HRana: aplikacija za one koje brine povlačenje prehrambenih proizvoda s polica trgovina

HRana: aplikacija za one koje brine povlačenje prehrambenih proizvoda s polica trgovina

Tek kad su ljetos krenule gotovo svakodnevne vijesti o povlačenju nekog prehrambenog proizvoda s polica neki su saznali da za to postoji aplikacija. HRanu je naručilo Ministarstvo poljoprivrede, a glavna prednost joj je što - šalje obavijesti kad je neki proizvod povučen.

Mobilna aplikacija HRana, koju je za Ministarstvo poljoprivrede razvila tvrtka AKD, osmišljena je kako bi se građani i tim putem mogli informirati o prehrambenim proizvodima koji su povučeni s tržišta. Riječ o aplikaciji već se dobro pročula pa je samo u srpnju preuzeta više od 1000 puta, pohvalili su se ovih dana iz AKD-a.

Iznenadna popularnost nije, doduše, rezultat uspješne komunikacijske kampanje, nagle osviještenosti građana ili širenja glasa o tome kako je aplikacija odlična, već gotovo svakodnevnih vijesti o povlačenju proizvoda iz trgovina zbog viška ovog ili onog pesticida.

Do rujna ove godine povučen 71 proizvod

Proizvodi se uglavnom s tržišta povlače zbog etilen oksida, pesticida koji nije dopušten u Europskoj uniji, ali je u nekim drugim zemljama iz kojih se namirnice ili sirovine uvoze. Do kraja kolovoza ove godine povučen je 71 proizvod, gotovo kao u cijeloj prošloj godini, kad ih je povučeno 74, pa su građani s razlogom na oprezu, žele znati kupuju li kontaminirani proizvod te što to sve znači za njihovo zdravlje.

Anita Glavaš Vujić, savjetnica uprave AKD-a za odnose s javnošću, otkriva kao je aplikacija od lansiranja u svibnju 2020. do danas preuzeta više od 11.000 puta, od toga 2500 u zadnja dva mjeseca:

Nove informacije o povlačenju proizvoda s tržišta objavljene u medijima uvijek generiraju pojačan interes korisnika. Aplikacija HRana praktičan je alat koji vam u pravom trenutku omogućava da zaštitite svoje bližnje te kućne ljubimce od potencijalno štetnih supstanci, o čijem prisustvu u nekom proizvodu u svom kućanstvu u suprotnom ne biste ni znali.

Lakše je dobivati obavijesti, nego loviti članke

AKD je državna tvrtka koja proizvodi dokumente, ali i digitalna rješenja za sve projekte digitalizacije državne uprave poput digitalnih certifikata, potpisa ili, primjerice, izdavanje električnih COVID propusnica i prateće mobilne aplikacije. Među ostalim, specijalizirani su i za sustave sljedivosti pa su zato baš oni za Ministarstvo poljoprivrede razvili aplikaciju HRana koja se tiče sljedivosti prehrambenih artikala.

Aplikacija je zapravo prilično rudimentarna, međutim, i takva je bolji i pregledniji izvor informacija o povučenim proizvodima od objava medija s clickbait naslovima Ovaj proizvod je opasan za zdravlje, nemojte ga konzumirati!. I tako svaki dan za neki drugi proizvod.

U aplikaciji HRana sve su obavijesti na jednom mjestu, poredane od najnovije prema starijima i u dva izbornika –  obavijesti Ministarstva poljoprivrede i one RASFF-a, Sustava brzog uzbunjivanja za hrani i hranu za životinje Europske unije. Jedina funkcionalnost zbog kojeg ima smisla da je sav taj sadržaj Ministarstvo odlučilo upakirati u mobilnu aplikaciju umjesto da građane upućuje na postojeću web stranicu za potrošače Agencije za poljoprivredu i hranu jest činjenica da aplikacija šalje notifikacije čim stigne nova vijest o povlačenju.

Tu je još i nešto edukativnog sadržaja te odgovori na najčešća pitanja i zabrinutosti građana – od toga koja je razlika između opoziva i povlačenja informacije o najčešćim razlozima za povlačenje i koliko jesu ili nisu štetni te što učiniti ako ustanovite da ste pojeli neku namirnicu s “crne liste”. Uz mogućnost da obavijesti iz aplikacije podijelite na društvenim mrežama ako baš želite.

Prostora za napredak ima u par aspekata

Aplikacija je besplatna i može se preuzeti na Google Play i Apple trgovinama, ali prema recenzijama, korisnici baš i nisu oduševljeni.

Otvarati i iščitavati jednu po jednu suhoparnu obavijest Ministarstva ne bi li ustanovili imaju li kod kuće proizvod koji možda nije siguran za konzumaciju nije baš ugodno korisničko iskustvo, zato je najviše prigovora na izostanak tražilice.

Druga najveća zamjerka je što uz obavijesti o povlačenju nema slike proizvoda, što bi korisnicima itekako olakšalo prepoznavanje imaju li sporni proizvod kod kuće ili ne i bilo praktičnije od usporedbe serijskih brojeva. Glavaš Vujić priznaje da prostora za napredak ima i kaže da osluškuju reakcije i komentare korisnika:

Pratimo komentare korisnika koji nam se često javljaju i putem službenih e-mail adresa tvrtke,  javljaju i putem službenih e-mail adresa tvrtke. Mahom nailazimo na pohvale, a jedan od najčešćih prijedloga nadogradnje je upravo slika proizvoda.

S obzirom na to da aplikacija informacije prikuplja iz centralnog Sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF) nisu nam uvijek dostupne sve fotografije proizvoda, ali vjerujemo kako će s vremenom i taj dio nadograđivati te da će biti moguće priložiti fotografiju za većinu proizvoda. Želja nam je da aplikacija još više zaživi među korisnicima i da je prepoznaju kao svog saveznika.

Kako su to riješili drugi?

Uz HRana mobilnu aplikaciju, nedavno je osvanila i jedna hrvatska web stranica – Crna lista proizvoda koji je zapravo mnogo pregledniji, a uz to ima i fotografije pa svakako je zgodna alternativa ako ne želite još jednu aplikaciju na mobilnom uređaju.

Što se tiče zemalja članica EU i njihovih “službenih” načina obavijesti o povlačenju prehrambenih proizvoda s tržišta, uglavnom nailazimo na web stranice lošeg korisničkog iskustva i suhoparnih, birokratski obavijesti.

U nekim zemljama postoji i aplikacija, a njemačka aplikacija djeluje nekoliko puta korisnije od hrvatske upravo zbog toga što sadrži slike proizvoda pa ostaje jedino nadati se da će tako uskoro izgledati i naša. I da razlog velike korištenosti i povećanog broja preuzimanja neće biti još više povlačenja proizvoda!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.