Suosnivačica poznate hrvatske IT tvrtke Poslovna inteligencija otkrila nam je svoj internetski "guilty pleasure", zašto joj je LinkedIn koristan, a TikTok zarazan te da na internetu osim što puno čita, sve češće i kupuje.
U Netokracijinoj rubrici Online leksikon ususret Međunarodnom danu žena drago nam je da možemo predstaviti jednu iznimnu ženu iz hrvatske IT industrije.
Anita Cvetić Oreščanin, članica Uprave Poslovne inteligencije već nas niz godina na Netokracijinim događajima oduševljava svojim prizemljenim komentarima o različitim temama – od poslovanja u vrijeme krize do majčinstva.
Ovaj put htjeli smo saznati nešto više…
Koju društvenu mrežu najviše koristiš? I kakav sadržaj na njoj pratiš?
Vrlo štreberski – Facebook za neke privatne interese i aktivnosti, Linkedin za poslovne potrebe, interese, osobni razvoj i povezivanje. I koristim ih nekako podjednako.
Je li ti LinkedIn koristan ili ga prezireš?
Puno mi je pozitivniji od Facebooka u zadnje vrijeme. Ljudi su više fokusirani na guranje naprijed, na pozitivu, na idemo nešto raditi. Ima korisnih članaka i komentara, rado pogledam i sadržaj na Linkedin Learningu.
Da si influencer/bloger, koja bi bila tvoja niša?
Vjerojatno putovanja, kućni ljubimci ili auti. Ili o suživotu neinženjera s inženjerima :).
Hm… dala si mi za misliti, možda se ohrabrim napisati pokoji blog.
Gledaš li YouTube? / Pratiš li Tik Tok? / Što misliš o Redditu?
Gledam YouTube, pratim TikTok, ne mislim o Redditu. Zaluđenost moje kćeri Tik Tok-om mi je bila totalno nadnaravna pa sam si aktivirala account da vidim što je to tako zarazno. I zaista je… zarazno.
Pratiš li nekog poznatog na društvenim mrežama? Tko je najbolji celebrity na internetu?
Pratim neke, meni jako drage umjetnike – Yuval Noah Harari, Haruki Murakami, Bruce Springsteen. Pratim i niz celebrityja koji izlaze iz našeg BIRD Incubatora. :).
Kako se informiraš online, koje medije pratiš?
Obavezno svako jutro pročitam što ima u Telegramu i Indexu, pogledam što je novoga u Harvard Business Reviewu i The Entrepreneuru.
Koje su ti aplikacije na prvom ekranu mobitela?
Ček’ da pogledam… Dakle, Index, Facebook, Linkedin, WhatsApp, Garmin Connect, Deezer, Jira, Confluence, Lufthansa i About You.
Je li ti se ikad dogodilo da je neki tvoj komentar ili objava na društvenim mrežama privuklo puno više pažnje nego što si mislila?
Nije da nešto koncentrirano pratim reakcije, ali uvijek me ugodno iznenadi reakcija kad se organiziramo da bi pomogli.
Plaćaš li pretplatu na neki portal, domaći ili strani?
Yes!
Koji je tvoj digitalni guilty pleasure?
TEDtalks na Youtubeu. Mogla bih ih gledati satima. Isto tako klipići s kućnim ljubimcima – minute, sati i dani mogu preletjeti gledajući simpatične psiće kako rade gluposti.
Jesi li spreman/na platiti za neku mobilnu aplikaciju (koja nije za posao) ili koristiš samo one besplatne? Ako da, za koju?
Ako procijenim da mi je korisna, bez problema platim. Ako se pokaže da mi ne treba, otkažem. Početkom godine obično napravim čistku korisnog i nekorisnog i otkažem svašta pa onda tijekom godine opet kupujem. Trenutno imam pretplatu na Asana Rebel aplikaciju (preživjela već 2 godine).
Jesi li posebno aktivan/na u nekoj Facebook grupi?
Aktivna sam u nekoliko grupa koje su fokusirane na pomoć napuštenim životinjama i raduje me kad svojim angažmanom i pomognem.
Voliš li voditi rasprave na društvenim mrežama ili se držiš podalje od toga? Zašto da/ne?
Držim se podalje od toga prvenstveno jer se vrlo često diskusije otmu kontroli, odmaknu od teme, onda krenu hejteri i stvar gubi smisao. Ne želim gubiti energiju i vrijeme na diskusije pod takvim uvjetima.
Šalješ li glasovne poruke?
Ponekad i to uglavnom privatno kad pretpostavljam da mi se osoba ne može javiti, jer eto radi. Ali nisam neki fun glasovnih poruka.
Otkrij nam najblesavije ime WhatsApp grupe u kojoj si?
Evo, baš gledam… i nisu nešto maštoviti nazivi grupa. Ima jedna doduše, ali vjerojatno biste morali cenzurirati pa nije fora.
Najbolja i najgluplja stvar koju si kupio/la po preporuci s interneta?
Prije bih možda kategorizirala na korisno i nekorisno. A nekorisnog je prije znalo biti više nego danas. U zadnje vrijeme najčešće kupujem knjige i tehniku, obično se dobro informiram pa nemam baš situaciju neostvarenih očekivanja.
Igraš li što?
Već duže godina ne. Imala sam nekoliko razdoblja kad sam igrala, svaki put je završilo s mojom opsjednutošću pa se radije držim dalje od toga :).
Jesi li pretplaćen/a na neke newslettere i koje?
Ni sama više ne znam koji je broj newslettera na koji sam prijavljena.
Jesi li nedavno pročitao/la neki dobar članak online koji bi preporučio/la svima?
U zadnje vrijeme me prilično zaokuplja proučavanje emocionalne inteligencije te njen utjecaj na uspjeh i neuspjeh u svim aspektima života. Ako promatramo poslovnu stranu, preporučujem pregršt odličnih članaka na Hardvard Business Reviewu.
Don’t pretend that everything is going fine. Call attention to the issue and lay out a smooth path forward.
Posted by Harvard Business Review on Thursday, March 3, 2022
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.