U moru aplikacija, predstavljamo vam 3 provjerene koje će vam pomoći u praćenju toga što unosite i stavljate na sebe, ali i u kakvom se okruženju krećete.
Baze podataka možda ne zvuče kao najzabavnija stvar na svijetu, ali sigurno mogu postati jedan od najkorisnijih izvora informacija. Tako danas možemo lako saznati koji su kozmetički proizvodi kvalitetni, koja je hrana nutritivna i dobra za okoliš te koji gradovi imaju čist zrak. Zvuče li vam sada baze podataka zabavnije?
Upravo su na to usredotočene 3 aplikacije za koje smatramo da su vrijedne vaše pozornosti jer ipak, kozmetički proizvodi, kvalitetna hrana i čist zrak neizostavan su dio svakodnevnog života ako pazimo na svoje zdravlje.
INCI Beauty – baza podataka od 400.000 kozmetičkih proizvoda
INCI Beauty je poputno neovisna francuska aplikacija što znači kako nijedan brend iz kozmetičke industrije ne može izravno ili neizravno utjecati na ocjene koje predlaže INCI Beauty. Govorimo o bazi podataka od 400.000 proizvoda i 15.000 dokumentiranih kozmetičkih sastojaka. Također, od 2017. blisko surađuju s Kemijskom školom Clermont-Ferrand Sigma.
Funkcije INCI Beauty aplikacije mogu se sažeti u 3 kategorije, ona omogućuje:
- Analizu sastava kozmetičkih proizvoda,
- Informiranje o pojedinim sastojcima proizvoda,
- Dijalog i razmjenu mišljenja o proizvodima i sastojcima.
Sama aplikacija je poprilično jednostavna za korištenje. Na početnom zaslonu, nakon instalacije, ponudit će vam se nekoliko opcija. Prva opcija je ona za direktno skeniranje proizvoda, zatim slijedi opcija Pretraži (Search) koja vam omogućuje pretraživanje proizvoda u 12 različitih kategorija ili određenog sastojka. Treća opcija pruža uvid u povijest pretraživanja proizvoda i spremljenih proizvoda. Za kraj su ostavljene rasprave koje se odvijaju u zajednici.
Najlakši način, možemo potvrditi, jest onaj kada ste u trgovini i želite nabrzinu provjeriti “dobrobit” sastojaka u losionu, kremi ili gelu za tuširanje koji želite kupiti- a skeniranje bar koda proizvoda će vam u par sekundi dati rezultate. Po našem iskustvu i okvirnoj procjeni, više od 90% proizvoda u hrvatskim drogerijama uspješno prepoznaje.
Kada skenirate ili nađete proizvod koji vas zanima, svi njegovi sastojci prikazat će vam se podijeljeni u 4 skupine koji mogu biti označeni kao dobri, zadovoljavajući i ne baš dobri te kontroverzni/rizični.
Open Food Facts – aplikacija koju održava 15.000 volontera
Open Food Facts je baza podataka o prehrambenim proizvodima, njihovim sastojcima, alergenima, podacima o hranjivim vrijednostima i svim detaljnim informacijama koje možemo pronaći na etiketama proizvoda. Ovdje zapravo govorimo o neprofitnoj udruzi za koju rade volonteri, a već više do 15.000 volontera je dodalo preko milijun proizvoda iz 150 zemalja.
Iz Open Food Facsta smatraju kako su podaci o hrani od javnog interesa i kako moraju biti otvoreni pa je zbog toga cjelokupna baza podataka objavljena kao otvoreni podaci i koristiti ih može bilo tko i za bilo koju svrhu.
Open Food Facts također je jednostavan za korištenje. Otvaranjem aplikacije odmah možemo skenirati bar kod proizvoda, a na lijevoj strani nalaze se postavke profila gdje možemo odraditi svoj Food Preferences. U njemu možemo definirati u kolikoj mjeri nam je važna nutritivna kvaliteta sastojaka, utjecaj proizvodnje istih na okoliš, koliko je hrana procesirana, njezino organsko podrijetlo i na koje alergene želimo obratiti pozornost.

Za hrvatsko područje važno je opet spomenuti i aplikaciju HRana o kojoj smo već pisali. Iako je osmišljena samo za specifičan problem, informiranje o prehrambenim proizvodima koji su povučeni s tržišta, ova aplikacija koju je naručilo Ministarstvo poljoprivrede brzo je stekla popularnost s obzirom na to da smo jedno vrijeme gotovo svakodnevno nailazili na vijesti o povlačenju proizvoda iz trgovina zbog viška ovog ili onog pesticida.
AirVisual – aplikacija koja će usrećiti i entuzijaste meteorologije
AirVisual aplikacija je posvećena pružanju podataka u stvarnom vremenu o zagađenju zraka i vremenskoj prognozi za 10.000 gradova diljem svijeta. Uz mogućnost praćenja vremena, daje i zdravstvene preporuke pomoću kojih želi smanjiti zdravstveni rizik i minimalno izlaganje zagađenom zraku što može biti korisno svima, a posebno roditeljima s malom djecom i ljudima koji imaju problema s respiratornim sustavom.
Ovo je aplikacija koja će sigurno zadovoljiti i entuzijaste meteorologije zbog mnogih detalja kojih pruža. Na početnoj stranici My Air moguće je odabrati svoj grad i dobiti razne podatke o njemu koji kreću s ocjenjivanjem kvalitete zraka u gradu. Zatim slijedi prognoza za idućih tjedan dana te zastupljenost određenih plinova po satima. Na kraju možemo vidjeti kartu Grada Zagreba na kojoj je detaljno prikazana razina zagađenja po kvartovima.
Pravi entuzijasti mogu na idućoj stranici Map provjeriti zagađenost zraka po različitim gradovima u svijetu dok stranica Statistic zapravo sažeto prikazuje ono što možemo pronaći na stranici My Air. Na kraju nam slijedi stranica News and Ranking na kojoj možemo otkriti koji su gradovi najzagađeniji na svijetu.
Sve 3 aplikacije su izrazito korisne za svakodnevni život pogotovo ako želimo aktivnije brinuti o svom zdravlju. Mnogi nisu svjesni toga što unose, a svaki dan smo bombardirani reklamama novih proizvoda. Na ovaj način možete informirano pronaći ono što stvarno funkcionira za vas, bez straha da vam netko prodaje “mačka u vreći”.
Ipak, mogućnost da saznamo sve o tome što koristimo je i dvosjekli mač. Pretjerano korištenje aplikacija za svaku sitnicu i slijepo vođenje njihovim rezultatima druga je krajnost ove priče. I sam sebe sam u isprobavanju ovih aplikacija uhvatio kako skeniram sve što je imalo bar kod…
Ne kaže se bez veze “blaženi u neznanju” jer ako počnete otkrivati kako vam kozmetički proizvodi možda utječu na endokrini sustav, hrana nije najzdravija, a zrak nešto zagađeniji nego inače i još ste pritom hipohondar, loše vam se piše. 😳
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.