Kako je bilo na The Brown Forumu u Osijeku?

The Brown Forum: 4 dana pozitivne energije, razmjene iskustava i networkinga u Osijeku

Proteklih dana Osijek je bio mjesto okupljanja gotovo 200 predstavnika različitih američkih i hrvatskih ICT i drugih tvrtki te stručnjaka i znanstvenika radi poticanja strateškog razvitka sektora informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

LeveBee osvojio je prvo mjesto na 'pitch' natjecanju
LeveBee osvojio je prvo mjesto na ‘pitch’ natjecanju Geek Business Camp koje je prethodilo Forumu.

Petom američko-hrvatskom gospodarskom forumu, koji se održao 14. i 15. travnja u Hotelu Osijek, prethodio je Geek Business Camp – natjecanje mladih startup poduzetnika iz 7 zemalja jugoistočne Europe. 17 je timova 4 dana naporno radilo na razvoju i poboljšanju projekata uz već poznate domaće mentore (Stevicu Kuharskog, Matiju Kopića, Denisa Sušca, Belu Ikotića i Nandina Lončara), ali i 3 američka među kojima je bio i poznati profesor sa Stanforda Burton Lee. Uz njega su timovima pomagale i Julia Spicer, izvršna direktorica investitorske mreže Mid-Atlantic Venture Association, te Jacqueline Vanacek, startup trenerica koja usmjerava vladu i tvrtke prema naprednom poduzetništvu.

Speed mentoring, pitch coaching, ali i spremnost na promjene, odlučnost i uvjerenost u vlastiti projekt najviše su se isplatili pobjednicima – na prvom mjestu našao se LeveBee, aplikacija za edukaciju osoba s poteškoćama u čitanju, zatim GamingBattleGround, platforma za gaming turnire, te Velos, kartaška igra koja vas vodi u svijet fantazije. Mobicon, aplikacija koja pretvara smartphone u mikrofon, osvojila je posebnu nagradu Vipneta za inovacije.

Matija Kopić
Matiji Kopiću, osnivaču Farmerona, dodijeljen je Ron Brown Award.

Kada smo već kod nagrada, moramo spomenuti kako je na svečanoj večeri dodijeljen i Ron Brown Award Matiji Kopiću za poseban doprinos gospodarskoj suradnji između Hrvatske i SAD-a.

4 glavne teme predavanja i rasprava

Posljednji dan The Brown Foruma bio je rezerviran za mnoga predavanja i panel rasprave koje su se okupile oko četiri glavne teme – kako vlada može pomoći razvoju ICT sektora, na koji način gospodarski sektor može i mora surađivati s akademskom zajednicom u edukaciji budućih vodećih ICT stručnjaka, kako olakšati transfer tehnologije iz znanosti na tržište te kako startupi mogu privući investicije.

Speed-mentoring

Svi su se složili na izlaganju Antonije Mršić, načelnice Sektora za međunarodnu suradnju i poticanje inovacija, kako je prvi izazov za hrvatsku vladu promovirati poduzetništvo kao pozitivno, a ne kao kriminal, dok je Matija Kopić naveo kako je, za razliku od Silicijske doline, Hrvatskoj potrebno povjerenje među ljudima. Kao pozitivan primjer Carmen Sandu iz gradske uprave Chicaga objasnila je na koji su način oni postavili temelje za razvoj. Prvo su razvili infrastrukturu gdje svatko ima pristup internetu, a zatim su uložili i promijenili način školovanja. Svatko dijete već u osnovnoj školi može učiti o IT-u i tehnologijama.

Upoznajte realno tržište!

Dok edukacija treba krenuti od ranih dana, Burton Lee pokušao je svojim predavanjem ukazati što nedostaje onima koji su već sada ulaze u svijet poduzetništva. Osim što često imaju samo jednu do dvije ideje, najveća je greška što ne proučavaju i ne upoznaju svoje realno tržište. Njegov je savjet da izađete na ulicu i slikate ili snimate svoje potencijalne kupce kako biste što bolje spoznali njihovo ponašanje i navike. Također, izbjegnite bespotrebno trošenje vremena i novaca izradom prototipa i neprestanim testiranjem.

Završni Geek Business Camp Pitch

Osim što u Silicijskoj dolini postoji velika energija i povjerenje među ljudima, Jacqueline Vanacek kaže kako je sretna što ne može više naći mjesto za kavu u omiljenom Starbucksu jer je sve puno mladih koji sjede s laptopima i razgovaraju o svojim idejama i projektima, startupi koji se tamo nalaze možda nemaju prihod, ali zato imaju tržišnu validaciju.

Domaće uspješnice kao uzori mladima

Ipak, na kraju The Brown Foruma možemo zaključiti da je i u našoj regiji sve više uspješnih primjera, bez obzira na to što se ne nalaze u Londonu ili Silicijskoj dolini. Ti primjeri postaju uzori mladima, kako kaže Jure Mikuž, osnivač prvog slovenskog VC fonda – u osamdesetima su svi mladi htjeli imati svoj vlastiti rock-bend, sada svi mladi žele imati svoj startup.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?