Bizmeet.me, startup Ide Pandur, pobjednik je zagrebačkog Start Treka

Bizmeet.me, startup Ide Pandur, pobjednik je zagrebačkog Start Treka

Nakon Beograda, sinoć je održan drugi dio turneje Start Trek, i to u Zagrebu. Riječ je o nizu startup susreta koji se održavaju u organizaciji bugarskih fondova Eleven i Launchub, ali i Startita te .me domene. Domaćin sinoćnjeg susreta, koji se održavao na VERN-u, bila je vaša Netokracija, a za sve one koji nisu uspjeli prisustvovati, donosimo pregled događaja.

Dilyan Dimitrov iz bugarskog fonda Eleven, jednog od organizatora Start Trek turneje (fotografije: Hrvoje Mihajlic)
Dilyan Dimitrov iz bugarskog fonda Eleven, jednog od organizatora Start Trek turneje (fotografije: Hrvoje Mihajlic)

Nakon Beograda, sinoć je održan drugi dio turneje Start Trek, i to u Zagrebu. Riječ je o nizu startup susreta koji se održavaju u organizaciji bugarskih fondova Eleven i Launchub, ali i Startita te .me domene. Domaćin sinoćnjeg susreta, koji se održavao na VERN-u, bila je vaša Netokracija, a za sve one koji nisu uspjeli prisustvovati, donosimo pregled događaja.

Uvodnu riječ držali su Iva Biondić s VERN-a, komunikacijskog partnera događaja, te Dilyan Dimitrov iz fonda Eleven. Dilyan je objasnio zbog čega je na prvome mjestu ovaj događaj organiziran. Kako kaže, primijetio je da dobar dio startupa ne zna kada se organiziraju događaji na kojima se mogu predstaviti te na koji im način takva događanja mogu pomoći.

Zbog toga smo sjeli u automobile, odlučili se susresti s ljudima, dati im mogućnost da nam postavljaju pitanja, da razgovaramo o njihovim projektima, a sve kako bismo im pomogli da budu što uspješniji.

Važno je zvati se…

Itana Prljević, iz .me domene, objasnila je koliko je važno odabrati pravo ime za startup.
Itana Prljević, iz .me domene, objasnila je koliko je važno odabrati pravo ime za startup.

Na tom tragu su se održala predavanja predstavnika organizatora događaja. Itana Prljević iz .mea govorila je o važnosti odabira imena za startup, a samim time i domene. Usporedila je imenovanje startupa s imenovanjem djeteta, s jednom velikom razlikom – ime startupa mora biti jedinstveno. Istaknula je nekoliko prednosti domene .me – iako je riječ o crnogorskoj domeni, Google ju smatra generičkom, baš kao i .com. Također, nudi mogućnost komuniciranja osobne poruke u samoj adresi, kao što to radi omis.me, osobna stranica Oma Malika. Istodobno, poziva na akciju, ukoliko se kombinira s glagolom – join.me, uberi.me… A svakako treba spomenuti da su i veliki igrači, poput Facebooka, Vise ili NY Timesa, odabrali ovu domenu za neke od svojih projekata.

Kako se približiti investitorima?

Dilyan je govorio više o tome na koji se način približiti investitorima koji ulažu u startupe u ranoj fazi. Naveo je da se cijeli proces odabira projekta, u koji će se uložiti, sastoji od dosta odbijanja – Eleven je do sada primio preko 1500 prijava, a financirao je 46 projekata, 12 po seriji. No, kako doći među tih 12? Da bi to objasnio, Dilyan je dao više detalja o samom postupku odabira:

  1. korak – Eleven prilikom svake runde ulaganja primi između 250 i 300 prijava. One se sužavaju na 60 do 80. Kako kaže, na samom početku otpadnu oni koji su se prijavili samo radi prijave – da možda dobiju ulaganje. Otpadaju i oni koji se nisu dovoljno posvetili samoj prijavi te se nisu isticali od ostalih. U pravilu se ne ulaže u samostalne osnivače, kao niti u prevelike timove – idealan je tim od tri do četiri osobe. Također, ako je ciljano tržište premalo, projekt, iako bi mogao biti profitabilan, nije materijal za ulaganje.
  2. korak – dolazi se do 25 startupa nakon telefonskih razgovora. Ti se projekti prezentiraju, a Dilyan ističe kako im ovdje svakako može pomoći preporuka. Također, treba pokazati da se mogu postići rezultati, posebice jer većina projekata već postoji barem nekoliko mjeseci.
  3. korak – tu se odabire posljednjih 10 do 12 projekata. U ovoj je fazi vrlo bitan pitch uživo – ukoliko startup podbaci u tome, ulagači su svjesni da će taj projekt teško raditi prodaju i pronaći nove ulagače. Što se tiče tima, on je također ključan, jer je bitno da je talentiran te da se članovi slažu.
Što je "in", a što "out" u startup svijetu?
Što je “in”, a što “out” u startup svijetu?

Ivaylo Simov iz Elevena se nadovezao na tu temu i rekao nešto više o tome koji su startupi trenutno traženi, a o tome ste detaljnije mogli nedavno čitati na Netokraciji. No, ukratko, to su projekti koji su opipljivi, oni koje je teško razviti i koje je teško kopirati. Također, sve vezano uz društvenu korist ima prolaznost – poput zaštite okoliša ili edukacije. Najbolje je raditi ono u čemu ste doista dobri. Ili, kako je savjetovao startupima:

Nemojte biti obična ovca, budite sjajna crna ovca ili čak vuk.

Startupi, flertujte s medijima!

Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik Netokracije, govorio je više o odnosima s javnošću za startupe. Kako je napomenuo na početku, realnost je da se mnogi startupi ne mogu ili ne znaju prezentirati na zanimljiv i zabavan način. Korist koju startupi imaju od pisanja o njima je da postaju prepoznatljivi, da dobiju podršku te nove korisnike, stoga je bitno da imaju dobar odnos s novinarima ili blogerima.

Netokracija nije svjetski blog, ali i dalje imamo dovoljno tema o startupima. Ako nam vaš projekt nije zanimljiv, nećemo pisati o njemu. Za veće blogove i portale, još je teže doći do objave. Morate se potruditi.

Ivan Brezak Brkan, Netokracija, i Iva Biondić, VERN
Ivan Brezak Brkan, Netokracija, i Iva Biondić, VERN

Ivan je dao i nekolicinu drugih savjeta i uputa – kao što su da mediji neće pisati o vama samo zbog toga što ste dodali nove funkcionalnosti, jer niste veliki igrač. No, ukoliko netko jamči za vas, zanimat će nas što radite. Proizvod se treba predstaviti u najboljem mogućem svjetlu – ako sami to ne znate, nađite nekoga tko zna. Prije svega, morate flertati s medijima. Nemojte nam se javljati samo kad želite objavu. Pošaljite nam e-mail ranije, budite skromni, družite se s nama na događajima, tako da bismo znali tko ste kad nam se javljate. Gradite vezu, Upoznajte blogera, razgovarajte, pitchajte…

Stanislav  Sirakov iz Launchuba predstavio je ovaj fond, koji je do sada je uložio u 25 startupa iz pet zemalja, ali dao i konkretne savjete za što bolje poslovanje. Naveo je da, usprkos mišljenju nekih, postoje određeni prečaci za brži uspjeh, a to je fokus na bitne stvari, poput razvoja korisnika, izgradnje samog proizvoda te pridobivanje korisnika. Što se tiče ulaganja, smatra da se do novca, može doći, s obzirom na sve veći broj ulagača i fondova na ovim područjima.

No, nije riječ samo o novcu, nego o pametnom novcu.

Prigodne Start Trek majice.
Prigodne Start Trek majice.

Četiri startupa, sedam članova žirija

Četiri su se projekta predstavljala u natjecateljskom dijelu događaja, i to pred žirijem kojega su činili Dilyan Dimitrov, Eleven; Ivan Komorčec, Skiipi; Itana Prljević, .me; Ivan Brezak Brkan, Netokracija; Iva Biondić, VERN; Ivaylo Simov, Eleven te Stanislav Sirakov, Launchub.

Prvi startup je bio LovelyHeroku, kojega je predstavljao Mario Đanić. Riječ je o mobilnom klijentu za Heroku, vodeći PaaS (Platform as Service) u oblaku, koji pokreće tri milijuna aplikacija. No, kao se tim aplikacijama ne može upravljati u pokretu, LovelyHeroku rješava taj problem, i to uz vrlo atraktivno sučelje.

Pobjednički startup je bio Bizmeet.me, čija je osnivačica Ida Pandur.
Pobjednički startup je bio Bizmeet.me, čija je osnivačica Ida Pandur.

Slijedio je Bizmeet.me, startup Ide Pandur, koja je nedavno krenula u samostalne digitalne avanture. Riječ je o usluzi koja omogućuje upoznavanje ljudi koji imaju slične poslovne interese. Kroz aplikaciju je moguće pretraživanje po interesu i lokaciji, a omogućit će povezivanje te privatno dopisivanje. Tu je i napredno pretraživanje, suradnja s događajima, platforma za oglašavanje te plaćeno isticanje. Samim time, ova aplikacija idealna je za događaje gdje se okupljaju osobe sličnih interesa, poput konferencija, a željni su upoznavanja potencijalnih poslovnih suradnika.

Step Up To It  startup je kojega je predstavljao Dino Mileta. Riječ je o platformi za izazove – izazove u sportu, poslu, učenju posla, gubljenju težine. Ovaj projekt želi izgraditi zajednicu koja će pomoći drugim članovima da izazovu jedni druge i sami sebe.

Članovi žirija imali su dosta pitanja za svaki projekt.
Članovi žirija imali su dosta pitanja za svaki projekt.

Za kraj, nešto “opipljivo” – Marko Matenda dokotrljao je Visiobike do Start Trek pozornice. Kako mnogi čitatelji već znaju, riječ je o pametnom električnom biciklu. Iako električni bicikli nisu novost, Matenda je naglasio kako dobar dio njih nije bio atraktivan, stoga je Visiobike surađivao s vrhunskim dizajnerima za što bolji izgled. Izrađen je od karbonskih vlakana, a u njega je integriran pametni telefon, koji, između ostaloga, sprječava krađu ovog atraktivnog prijevoznog sredstva.

Pobjedničkim startupom, nakon kratkog vijećanja, proglašen je Bizmeet.me. Start Trek se nastavlja večeras u Banjaluci, a slijede Podgorica i Priština.

Napomena: Ivan Brezak Brkan savjetnik je projekta Bizmeet.me, zbog čega nije glasovao kao član žirija. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.