CGDA kao prva pomoć hrvatske gaming industrije - objavljeni odgovori na sve noćne more

CGDA postaje sve ozbiljnija prva pomoć hrvatske gaming industrije – objavljeni odgovori na sve noćne more

Povodom nove FAQ sekcije koja će biti dobra prva pomoć za sve koji tek počinju u ovoj industriji, ali i napokon prvoj većoj analizi domaće industrije ove jeseni - danas možemo i potvrditi - krovna udruga hrvatske game development scene pod vodstvom Aleksandra Gavrilovića nikad nije bila učinkovitija.

Hrvatska gaming industrija upravo je dobila dogovore na sve košmare koji muče domaće gaming studije: od otvaranja studija pa do razvoja i izdavačkog procesa. Ti odgovori dostupni su u opširnom FAQ popisu kojeg je sastavio Croatian Game Development Alliance (CGDA).

Upravo nas je izlazak FAQ-a motivirao da više saznamo o CGDA-u koji djeluje od 2016. godine. Govorimo o neprofitnoj organizaciji koja pomaže svim hrvatskim game devovima pomoću umrežavanja, prilika za učenje i educiranje o promjenama u zakonodavstvu.

CGDA je već prepoznat kao glavna institucija za pitanja vezana uz razvoj videoigara u Hrvatskoj. Njihovi članovi su domaći izdavači, proizvođači i edukativne ustanove pa i PISMO inkubator, svi kojima je stalo do razvijanja domaće industrije videoigara.

Razgovarali smo s glavnim tajnikom CGDA-a Aleksandrom Gavrilovićem čije je predsjedništvo u trenutnom sastavu izglasano tek prošlo ljeto, ali izglasano je jednoglasno što je dobar mandat za napraviti velike stvari.

Osim što dijele znanje u industriji, CGDA povezuje strane investitore i domaće studije

Foto: Arhiva CGDA

To što im se javaljaju strani investitori iz raznih fondova, nije rijetka pojava za CGDA. Od finskog SISU Game Ventures pa do bugarskog SOFIA Angel Ventures, mnogi fondovi žele sjesti s njim za stol kako bi razgovarali i otkrili lokalne prilike za ulaganje:

To i jest cilj klastera – povećati domaćim studijima prilike za razvoj. Evo, baš prošli tjedan smo imali sastanak s britanskim Capital Venturesom na temu domaćih game dev studija i 14 lokalnih studija je pokazalo interes za ulaganjem.

Također, imaju odlične odnose s javnim sektorom što znači kako ih često zovu da komentiraju i predlažu izmjene bilo za klasifikacije obrazovanja, javne pozive i slično:

Upravo je završilo javno savjetovanje za NPOO za kulturne i kreativne industrije gdje smo dali svoj prijedlog, a prošle godine smo dali svoj prijedlog za nacionalni program promicanja AV stvaralaštva koji je uvažen i bit će uvršten u program.

Osim svega već navedenog, napravili su i detaljnu anketnu analizu i istraživanje industrije koju će uskoro predstaviti u obliku brošure industrije:

To je nešto što planiramo izdavati svake godine kao godišnjak industrije, a u pripremi je i predstavljanje redizajna čitavog vizualnog identiteta. Za ovo sve čekamo da prođe ljeto pa da predstavimo na našem velikom MeetUpu početkom rujna.

Učlanili su se u European Games Developer Federation (EGDF) što znači kako su dio europskog klastera proizvođača videoigara, a od međunarodnih suradnji, posebno je ponosan na to što su osigurali popuste na Unity licence svim domaćim developerima:

FAQ kojeg smo upravo složili samo je jedan od koraka u smjeru dijeljenja znanja i pomaganju industrije, osim te inicijative imamo i tjedne izvještaje dostupne na cgda.eu/weekly, te smo pokrenuli i dnevni hashtag #CroatianGameDevAppreciationHour gdje na društvenim mrežama svaki dan “signal boostamo” domaće studije.

“Rijetko koja godina prođe u Hrvatskoj da neki novi studio ne postigne milijunski uspjeh…”

Slaganje FAQ-a zapravo je motivirano najčešćim problemom, a to je nepoznavanje osnova među mladim entuzijastima koji se žele uključiti u ovu rastuću i primamljivu industriju.

Postojećim studijima problemi su ili birokratske prirode poput dvostrukog oporezivanja sa SAD-om kao vječni problem, ili financijske prirode – pristup kapitalu, kojeg nude izdavači ili investitori, a u čemu naša industrija može pomoći kroz promociju Hrvatske kao zemlje s iznadprosječno kvalitetnim autorskim projektima.

Samo u proteklih mjesec dana izašlo je par izuzetno kvalitetnih igara – platformer Eyes in the Dark te strategija Unity of Command: Desert Rats, dodaje Aleksandar.

Rijetko koja godina prođe u Hrvatskoj da neki novi studio ne postigne milijunski uspjeh baš u području videoigara, i stoga je još bitnije malim studijima koji tek kreću pomoći pronaći pristup financijskom kapitalu prije nego odustanu.

Aleksandar je po svom mandatu započeo i tjedne obavijesti kojima hrvatsku game dev scenu i širu javnost upoznaje s najbitnijim informacijama i novostima u vezi domaće industrije i napretka aktivnosti udruge.

Najveći dugoročni problem naravno bit će kadrovske prirode, a već sad nam kronično nedostaje game designera o kojima smo detaljno pisali. Tešku situaciju pokazuje i činjenica što je nekoliko studija moralo posegnuti u inozemstvo da bi zaposlili game designere:

Programi poput Edu4Games na Sveučilištu u Zagrebu i slični koji se pokreću u Hrvatskoj će pomoći da educiramo nove generacije game designera i tako spriječimo kadrovske probleme, a tu je također važna uloga industrije da Sveučilištu daje svu potrebnu podršku u tom vrijednom projektu.

“…raspravljamo o ključnim dugoročnijim pitanjima – imamo skicu strategije razvoja industrije u pripremi…”

Iza svih ovih uspjeha stoji ekipa stručnjaka koji su ujedno vlasnici ili direktori vlastitih tvrtki za razvoj igara pa su tako morali žonglirati između poslovnih obaveza i rada za klaster:

U medijskom smislu, najveću pomoć pružio je Leo Tot koji održava naš web i društvene mreže, a operativno i tehnički najviše pomažu i članovi predsjedništva koji su, uz mene, Vedran Klanac i Andrej Levenski, dok je Vladimir Bogdanić preuzeo kormilo u redizajnu vizualnog identiteta.

Naravno, puno je planova u pripremi, ali potrebno je uzeti u obzir kako je ovo zapravo bila pripremna godina, iduća će tek biti udarna, naglašava Aleksandar:

Sada raspravljamo o ključnim dugoročnijim pitanjima – imamo skicu strategije razvoja industrije u pripremi, imamo i dogovorenu suradnju s A1 za izradu jednog istraživačkog projekta, a prijavili smo i par velikih istraživačkih projekata na HORIZON za koje čekamo rezultate.

Za razliku od mnogih drugih grana, game development je terra incognita, industrija koja pred nekoliko desetljeća nije ni postojala, a sada je narasla na najveću industriju zabave na svijetu:

Njen potencijal za umjetničko i kulturno izražavanje, da ne spominjem gospodarski potencijal, je sigurno još nepotpuno istražen.

Gotovo čitava industrija videoigara je sada u članstvu klastera što uključuje i najveće poput Nanobita i Gamepiresa, ali i indie timove poput Under the Stairs i Red Martyr Entertainment studija:

Biti član vlastite cehovske organizacije je uvijek bilo korisno svim zanimanjima, keramičarima, farmaceutima – pa sada i proizvođačima videoigara, a uvijek iz istih razloga – umrežavanje, lobiranje, međusobna podrška, savjeti, promocija industrije i slično.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.