni!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.