Što spremaju alumni FER-a nakon svog najvećeg okupljanja alumna do sad?

Što spremaju alumni FER-a nakon svog najvećeg okupljanja alumna do sad?

Inicijativom novoosnovanog Alumni Odbora FER-a, sredinom lipnja organizirano je najveće okupljanje FER-ovih alumna do sada. Kakve aktivnosti su im u planu saznajemo od Mladena Pejkovića iz Atlantic grupe, FER-ovog docenta Tomislava Markovića i Anje Hule, Engineering Managerice u Infobipu.

Više od 300 bivših studenta zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, koji su osnovali ili vode mnoge od najuspješnijih hrvatskih tehnoloških kompanija, našli su se još jednom za FER-ovim klupama kako bi doprinijeli fakultetu i studentima FER-a te mlađim kolegama u razvoju karijere, ali također tehnološkoj zajednici i širem gospodarstvu.

Okupljanje pod nazivom FERConnect organizira FER-ov Alumni Odbor pokrenut početkom ove godine. Čini ga 16 bivših studenata FER-a, danas renomiranih imena hrvatske gospodarske scene, čiji je predsjednik Mladen Pejković, stariji izvršni direktor u Atlantic grupi. Uz njega, Tomislava Markovića, docenta na FER-ovom Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave te također bivšu FER-ovku, Anju Hulu, danas direktoricu inženjeringa u Infobipu, razgovaramo o tome kako je proteklo prvo okupljanje te koje programe spremaju u prvoj godini Odbora.

FER-ov Alumni Odbor čini 16 bivših studenata FER-a, danas renomiranih stručnjaka u svojim domenama.

Za prvu godinu: 4 inicijative

FERConnect prvi je događaj novoosnovanog FER-ovog Alumni Odbora, koji je ovime potvrdio koliko je okupljanje alumna u jednom novom okviru bilo potrebno i iščekivano. Osim razgovora o životu i karijeri nakon studentskih dana, FERConnect je tu da veoma konkretnim aktivnostima pomogne daljnji razvoj karijera FER-ovih trenutnih i bivših studenata, a time i šire tehnološke zajednice, objašnjava Pejković:

Sve inicijative koje smo pokrenuli su kombinacija rada za fakultet i studente te direktnog ili indirektnog doprinosa zajednici. U ovom trenutku radimo na zakladi za studente slabijeg imovinskog stanja, mentorstvu za mlađe kolege, privlačenju stranih studenata te organizaciji redovnih okupljanja poput već spomenutog FER Connecta kroz koji povezujemo alumne s fakultetom i među sobom što će stvoriti preduvjete za projekte koji će doprinositi tehnološkom razvoju Hrvatske. Vjerujemo kako je to samo početak.

Provedbe tih inicijativa vodit će članovi Alumni Odbora, a bit će uključeni i pojedini FER-ovi profesori i profesionalci iz odjela podrške. Pejković se nada da će im se u aktivnostima priključiti i velik broj alumna FER-a. Opcija imaju – jedna je kroz prijavu u Alumni zajednicu, a druga kroz članstvo u FER AMAC udruzi bivših studenata.

Doista vjerujemo kako bi se svi FER alumni trebali prijaviti u Alumni zajednicu kako bi ostvarili ili zadržali kontakt s fakultetom, dobivali relevantne informacije i razmišljali o razini angažiranosti. Za one koji žele aktivnije pomoći sadašnjim i budućim hvale vrijednim ciljevima predviđeno je članstvo u FER AMAC udruzi. Članstvo se plaća, a novac od članarina namijenjen je upravo za ostvarenje navedenih ciljeva, poput zaklade za studente slabijeg imovinskog stanja.

Kakve aktivnosti očekuju alumne?

Uspostavom bliske suradnje s industrijskim partnerima i radom na projektima alumni mogu imati ključnu ulogu u tome da se akademija i industrija više povežu te da nove generacije za vrijeme fakulteta usvoje što više znanja i vještina koje se traže na tržištu rada. Alumni bi isto tako mogli pružiti mentorstvo, organizirati predavanja, radionice i pomoći u prilagodbi kurikuluma, dodaje Anja Hula.

Uz to, uspjeh FER-ovih studenata u i izvan akademije uvelike motivira i doprinosi brendu fakulteta kao mjesta izvrsnosti na svjetskoj razini, što može privući i studente iz inozemstva. Pri osnivanju Odbora i Pejković je istaknuo kako je jedan od bitnih ciljeva pokazati FER-ovu zajednicu alumna kao “snažnu, uglednu i iznimno uspješnu kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu”.

Europskom, pa i hrvatskom gospodarstvu u vrijeme ove tehnološke revolucije nedostaje inženjera za osmišljavanje i provedbu potrebnih transformacijskih projekata. Privlačenjem stranih studenata na FER želimo osnažiti veze s drugim gospodarstvima i fakultetima, ali i motivirati određeni dio takvih FERovaca da ostanu u Hrvatskoj u razvoju našeg gospodarstva.

Izvor: FER

Mentorstvo je bitan oblik podrške starijih generacija

Anja Hula će se ove godine u Odboru, zajedno s kolegama iz radne grupe za mentorstvo, fokusirati na uspostavu programa koji će omogućiti svim studentima, ali i alumna FER-a priliku da odaberu mentora iz industrije koji će im pružiti podršku i pomoć u razvoju njihove karijere ili projekta.

Cilj programa mentorstva je povezati mentije s iskusnim stručnjacima iz industrije. Kroz ovaj oblik mentorstva, studenti će imati priliku razviti praktične vještine, dobiti uvid u stvarni svijet rada i izgraditi vrijedne profesionalne mreže. Želimo pomoći studentima i alumnima da ostvare svoje profesionalne ciljeve, razviju svoje vještine i postignu uspjeh u svojim karijerama. Radit ćemo na kontinuiranom praćenju i evaluaciji programa kako bismo osigurali njegovu učinkovitost i prilagodili ga potrebama naših članova.

Danas kao Engineering Managerica, Anja dodaje kako je mentorstvo bilo ključno za njezin napredak. Podrška mentora posebno joj je pomogla u stjecanju samopouzdanja i razvijanju vještina na početku karijere, objašnjava.

Najviše sam cijenila mentorsku podršku koja mi je pomogla u navigaciji kroz različite aspekte profesionalnog svijeta. Mentor mi je pružio vrijedne smjernice i savjete temeljene na njegovom iskustvu. A osobito važno mi je bilo učiti od mentora ono što je on već prošao na vlastitim greškama.

Na mladima FER/svijet ostaje

Koliko je bitna podrška mladim nadama, kako u industriji tako i akademskoj zajednici, potvrđuje mi i Tomislav Marković. Na moje pitanje kakvu podršku Odbor Alumna može dobiti od rukovodstva fakulteta odnosno samih profesora kad je u pitanju daljnje povezivanje akademije s industrijom, Marković ističe kako na FER-u već velik broj profesora surađuje s industrijom i alumnima FER-a, pogotovo oni koji su se već etablirali kao iskusni znanstvenici i vrhunski inženjeri.

Izvor: FER

Konkretno, profesori sa zavoda za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i integrirane sustave (ZEMRIS), već dug niz godina surađuju na projektima s alumnima koji su završili studij elektronike te su sada voditelji projekata i timova u nacionalnim i internacionalnim tvrtkama. Na tim projektima, često sudjeluju i studenti preddiplomskih i diplomskih studija te se zapošljavaju doktorandi koji su se pokazali kao izuzetno sposobni i vrlo traženi inženjeri. Takve suradnje nerijetko rezultiraju i znanstvenim radovima, a studenti imaju priliku naučiti kako se izvode industrijski projekti.

Marković smatra i kako je ovdje bitno staviti naglasak na populaciju mladih profesora FER-a koji su se pokazali izuzetno sposobni i produktivni te željni dokazivanja.

Ako sam u nešto siguran to je da će mladi profesori i buduće generacije mladih profesora nastaviti kvalitetu rada na FER-u te intenzivno tražiti suradnju s gospodarstvom putem mreže alumna i same udruge te pružiti podršku Odboru. Ovim putem pozivam Hrvatske i internacionalne gospodarstvenike da pokažu jednaki entuzijazam s vlastitim mladim generacijama i daju priliku mladima alumnima i profesorima za rad, napredak i uspješnu suradnju.

Sad treba motivaciju par entuzijasta prenijeti i na ostale

Mladen za kraj navodi kako u prvoj godini rada Odbora imaju dva cilja. Prvo, provesti u djelo spomenute 4 inicijative, a drugi je uspostaviti sustav trajnog privlačenja i visoke angažiranosti FER alumna, kako kroz zajednicu, tako i kroz AMAC udrugu.

Osim što to nije jednostavan zadatak s obzirom na to da je u pitanju volonterski rad članova Odbora, koji su inače izrazito angažirani u firmama u kojima rade, izazov je i prenijeti entuzijazam tih nekoliko pojedinaca u jasno definiran procesni okvir u kojem će svi FER-ovi alumni djelovati.

S tim na umu, nadamo se da će svi trenutno uključeni, ali i ubuduće, prepoznati da ovakve inicijative zahtijevaju kontinuirani angažman te da će se naredni FERConnect održati u jednako velikom broju i entuzijazmu, ako ne i većem.

Za sve koji se još nisu uključili ili žele aktivnije, preporučujemo da se povežu sa svojim kolegicama i kolegama i na Alumni FER LinkedIn grupi.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…