Nagrađivana kampanja, koja je svojevremeno zapalila društvene mreže, stigla je ovih dana i do poznatog holivudskog glumca te legendarnog rep sastava, koji su video "Jedna fotografija dnevno u najgoroj godini mog života" podelili na svojim profilima i tako dodatno skrenuli pažnju na nasilje nad ženama.
Kampanja Fonda B92 realizovana je u saradnji sa agencijama Saatchi and Saatchi i Direct Media PR, uz podršku digitalne platforme ipyro. Osnovni cilj bio je da se skrene pažnja na položaj žena u društvu, te da se tabu nasilja nad ženama u Srbiji shvatio kao ozbiljan društveni problem.
Preko 30 miliona pregleda
Od kako je postavljen na YouTube u martu 2013. godine, video u kome jedna devojka prolazi kroz različite faze nasilja do sada je pogledalo više od 30 miliona ljudi. Marija Grulović iz Direct Medie kaže da im znači podrška javnih ličnosti tj. influensera koji su dodatno doprineli da se proširi reč o problemu koji je nažalost i dalje prisutan u našem društvu:
Video je prenašio očekivanja još u prvoj nedelji nakon što je za nekoliko dana imao preko 3 miliona pregleda. Ovo je potpuno suludo i nedvosmisleno pokazuje moć Interneta i društvenih mreža, a akcenat bih stavila upravo na YouTube, gde jednom postavljen sadržaj, ne samo da može da pronađe svoj put do milionskog auditorijuma, već taj isti sadržaj može ponovo da se otkrije i time je on uvek aktuelan, nema “rok trajanja”.
Potresna i isto tako učinkovita kampanja ponovo se “zavrtela” na društvenim mrežama, a među onima koji su podelili ovu poruku jesu upravo Ashton Kutcher i sastav Wu-Tang Clan, javio je B92, koji su upozorili da je sadržaj izuzetno uznemiravajući, generisavši skoro 30.000 lajkova i preko 13.000 šerova na Facebook postu.
This woman took a photo of herself everyday for a year. I was very UPSET when I saw the last one…. http://t.co/sRd05EJex0
— Wu Tang Clan (@WuTangClan) October 26, 2014
Ogroman broj pregleda i komentara koji skreću pažnju na nezavidan položaj žena širom sveta, pokazatelj su da snažna poruka može daleko da dogura. Iako će svaki marketar reći da ne postoji formula za viralnost, podrška poznatih ličnosti koje u velikoj meri kreiraju mišljenje među mlađom populacijom, dodatno doprinose o uspešnosti ove kampanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
29. 10. 2014. u 2:56 pm
Ovo mi je super “geneneriravši preko 30k lajkova…” hahaha…. Bitno da se lajka, a to što nitko ništa ne poduzima…koga zaboli! Bitno je da si nešto “lajka” na fejsu. Neš ti meni “moći i snage” socijalnih mreža!
Mia Biberović
29. 10. 2014. u 5:25 pm
Ivane, u pravilu se slažem s tobom, diže mi se kosa na glavi od “Facebook aktivizma”, ali ova je kampanja ipak i postigla i prave rezultate – malo smo o tome pisali ovdje: http://www.netokracija.com/uspesna-digitalna-kampanja-nasilje-68940