Fond South Central Ventures (Enterprise Innovation Fund - ENIF) upravo je objavio kako je uložio 2 milijuna eura u hrvatski projekt Bulb Technologies, tvrtku s fokusom na razvoj rješenja za upravljanje telekom uslugama. Ovo je ujedno najveće dosadašnje ulaganje fonda i to ni više ni manje nego u - hrvatski projekt.
Nakon što je ovoga ljeta fond South Central Ventures uložio milijun eura u Agrivi, sada stiže vijest o ulaganju čak 2 milijuna eura u još jedan projekt iz Hrvatske. Riječ je o softverskoj tvrtki Bulb Technologies, osnovanoj 2006. godine koja razvija rješenja za upravljanje telekom uslugama te Customer Experience Management (CEM) rješenja. Važno je istaknuti kako je ovo ujedno najveće dosadašnje ulaganje fonda South Central Ventures.
Bulb Technologies omogućava različitim pružateljima telekom usluga znatno smanjenje troškova vezanih za korisničke službe, a telekomi istovremeno zadržavaju visoki nivo usluga za svoje krajnje korisnike. Među klijentima Bulb Technologies su, primjerice, Deutsche Telekom, uključujući i Hrvatski Telekom i Iskon, Telekom Austria, Vip, B.net i drugi.
Vodeći proizvod tvrtke je Cempresso, rješenje koje redefinirana koncept sustava za upravljanje korisničkim iskustvima. Naime, Cempresso donosi nov pristup krajnjoj automatiziranoj dijagnostici, nudeći rješenja problema i analizu. Cempresso agente korisničke podrške vodi korak po korak, a omogućava i krajnjim korisnicima da i samostalno rješavaju probleme.
Cilj: ekspanzija na globalno tržište
Osnivači tvrtke Bulb Technologies su Vedran Rezar (koji je poznat i po projektu Offspace, što je jedan od prvih projekata koje su financirali domaći poslovni anđeli) i Neven Stipčević, a danas zapošljavaju više od 40 zaposlenika. Tijekom posljednjih desetak godina napravili smo brojne projekte za vodeće telekome te smo prepoznati u jugoistočnoj Europi, rekao je Vedran Rezar i dodao:
Partnerstvo s fondom South Central Ventures omogućit će nam još bržu ekspanziju na globalna telekom tržišta, kao i daljnji razvoj našeg proizvoda Cempresso.
Inače, fond South Central Ventures je vrijedan 40 milijuna eura, a ulaže u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Kosovu, Albaniji i Crnoj Gori. Govoreći o najnovijoj investiciji, partner u fondu Jure Mikuž je zaključio:
Uvjereni smo da će se uz našu pomoć Bulb Technologies globalno proširiti i pomoći telekomima diljem svijeta da poboljšaju zadovoljstvo svojih korisnika, što smatramo ključnim za zadržavanje klijenata.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
22. 12. 2016. u 11:36 am
South Central je poznat po tome što je dosad ispromašivao sve investicije. Vidjet ćemo kako će biti sa ovom.
Nikola
23. 12. 2016. u 10:57 am
Možda malo rano za suditi, pa koliko su aktivni nema ni godina dana?
Na koje projekte misliš, i na temelju čega zaključuješ da je svaki od njih failao?
Denis
23. 12. 2016. u 12:01 pm
Zato jer ulažu sve suprotno od trendova ulaganja vodećih fondova u svijetu. Bit će da misle da su pametniji od njih, šta li. Meni to više liči na ulaganja po bivšem republičkom ključu, evo dobili smo pare od EU fondova pa da malo raspodijelimo. A EU ne pita za rezultate, samo daje.
Mogao bih svako ulaganje pojedinačno ali nema svrhe. Novac je već bačen
Vjeran
23. 12. 2016. u 6:53 pm
Ajde malo obrazloži mišljenje prema pojedaničnim ulaganjima, ja sam isto bacio oko na portfelj, ali me interesira i tuđe mišljenje.
Denis
27. 12. 2016. u 12:24 pm
@Vjeran, evo brzopotezno jer više od toga nema smisla.
City Expert, u Srbiji su mnogi real estate sajtovi propali, pa i oni u koje je dosta uloženo. Tržište je još uvijek nesređeno a ovaj portal ne nudi ništa više nego što nude (ili su nudili) drugi, niti novu tehnologiju, inovativni pristup, zaštićeni patent. Osim toga letvica za ulazak u to područje je niska što profesionalni fondovi izbjegavaju kao kugu. Već po tome se vidi da fond vjerojatno vode nedovoljno stručni ljudi za taj posao.
Agrivi, Farmeron je praktički propao, Agrivi nije ništa bolji. Područje nema dodanu vrijednost kroz visoku tehnologiju, znači opet je ljestvica za ulazak niska. Pobijediti će stoga startupi sa najviše love spremne za marketing i probijanje na tržište a to hrvatski startup uz američke konkurente svakako neće biti.
Letz, makedonski ‘me too’ pokušaj ulaska na područje umjetne inteligencije. Ciljevi nedefinirani, umjesto da se fokusiraju na neko područje i budu najbolji oni kao cilj nabrajaju popularne AI sintagme koje drugi startupi svaku pojedinačno već sada rade bolje. Investicijski promašaj, ali startupu pohvala očito im je upalilo prodati gore navedenu priču investitorima.
Drytools, za procijeniti potencijalni uspjeh u ovom usko specijaliziranom i vrlo konkurentskom tržištu trebaju eksperti, što voditelji ovog fonda svakako nisu. Koji su bili kriteriji ulaganja, Powerpoint prezentacija?
WorkPlus, WTF?? Područje preplavljeno sličnim rješenjima od kojih je velika većina beskorisnih. Vani fondovi takva područja zaobilaze u velikom luku.
Zaključak, ne treba pokušavati biti pametniji od najpametnijih. Jedan od najuspješnijih fondova Sequoia ima npr savršeno jednostavne razloge za ulaganja u svoje startupe, jasne i djeci. Nema magle koja je ovdej prilično prisutna.
Još uvijek čekamo stručni i kapacitetni fond koji će prepoznati i podržati kvalitetne startupe u regiji. Bojim se ipak da će startup revolucija prije zavržiti nego što ih mi dočekamo. Tada i startupi poput BellaBeata npr neće morati potegnuti do Amerike da bi bili prepoznati i financirani.
Nikola
03. 01. 2017. u 12:33 pm
Denis,
Hvala na info. Zapravo sam se bio prijavio za posao u SCV (nisam prošao), pa sam i sam pogledao njihov portfolio. Imao sam sličan dojam o projektima kao i ti, samo ne volim rano suditi.. Neki od njih će možda i pivotirati s proizvodom/modelom, samo takve priče su (pre)daleko od faze za VC.
Osnovni problem u tom poslu bio bi mi pronalaženje VC-ready projekata u SEE regiji. Znaš li ti već sad u koje konkretne regionalne projekte bi investirao milijune, ili ako ne kakve projekte bi tražio i na koji način? Ovo što pišeš za Sequoiu da ima savršeno jasnu strategiju ulaganja – koji su to faktori i metrike, i da li su isto tako lako primjenjivi i “pronalazivi” tu kod nas kao i u dolini?