Osnivač Telegram media grupe priznaje da plaća pretplatu za previše portala, stalno je na Twitteru, iako tamo ništa ne piše; voli pomalo bizarni humor, a najcringe online trend su mu "likovi koji su zabrijali na pandemiju".
U novom serijalu intervjua pitamo najrazličitije zanimljive osobe iz digitalnog i nedigitalnog svijeta kako konzumiraju digitalne medije i tehnologiju. Odnosno, što rade i što vole na internetu.
Serijal je otvorio ekonomist i poduzetnik Vuk Vuković, a slijedi Miran Pavić, izdavač digitalnih medija i pokretač Telegram grupe koju čine portali Telegram, Super1, Telesport, Openspace i Pitanje zdravlja. Sudeći prema njegovim odgovorima, Miran je “vrlo online osoba”!
Koji te meme ili fora koju si vidio na internetu nedavno nasmijala?
Pratim satiričara koji se naziva Sir Michael, prilično specifičnog humora, koji obožavam. Ima super grafike i provokacije: ubacuje se u tuđe Facebook i WhatsApp grupe pa tamo trola ljude na najnevjerojatnije načine i objavljuje screenshotove. Prije dva-tri dana imao je jedan takav izlet, ali blesavo ga je prepričavati, najbolje pročitati.
Managed to make a nice profit in the group chat today 💰 pic.twitter.com/5YHZRHPhjY
— Sir Michael (@Michael1979) January 13, 2020
Koji te online trend nedavno oduševio, a koji ti je cringe?
Ozbiljan cringe su mi likovi koji su zabrijali na pandemiju pa objavljuju beskonačnu dnevnu količinu prilično sumanutih statusa o međunarodnim urotama i onda si broje pozitivne lajkove i reakcije. Nevjerojatno mi je da odrasli ljudi mogu pod svojim imenom i prezimenom tako nešto objavljivati.
Koja je bila prva društvena mreža ili online medij koji si pratio?
Isuse, to je bilo davno. Pretpostavljam MySpace? 😀 Zapravo, ne sjećam se jesam li ikad otvarao profil na njemu. Prije toga, grupe na Usenetu bile su mi prvi oblik nekakve društvene interakcije na webu. Meni najvažnije po tome da sam preko njih kao klinac dolazio do pirata koji su dilali igrama, još na disketama.
Koju društvenu mrežu najviše koristiš?
Twitter za informiranje, Facebook za objavljivanje. Instagram mi je jedno vrijeme bio dobar izvor memeova, mama mi tamo šalje smiješne klipove s psima, a brat isječke iz nogometnih utakmica. No, sve više i više konzumiram stvari na Twitteru.
Zašto (ne)voliš Twitter?
Neprekidno sam na njemu, ali gotovo ništa ne objavljujem. Opsjednut sam videoigrama, filmovima i nogometnom taktikom, recimo, a na Twitteru je velika količina odličnih autora iz tih područja, kao i super ekonomista, povjesničara, dizajnera... U posljednje vrijeme pratim profile koji objavljuju primjere transformacije gradova, s ukidanjem prometa i uspostavljanjem zelenih koridora, biciklističkih staza i pješačkih zona. Taj element otkrivanja nemam na drugim mrežama, barem za moje interese.
Da si influencer ili bloger, koja bi bila tvoja niša?
Mislim da bih bio prilično loš influencer, možda bolje bloger. Vjerojatno gejming ili mediji. 🙂 Razmišljao sam pokušati napraviti neki blog na kojem bi povremeno objavljivao teoretska razmišljanja o medijima i novinarstvu, no sumnjam da bi to ikog razumnog zanimalo.
Što kažeš na metaverse?
Softver je prvo služio optimiziranju i digitaliziranju naših fizičkih navika, poslova i potreba, a sada ulazimo u eru kada su digitalni obrasci ponašanja primarni, a ne izvedeni. Naprosto, sve više i više počinjemo živjeti i raditi na internetu. Metaverse i NFT djeluju kao logične posljedice tih trendova. Možemo se smijati Facebooku što je nasrnuo na metaverse, no bez obzira koje kompanije uspiju s time, koncept ima smisla, posebno u poslovnom okruženju. Malo po malo, brišu se profesionalne prednosti življenja u velikim i bogatim gradovima, radno mjesto sve je manje geografski uvjetovano, a to otvara nove mogućnosti za golemi broj ljudi.
Jesi li uložio u kripto?
Nešto vrlo sitno, u Bitcoin i Ether. Zanimljivije mi je investirati u kompanije, gdje mi se čini da mogu shvatiti neke fundamente poslovanja, dok je kripto zasad podložan strahovitoj i nasumičnoj volatilnosti. To je onda obično kockanje, a kad imate narav sklonu opsesijama, u pravilu je dobro kloniti se kockanja.
Što misliš o NFT-ovima?
Na teoretskoj razini, intrigantna mi je ideja da se u digitalnu robu uvodi koncept oskudnosti dobara, po sličnom principu po kojem funkcionira umjetnost u fizičkom svijetu.
Originalna slika ima značajnu veću vrijednost od reprodukcije, iako možemo napraviti tehnički istovjetnu kopiju. Dakle, pitanje nije funkcionalna vrijednost – oba rada, original i kopija, mogu dobro ukrasiti dnevnu sobu – već projicirana vrijednost, iz emotivnih, dogovornih razloga. Mislim da NFT u tom smislu može dugoročno biti puno korisniji koncept, nego nam se sada možda čini.
Koja je najkul osoba ili profil koji pratiš?
Letters of Note na Twitteru, profil stranice koja izvlači stara pisma, najčešće poznatih pisaca, političara, ozbiljno briljantno. Nedavno su imali pismo Bertranda Russella, u kojem je džentlemenski odbio poziv britanskog fašista Oswalda Mosleyja za debatu. Urnebesno. Od osoba, obožavam statuse koje piše Dario Vince, ali mislim da ih ne stavlja na public.
#NationalComplimentDay #SawItLovedItAteIt https://t.co/C9FinmzVSA pic.twitter.com/upKTuajPnt
— Letters of Note (@LettersOfNote) January 24, 2022
A najkul osoba koja prati tebe?
Bojim se da to nije pretjerano obilat popis. Jednom ili dvaput dobio sam lajk američkog pisca Amora Towlesa – doduše, ne jer sam nešto mudro napisao, nego sam mu pohvalio knjige. Ne znam da l’ se to broji? 😃
Da te pitamo koje portale čitaš i kako se informiraš?
Osim Telegrama, svakodnevno sam na Indexu, a zbog posla svratim na gotovo sve hrvatske news portale. Mislim da je 24sata novinarski sve ozbiljniji, što im zbog tabloidne orijentacije mnogi ne priznaju, ali Pandžić i Mahmutović rade ozbiljan istraživački pisao.
Čitam i hrpu vanjskih izvora: The Athletic, Financial Times, Verge, Slow Boring, New York Times, Polygon, The Economist, Vulture, Astral Codex Ten, Information, Atlantic…
Plaćaš li pretplatu na neki portal?
Haha. Na previše njih. Osim nekoliko ovih koje sam gore naveo, zadovoljni sam pretplatnik Stratecheryja, dnevnog newslettera Bena Thompsona. Thompson je, barem meni, najbolji analitičar tehnološko-poslovnih promjena kroz koje naša društva trenutno prolaze. Da Vuk Vuković sutra otvori newsletter, i na njega bih se odmah pretplatio. Maksimalan sam poklonik pretplate kao modela monetizacije digitalnog sadržaja, iako ću se nekih pretplata, iz financijskih razloga, ipak morati odreći…
Kontroverzno pitanje: koristiš li neki adblocker?
Ne. Bilo bi mi dosta teško koristiti AdBlocker uz posao koji radim. Čini mi se da smo na Telegramu ponudili razuman tradeoff – ako vas živciraju banneri, a svejedno nas želite podržati, možete uzeti pretplatu bez reklama.
Koju aplikaciju prvu otvoriš svaki dan ujutro?
Na sat mi prvo stignu notifikacije o fizičkim aktivnostima mog brata, koji živi u Americi, pa mi zbog vremenske razlike to stiže tijekom noći. Njegujemo bogatu tradiciju trash-talka: na svaku njegovu potrošnju kalorija kroz hodanje ili vježbanje ja mu odgovaram sa svim mogućim uvredama koje mi sat ponudi, i obrnuto. Važno je paziti na tradicionalne vrijednosti.
Koji je tvoj digitalni guilty pleasure?
Mahnito refreshanje Twitter timelinea nakon još jednog poraza Manchester Uniteda. To je možda bliže mazohizmu nego zadovoljstvu.
Hoćeš li uskoro pokrenuti podcast? Možda Telegram?
Osobno, sumnjam. Telegram, možda 🙂 No, ne vidimo puno smisla u trenutno dominantnom formatu kod nas, takozvanog video podcasta. Vrlo su rijetki voditelji koji mogu držati napetost i zanimljivost kroz cijelu emisiju pa to onda često završi u praznoj slami i lošim kadrovima.
Je li ti se ikad dogodilo da je neki tvoj komentar ili objava na društvenim mrežama privuklo puno više pažnje nego što si mislio?
Uvijek me iznenadi da bilo tko lajka što povremeno pišem na Facebooku.
Jesi li nedavno pročitao neki dobar članak online koji bi preporučio svima?
New Yorkerov nedavni portret glumca Jeremyja Stronga iz Successiona, recimo, to je bilo dobro napravljeno. Ili, Casey Newton imao je dobar tekst na Platformeru o proboju NFT-a u mainstream.
Voliš li voditi rasprave na društvenim mrežama ili se držiš podalje od toga?
Pokušavam se što manje upuštati u to, jer se vrlo brzo sroza u emotivne manipulacije i eksplozivne konstrukcije. A onda to nisu pretjerano smislene rasprave koje te mogu inspirirati lii iznenaditi, već natjecanje u agresiji i iskazivanju pripadnosti. Onda radije upalim Playstation.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.