Mali zagrebački indie tim, koji stoji iza studija za razvoj igara Indiefferent, požeo je velik uspjeh – njihov komercijalni prvijenac Bear With Me prihvaćen je na Collective platformu velikog azijskog giganta Square Enix.

Riječ je o platformi na kojoj neovisni timovi za razvoj igara mogu predstavljati svoje koncepte, a korisnici platforme tijekom 28 dana glasuju za pojedine projekte koje žele vidjeti na svojim računalima te koje bi podržali u crowdfunding kampanji. Uspješni projekti potom lansiraju svoju kampanju na Indiegogo ili Kickstarter platformu, uz podršku ovog azijskog gaming giganta.
Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂
Bear With Me, crno-bijelu 2D point & click horor noire avanturu, osmislio je i razvio dvojac kojeg čine Hrvoje Maroš, majstor od grafike i zvuka, te Andrej Kovačević, zadužen za programiranje i menadžment. Iako su već poželi neke uspjehe jednodnevnim kreacijama koje zovu svojim “stilskim vježbama”, a koje su odnijele pobjede na natjecanjima kao što su Machina Game Jam i #4 WhoHack, ovo im je prvi veliki komercijalni projekt.

Igru prolazite kao protagonistica Amber, koja traži svog pod misterioznim okolnostima nestalog brata, a pri tome joj pomaže njen vjerni plišani medvjedić (sad vam je jasna igra riječima?) koji je sasvim slučajno i umirovljeni privatni detektiv. Kako je point-and-click žanr na kojem su odrasli, odlučili su da se u njemu nađe i njihov prvi veliki projekt:
Razmišljali smo o tome što bismo voljeli izraditi, a point&click nam se činio kao jednostavan žanr za producirati, što se kasnije pokazalo kao velika zabluda. Zasigurno ima utjecaja i što smo obojica odrasli u zlatno doba point and click avantura kao što su Monkey Island, Grim Fandango i slični, a te su nam igre i bile uzor u kreiranju Bear With Me.
Zajednica, podrška i dječački snovi

Činjenica da je Square Enix prihvatio igru na svoju Collective platformu velik im je kompliment, priznaju:
Prije svega to znači da industrija prepoznaje kvalitetu i potencijal proizvoda na kojemu radimo, što je zlata vrijedan feedback. Prisutnost na platformi koja ima desetke uspješnih serijala igara, koje se prodaju u milijunskim tiražama, potvrda je kvalitetnog koncepta, a biti na neki način povezan sa igrama poput Final Fantasyja ostvarenje je dječačkih snova.
Osim toga, Square Enix Collective pomaže u izgradnji i aktiviranju zajednice, napominju iz studija Indiefferent. Kampanje za različite igre na Indiegogou i Kickstarteru nisu rijetkost, a često ne prođu zbog čiste matematike, jer je nedovoljno ljudi upoznato s kampanjom. Square Enix je u toj situaciji svojevrsni prečac, jer se cijela igra (i potencijalna nadolazeća kampanja) promovira kroz njihove mnoge kanale, što znači ogromnu publiku koju si mali studio poput Indiefferenta teško može priuštiti, objašnjava dvojac. Taj momentum stvaranja zajednice na platformi se po uspješnoj kampanji onda prelije u grupno financiranje, što je vrlo elegantno i organsko marketinško rješenje.

Indiefferent je inače jedan od pulena zagrebačkog game development inkubatora Machina, gdje je Indiefferentov tim iskovao svoj zanat:
Kratko rečeno, da nije bilo Machine, ne bi bilo ni nas, ni igre. Lovro [Nola] je zaista od prvog dana veliki fan i podrška. Uveo nas je u alate kojima možemo brzo razvijati igru, ukazao na bitne karakteristike globalne industrije video igara, podijelio s nama iskustvo developera s dužim stažem te odradio odličan networking onda kad je trebalo. Zaista smo vrlo zahvalni Machini i vjerujem da oni naš uspjeh doživljavaju kao vlastiti.
Buduće uspjehe i napredak Indiefferent studija i igre Bear With Me možete pratiti na njihovoj web stranici i Facebooku, a možete im i sami pomoći glasujući za njih na Square Enix platformi.
Deezer je online streaming servis, na kojem glazbu slušaš legalno, uz jednostavno pretraživanje glazbe po nazivu pjesme, albumu ili izvođaču. Na raspolaganju ti je više od 35 milijuna pjesama dostupnih za preslušavanje i preuzimanje. A kada interneta nema, Deezer je dostupan i offline. Kreiraj svoju playlistu i slušaj je na svom mobilnom telefonu, tabletu ili računalu, dijeli svoju listu ili omiljene albume s prijateljima i uživaj u komforu slušanja omiljene glazbe bilo kad i bilo gdje. Samo u webshopu Hrvatskog Telekoma uštedi 50% do 12 mjeseci na Deezer i plaćaj ga samo 17,50 kn mjesečno. Aktiviraj Deezer – tri, četiri, sad: Hoću Deezer!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Lovro Nola
15. 10. 2014. u 7:23 pm
Samo nek dečki pokore Square Enix Collective pa će utrti put i za ostale mlade hrvatske developere! 😉
Andrej Kovačević
16. 10. 2014. u 11:51 am
…vučemo šareni konac za nasljednike 🙂