Jučer je CARNetovom Webfestivalu Netokracija osvojila je 2. mjesto među najboljim mobilnim web stranicama. Nagrade su se dodjeljivale u dvije kategorije: za samostalnog autora te za grupu autora stranice, gdje smo se mi našli. Prije same predaje nagrada, Gasper Sopi održao je prije same predaje zanimljivo je predavanje o tome kako zapravo teče proces izrade mobilne web stranice.

Jučer je CARNetovom Webfestivalu Netokracija osvojila je 2. mjesto među najboljim mobilnim web stranicama. Nagrade su se dodjeljivale u dvije kategorije: za samostalnog autora te za grupu autora stranice, gdje smo se mi našli. Prije same predaje nagrada, Gasper Sopi održao je prije same predaje zanimljivo je predavanje o tome kako zapravo teče proces izrade mobilne web stranice.
Za one koji još nisu upoznati s njegovim likom i djelom, Gasper je kreativni direktor tvrtke Hyperactive, koja svoje ime opravdava s 25 projekata odrađenih samo ove godine. Okupljene je proveo kroz faze razvoja stranice za klijenta, od inicijalnog planiranja preko dizajniranja i razvoja pa sve do testiranja.
U središtu iskustva je korisnik
Ono što treba imati na umu, napomenuo je Gasper, jest da kada radite web i mobilna rješenja, više nije riječ o stranicama, već o web iskustvima, a središtu tog iskustva uvijek se nalazi korisnik. Upravo morate njega imati na umu kad započinjete fazu planiranja.
Kada vas potencijalni klijent kontaktira, objašnjava Sopi, često ne zna što želi ili treba i na vama je da vidite što bi bilo najbolje za njega i njegovo poslovanje. Morate pritom istražiti gdje vaš klijent i njegov brend egzistiraju u online svijetu. U ovaj proces najbolje je uključiti cijeli tim, projekt menadžera, klijenta, dizajnere, jer kad se male ruke slože, nitko nije neugodno iznenađen.
Sljedeći korak je dizajn – iako pod time najčešće mislimo na završni izgled stranice, ovaj drugi korak u izradi stranice zapravo obuhvaća mnogo više od toga. Nakon što se definiraju funkcionalni i sadržajni zahtjevi, osmišljava se interakcijski dizajn, potom informatički, a vizualni dizajn koji nam je prva asocijacija zapravo je zadnji na redu.

Ovo je ujedno i vrijeme kada birate hoćete li krenuti s desktop verzijom stranice, to jest responsive web dizajnom (kao Netokracija) koji ćete kasnije prilagoditi za tablete i pametne telefone, ili ćete krenuti od manjeg ekrana prema većem. Ako se odlučite za potonje, treba imati na umu da se posao utrostručava jer radite tri layouta i razvijate tri platforme kao samostalne projekte. To s jedne strane osigurava veću kvalitetu , ali i duže traje, pa se klijenti nakon brze mentalne cost-benefit analize češće odlučuju za prvu verziju.
Kada pređete na fazu razvoja, definiraju se tzv. gridovi i breakpoinotovi, što laički rečeno znači da se određuje kako će sadržaj biti raspoređen i kako će se lomiti u odnosu na veličinu ekrana, objasnio je Gasper za okupljene koji se nisu sami okušali u web dizajnu.
Ako razvijate mobile-first, od pomoći su predefinirana rješenja poput Bootstrapa ili Foundationa, no i dalje vam valja zasukati rukave i odraditi dobar dio posla. Pri tome treba voditi računa i o drugim čimbenicima, kao na primjer kako će neko rješenje izgledati u različitim browserima i na različitim operativnim sustavima. Tu na red dolazi testiranje, jer web projekt nije gotov u trenutku kad mu se može pristupiti, nego kad se na njemu može kvalitetno raditi, podsjeća Sopi.
Pobjednici natjecanja
Nakon što je Sopi ukratko objasnio proces kreiranja stranice, nagrade su dobile na težini i u očima laika te je započela dodjela nagrada.
Za početak je izdvojen i posebno pohvaljen Apsurdistan, zbog dobre ideje i izvedbe. Riječ je projektu tvrtke IT4U na kojem se skupljaju nelogičnosti i apsurdi iz Lijepe Naše, a materijala za nju (ne)srećom nikad ne nedostaje.
U kategoriji jednog autora, treće mjesto na CARNetovom Webfestivalu za najbolju mobilnu stranicu osvojio je mGeoAtlas profesorice Vesne Janko iz II. OŠ Bjelovar, koja je kratko prokomentirala da se isplatilo slušati webinare. Riječ je o stranici koja djeci pomaže da usvoje znanja iz geografije kroz mobilni atlas i geografske igrice, a ovim putem profesoricu pohvaljujemo na inicijativi i provedbi iste.
Drugu je nagradu odnio e-muskarac.com (ne pomiješati s e-muškarac.com!) koji se bavi temama zanimljivim muškarcima, kao što mu i ime kaže.
U ovoj je kategoriji pobijedio Hranko, stranica koja pomaže osobama koje paze na prehranu da jednostavno odaberu hranu ovisno zdravstvenom problemu koji ih muči, a čini se da Hranko ima i velike planove o kojima ćete moći čitati uskoro.
U kategoriji grupa autora, na treće je mjesto zasjela zadovoljna.hr, pandan e-muskarcu i projekt Web Burze te Nove TV.
Drugo mjesto odnjela je vaša najdraža Netokracija, zahvaljujući sposobnom timu koji stoji iza tvrtke Tailored4WP, točnije Lucijanu i Emanuelu Blagoniću te Zoranu Ugrini. Do sljedeće godine ćemo godine na mobilnoj verziji stranice još poraditi u jurišu na prvo mjesto.
Prvo je mjesto ove godine odnijela mobilna verzija platforme Njuškalo.
Čestitke svim dobitnicima i nadamo se da ćemo se sljedeće godine ponovo vidjeti, s još boljim mobilnim stranicama!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Gasper Sopi
21. 11. 2013. u 10:31 pm
Hvala što ste mi ispravno napisali ime 🙂
Gasper Sopi
21. 11. 2013. u 10:40 pm
i naravno jos jednom cestitke netokraciji kao i svim ostalim dobitnicima!!