Kako je Axilis ‘ogolio’ zidove ne bi li napravio ured po svom ukusu

Kako je Axilis ‘ogolio’ zidove ne bi li napravio ured po svom ukusu

Iako je u svijetu tehnoloških tvrtki jedan od globalnih trendova pri uređenju prostora ugledanje na industrijski dizajn, mnogo je lakše to postići kad je sam prostor u kojemu je smješten ured već pun betona, žica, cijevi i ostalih potrebnih elemenata. Tako ćemo vidjeti urede smještene u napuštenim tvornicama ili skladištima, ali rjeđe ćemo naići na tvrtku koja je odlučila jedan klasičan poslovni prostor popuniti metalnim pločama ili betonskim stropovima. Upravo se u takav pothvat upustio zagrebački Axilis koji je nedavno predstavio svoje nove prostorije.

axilis-37

Da se tim preselio u novi ured, osnivač Bruno Kovačić najavio nam je još u prosincu, ali zbog finaliziranja raznih sitnica, “zaviriti” se u njega uspjelo tek sada. A sitnica koje čine cijelu sliku ima dosta – kuhinjski prostor zapravo je “hibrid” kuhinje i mjesta za druženje i manje susrete, sobe za telefoniranje i video pozive nisu namijenjene samo za jednu, nego za dvije osobe, a na zidovima tih soba pronaći ćete motive i kodove – od misije Apollo u jednoj prostoriji do Duke Nukema u drugoj.

Od previše uređenog do ‘industrijski’ uređenog prostora

No, ničega od toga ne bi bilo da nisu uspjeli pronaći prostor koji im je dopustio intervencije kakve su željeli. Naime, svi su prostori, koji su bili namijenjeni za poslovne potrebe, bili previše uređeni.

Dok smo još tražili prostor, svaki je najmodavac hvalio svoj i govorio kako je “odlično uređen”, na što je naše prvo pitanje bilo: “Smijemo li ogoliti zidove do betona i krenuti s uređenjem od nule?” Toliko šokiranih lica nismo vidjeli nikad u životu. Budući da smo se odlučili za industrijski dizajn koji je prepoznatljiv po betonskim stropovima, zidovima obloženima metalnim pločama i transparentnim instalacijama, svaki potencijalni prostor trebali bi prvo vratiti na razinu roh baua ,što vlasnicima prostora nije baš odgovaralo.

axilis-2

Open-space? Da, ali s modifikacijama

No, jednom kad su se uspjeli dogovoriti, krenulo je (pre)uređenje. U vječnoj debati između odabira otvorenog ureda ili ne, Axilis se priklonio prvoj opciji.

U posljednje vrijeme sve se više dovodi u pitanje koliko je open space zapravo idealan kad se radi o uredu u kojem radi više od 20 ljudi. Mislim da je jako važno zadržati prijateljsku, opuštenu kulturu u uredu i zato smo se ipak odlučili na open space, ne zato što je u trendu, već zbog veće povezanosti i komunikacije među članovima tima koji zajednički rade na projektima. Ali kako bismo uspjeli izolirati negativne strane, poput nedostatka privatnosti ili previše buke, odlučili smo nadodati zvučno izolirane prostorije.

Iako se radi o prostoru otvorenog karaktera, soba za sastanke odvojena je metalno-staklenim transparentnim stijenama kako bi u svaki dio ureda prodirala prirodna svjetlost te postigla privatnost bez narušavanja zakona open spacea.

axilis-14

Osim odijeljene sobe za sastanke, odvojene su i dvije male, udobne prostorije za telefoniranje, idealne za miran i tih rad ili za konferencijske pozive s klijentima. Kao što je spomenuto, odlučili su se za nešto veće prostorije jer, kako na projektima radi više osoba, često su i konferencijski pozivi s klijentima nešto brojniji. Inače, motive i kodove misije Apollo i Duke Nukema u tim prostorijama oslikali su upravo Axilisovi dizajneri.

Interni i javni meetupi – u kuhinji

Kuhinja i blagovaonica nerijetko su centar doma, stoga nije drugačije ni u uredskim prostorima. Axilis je to doveo na višu razinu, jer je njihova kuhinja dovoljno velika za interne susrete (i zvučno je izolirana!), a uskoro će neke od njih otvoriti i javnosti.

Tjedni interni meetupi, koje mi nazivamo “Chch”, već su postali dio kulture Axilisa, a uskoro će postati javni, što nas posebno veseli jer vjerujemo da će teme biti vrlo interesantne programerima i studentima koji će moći puno naučiti.

axilis-34

Ured je smješten u Radničkoj cesti, poslovnom centru gdje se nalazi i nekolicina drugih domaćih tehnoloških firmi. Dobra je to prilika za razvoj potencijalnih suradnji, a iz Axilisa poručuju da o tome još nisu stigli razmišljati, iako ne bi imali ništa protiv suradnje s nekim od kreativnih i ambicioznih kompanija.

Uskoro nove besplatne radionice JavaScripta

I tako je Axilis za novu godinu ušao u novi ured, a u planu su i razne druge nove aktivnosti – tim raste, iako postupno i stabilno, velika je vjerojatnost da će se do kraja godine ured proširivati. Naime, samo u posljednjih šest mjeseci zaposleno je osmero novih djelatnika, a otvoreno je još nekoliko pozicija. Osim toga, novi ured će biti i mjesto za novu školu JavaScripta, besplatne edukacije koja je u svibnju prošle godine održavana u HUB385. Ako ništa drugo, dobra je to prilika za zaviriti u ured, a do tada, – bacite oko na fotke.

axilis-1

axilis-32 axilis-28 axilis-25 axilis-21 axilis-19 axilis-18 axilis-15 axilis-12 axilis-10 axilis-9 axilis-7 axilis-4

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…