HRana: aplikacija za one koje brine povlačenje prehrambenih proizvoda s polica trgovina

HRana: aplikacija za one koje brine povlačenje prehrambenih proizvoda s polica trgovina

Tek kad su ljetos krenule gotovo svakodnevne vijesti o povlačenju nekog prehrambenog proizvoda s polica neki su saznali da za to postoji aplikacija. HRanu je naručilo Ministarstvo poljoprivrede, a glavna prednost joj je što - šalje obavijesti kad je neki proizvod povučen.

Mobilna aplikacija HRana, koju je za Ministarstvo poljoprivrede razvila tvrtka AKD, osmišljena je kako bi se građani i tim putem mogli informirati o prehrambenim proizvodima koji su povučeni s tržišta. Riječ o aplikaciji već se dobro pročula pa je samo u srpnju preuzeta više od 1000 puta, pohvalili su se ovih dana iz AKD-a.

Iznenadna popularnost nije, doduše, rezultat uspješne komunikacijske kampanje, nagle osviještenosti građana ili širenja glasa o tome kako je aplikacija odlična, već gotovo svakodnevnih vijesti o povlačenju proizvoda iz trgovina zbog viška ovog ili onog pesticida.

Do rujna ove godine povučen 71 proizvod

Proizvodi se uglavnom s tržišta povlače zbog etilen oksida, pesticida koji nije dopušten u Europskoj uniji, ali je u nekim drugim zemljama iz kojih se namirnice ili sirovine uvoze. Do kraja kolovoza ove godine povučen je 71 proizvod, gotovo kao u cijeloj prošloj godini, kad ih je povučeno 74, pa su građani s razlogom na oprezu, žele znati kupuju li kontaminirani proizvod te što to sve znači za njihovo zdravlje.

Anita Glavaš Vujić, savjetnica uprave AKD-a za odnose s javnošću, otkriva kao je aplikacija od lansiranja u svibnju 2020. do danas preuzeta više od 11.000 puta, od toga 2500 u zadnja dva mjeseca:

Nove informacije o povlačenju proizvoda s tržišta objavljene u medijima uvijek generiraju pojačan interes korisnika. Aplikacija HRana praktičan je alat koji vam u pravom trenutku omogućava da zaštitite svoje bližnje te kućne ljubimce od potencijalno štetnih supstanci, o čijem prisustvu u nekom proizvodu u svom kućanstvu u suprotnom ne biste ni znali.

Lakše je dobivati obavijesti, nego loviti članke

AKD je državna tvrtka koja proizvodi dokumente, ali i digitalna rješenja za sve projekte digitalizacije državne uprave poput digitalnih certifikata, potpisa ili, primjerice, izdavanje električnih COVID propusnica i prateće mobilne aplikacije. Među ostalim, specijalizirani su i za sustave sljedivosti pa su zato baš oni za Ministarstvo poljoprivrede razvili aplikaciju HRana koja se tiče sljedivosti prehrambenih artikala.

Aplikacija je zapravo prilično rudimentarna, međutim, i takva je bolji i pregledniji izvor informacija o povučenim proizvodima od objava medija s clickbait naslovima Ovaj proizvod je opasan za zdravlje, nemojte ga konzumirati!. I tako svaki dan za neki drugi proizvod.

U aplikaciji HRana sve su obavijesti na jednom mjestu, poredane od najnovije prema starijima i u dva izbornika –  obavijesti Ministarstva poljoprivrede i one RASFF-a, Sustava brzog uzbunjivanja za hrani i hranu za životinje Europske unije. Jedina funkcionalnost zbog kojeg ima smisla da je sav taj sadržaj Ministarstvo odlučilo upakirati u mobilnu aplikaciju umjesto da građane upućuje na postojeću web stranicu za potrošače Agencije za poljoprivredu i hranu jest činjenica da aplikacija šalje notifikacije čim stigne nova vijest o povlačenju.

Tu je još i nešto edukativnog sadržaja te odgovori na najčešća pitanja i zabrinutosti građana – od toga koja je razlika između opoziva i povlačenja informacije o najčešćim razlozima za povlačenje i koliko jesu ili nisu štetni te što učiniti ako ustanovite da ste pojeli neku namirnicu s “crne liste”. Uz mogućnost da obavijesti iz aplikacije podijelite na društvenim mrežama ako baš želite.

Prostora za napredak ima u par aspekata

Aplikacija je besplatna i može se preuzeti na Google Play i Apple trgovinama, ali prema recenzijama, korisnici baš i nisu oduševljeni.

Otvarati i iščitavati jednu po jednu suhoparnu obavijest Ministarstva ne bi li ustanovili imaju li kod kuće proizvod koji možda nije siguran za konzumaciju nije baš ugodno korisničko iskustvo, zato je najviše prigovora na izostanak tražilice.

Druga najveća zamjerka je što uz obavijesti o povlačenju nema slike proizvoda, što bi korisnicima itekako olakšalo prepoznavanje imaju li sporni proizvod kod kuće ili ne i bilo praktičnije od usporedbe serijskih brojeva. Glavaš Vujić priznaje da prostora za napredak ima i kaže da osluškuju reakcije i komentare korisnika:

Pratimo komentare korisnika koji nam se često javljaju i putem službenih e-mail adresa tvrtke,  javljaju i putem službenih e-mail adresa tvrtke. Mahom nailazimo na pohvale, a jedan od najčešćih prijedloga nadogradnje je upravo slika proizvoda.

S obzirom na to da aplikacija informacije prikuplja iz centralnog Sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (RASFF) nisu nam uvijek dostupne sve fotografije proizvoda, ali vjerujemo kako će s vremenom i taj dio nadograđivati te da će biti moguće priložiti fotografiju za većinu proizvoda. Želja nam je da aplikacija još više zaživi među korisnicima i da je prepoznaju kao svog saveznika.

Kako su to riješili drugi?

Uz HRana mobilnu aplikaciju, nedavno je osvanila i jedna hrvatska web stranica – Crna lista proizvoda koji je zapravo mnogo pregledniji, a uz to ima i fotografije pa svakako je zgodna alternativa ako ne želite još jednu aplikaciju na mobilnom uređaju.

Što se tiče zemalja članica EU i njihovih “službenih” načina obavijesti o povlačenju prehrambenih proizvoda s tržišta, uglavnom nailazimo na web stranice lošeg korisničkog iskustva i suhoparnih, birokratski obavijesti.

U nekim zemljama postoji i aplikacija, a njemačka aplikacija djeluje nekoliko puta korisnije od hrvatske upravo zbog toga što sadrži slike proizvoda pa ostaje jedino nadati se da će tako uskoro izgledati i naša. I da razlog velike korištenosti i povećanog broja preuzimanja neće biti još više povlačenja proizvoda!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.