Apple je danas najavio kako planira uložiti 1,7 milijardi dolara u izgradnju dva podatkovna centra u Europi, koja će se nalaziti u Irskoj i Danskoj, a namijenjeni su uslugama iTunes Store, App Store, iMessage, Maps i Siri za europske korisnike.

Europska unija igra po drugim pravilima od SAD-a kada je o podatcima i privatnosti riječ, što može potvrditi Google kojem su europske legislative zadale mnogo glavobolje i sudskih troškova. Sve više tvrtki koje imaju sjedište u Americi otvara podatkovne centre u Europi, namijenjene korisnicima iz Unije, kako bi se ili pokorili regulativama Europske Unije ili ih preduhitrili.
Prvi masovni pokret otvaranja podatkovnih centara pokrenule su tvrtke koje pružaju uslugu pohrane u oblaku – IBM, Amazon, Microsoft, Google i VMware – zbog pritiska samih europskih tvrtki koje su izričito zahtijevale da se njihovi podaci i aplikacije pohranjuju na europskom tlu.
Zeleni podatkovni centri
Appleovi podatkovni centri bit će od prvog dana pogonjeni čistom, obnovljivom energijom, a surađivat će i s lokalnim partnerima kako bi razvili dodatne projekte generiranja obnovljive energije. Riječ je, sve u svemu, o podatkovnim centrima s najmanjim utjecajem na okoliš dosad.
Dobar je to način da se Apple prilagodi europskim regulativama i preduhitri ih, jer je Unija još 2008. godine propisala smjernice o energetskoj učinkovitosti podatkovnih centara kako bi se ograničila količina energije koje ova golema postrojenja koriste,
Najveći je to Appleov projekt dosad u Europi, izjavio je Appleov CEO Tim Cook:
Zahvalni smo za Appleov kontinuirani uspjeh u Europi i ponosni što naša ulaganja podupiru zajednice diljem kontinenta. Ova pozamašna investicija predstavlja najveći Appleov projekt u Europi dosad. Oduševljeni smo što širimo svoje djelovanje, stvaramo stotine poslova lokalno te uvodimo neke od najnaprednijih zelenih inovacija u gradnji dosad.
Uz energetsku učinkovitost samih centara, Apple se obvezao i na niz drugih zelenih projekata, poput pošumljavanja dijelova Irske oko samog postrojenja, a u Danskoj će se višak topline koristiti za grijanje okolnih naselja.
A podatkovni centar u Lici?
U Europi se može očekivati sve više podatkovnih centara, kako sve više tvrtki i korisnika inzistira na pohrani njihovih podataka lokalno. Nedavno se razvila i žestoka rasprava o izgradnji informatičke infrastrukture, točnije serverskih farmi, i u Hrvatskoj, no to najvjerojatnije nećemo tako skoro dočekati.
Izgradnja infrastrukture, kao i svako ulaganje, zahtijeva određene uvjete, a teško da te uvjete zadovoljavaju notorno spora birokracija, velika porezna opterećenja te nerazvijenost kabelske mreže ispod Like koja se čini najizglednijim kandidatom da ugosti takve pogone.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
24. 02. 2015. u 10:39 am
EU polako ali sigurno zaostaje na isti način na koji mi u Hrvatskoj zaostajemo dozvolivši da nas ‘pokore’ stranci svojim trgovačkim centrima, bankama i drugim. Umjesto da razvijaju svoje usluge, EU će postati puki korisnici, a po praksi Amazona vidimo da se 90% prihoda u EU izvlači u Ameriku