Među panelima održanima na Bug Future Showu jedna od tema bio je "sljedeći" pametni uređaj, točnije, kamo uopće možemo ići nakon tableta, phableta i pametnih telefona svih operativnih sustava te veličina ekrana.

Moderirao ga je Dragan Petric, izvršni urednika Buga, a o temi su raspredali Petra Razić Rogić iz HTC-a, Samsungov Belizar Zečić, Sonyjeva Sandra Lelas te Željko Marčec, kojemu je gadget freak postao najčešći epitet.
Nekoliko je trendova koji su u posljednje vrijeme uzeli maha. Jedan od njih je wearables, sve moguće varijacije nosivih uređaja predvođene pametnim satovima. Mišljenja o tom segmentu pametne tehnologije su podijeljena. S jedne strane, Sonyjeva Sandra smatra kako je to područje koje će se dalje razvijati i rasti:
Cijela prošla godina pokazala je da su nosive tehnologije veliki segment s velikim potencijalom. Iako su tableti i pametni telefoni u fokusu, ovaj je segment za Sony važan. To nisu samo satovi, već svi uređaji koje možemo nositi sa sobom, i iako su sada su vezani uz druge uređaje, u nekoj sljedećoj generaciji postat će samostalniji i mainstream.
S njom se slaže i Belizar Zečić iz Samsunga, koji smatra da će s uređajima opremljenima SIM karticama, a time i samostalnijima, biti češći dodatak, pogotovo imajući na umu da se ljudima, kako tvrdi, više ne da sa sobom nositi sve veće pametne telefone.
Prolazni trend?
S njima se ipak ne slaže HTC-ova Petra Razić Rogić, što ima smisla s obzirom na to da HTC, možda i s razlogom, oklijeva u priključivanju trendu nosivih tehnologija:
Wearablesi su sve popularniji i u trendu, no koncept pametnog telefona koji koristimo otkad se budimo dok ne liježemo je nezamjenjiv.
To stajalište podržao je i jedini nebrendirani sudionik rasprave, Željko Marčec, koji vjeruje da nećemo odustati od pametnog telefona zbog pametnog sata, no isto tako i da ćemo se na nosivu tehnologiju kao dodatak lako naviknuti – s dovoljno vremena:
Već je 2015. godina, a pametni telefoni tek su sad mainstream, imaju ga i moja mama i drugi koji nisu ljubitelji tehnologija. Sat nisam nosio 10 godina otkad su došli mobilni telefoni, a sad sam na njega naviknut i zamijenio mi je neke funkcije mobitela.
Jedna od bitnih značajki u privikavanju na taj vid tehnologije zasigurno će biti dizajn – satovi za početak moraju biti estetski privlačni te prilagođeni različitim skupinama, među ostalima i ženama, koje, kao što je Bugov Petric odlučio istaknuti, iste ne bi nosile uz večernju toaletu na gala večeri.
Koliko inča je previše?

Drugi trend koji uzima maha su phableti, hibridi pametnih telefona i tableta – savršen spoj, zaključio je Marčec priznavši sramežljivo kako mu ne bi smetalo da barata sa 6 umjesto 5 inča.
Phableti se iz godine u godinu sve više prodaju, tvrdi Belizar, jer omogućavaju spoj privatnih lifestyle aktivnosti za koje je potreban veći ekran te produktivnost u hodu. Iz kuta HTC-a se pak čulo kako trend povećanja dijagonale može ići u tom smjeru do neke granice, prije nego što postane besmisleno. Predstavnica je Sonyja, koji je dosad izdao tek dva modela phableta, istaknula kako su oni popularniji na azijskim tržištima, dok u našoj regiji još uvijek ne spadaju pod proizvode masovnog tržišta.
Kina (ni)je konkurencija?
Uz ponešto natjecanja čiji je zaslon veći, a telefon bolji, našla se i jedna tema u kojoj su se svi usuglasili – Kineski proizvođači koji proždiru sve veći dio istočnog tržišta i dalje nisu ozbiljna konkurencija.
Iako ne treba zanemariti snagu Kine, to su i dalje C brendovi, zaključila je Sandra, koji nisu certificirani za trgovinu aplikacijama Google Play, imaju problema s podrškom na što su korisnici osjetljivi te različitim patentima. Čak i istočnjački premium brendovi, poput Xiaomija nisu spremni za inovacije pa se tako ne mogu nositi s poznatijim brenodvima na zapadnom tržištu.
A što nam nosi budućnost pametnih telefona i što možemo očekivati za deset godina? Svakako će biti zanimljivo vidjeti kako će napredovati projekti modularnih telefona kao što je Ara, a postoji i dobra mogućnost da ćemo svoje telefone moći strpati u džep savinute ili izvrnute te upoznati nove oblike komunikacije s uređajem, zaključio je Belizar.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.