Koliko je teško prenijeti znanje drugima? Ne, to nije nimalo lagan posao, čak i ako ste završili studij nakon kojega ste trebali biti profesor, učitelj, nastavnik, mentor. Teorija je jedno, praksa je sasvim drugo i sasvim je razumljivo što pojedini zaziru od izlaska pred klupe ili čak, nedajbože, kamere. No jednom kad se zagazi u bespuća edukacije, virusa zvanog strast za predavanjem teško ćete se riješiti.
Prenijeti znanje drugima, educirati ih, učiniti im nešto razumljivijim i jasnijim uvijek je tražena roba. Da, na internetu postoji hrpa “How to” videa, stranica i svega ostalog, no mi smo društvena bića i jednostavno smo ovisni o potvrdama, pohvalama i pokudama drugih društvenih bića. I zato, ako imate određena znanja i vještine, u potrazi ste za poslom ili dodatnim izvorom zarade uz postojeći, možda bi vam opcija prenošenja tih znanja i vještina trebala biti vječno prisutna “bubica u uhu”.
Ako ste i sami pohađali edukacije, znate jasno razlučiti tko je dobar, a tko loš predavač. A nitko od nas ne želi biti ovaj drugi. Kako je Algebra oko sebe okupila kvalitetan kadar predavača, a upravo traži mnoštvo novih i to čak u 9 gradova diljem Hrvatske – Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Puli, Zadru, Dubrovniku, Slavonskom Brodu, Karlovcu – provjerili smo kako to izgleda gospodin ili gospođa(ica) savršeni predavač.
Savršenstvo nije nužda, ali težnja prema njemu jest
Ivan Jurišić, koordinator za razvoj i kvalitetu nastave Otvorenog učilišta Algebra i objašnjava da se i edukator može i treba educirati:
Čim nogom kroči u Algebru, počinjemo se brinuti o predavaču i razvijamo dalje njegovu karijeru. Ako je netko izvrstan u segmentu kojim se bavi, na raspolaganju mu je čitav niz edukacija dok zajednički radimo na njegovom planu stjecanja dodatnih industrijskih certifikata. Pružamo mu priliku da razvije svoje prezentacijske i komunikacijske vještine kroz naše radionice za trenere ili proširi svoja znanja i prikupi ECTS bodove besplatno sudjelujući u kolegijima Visokog učilišta Algebra. Tako da je jedna od glavnih karakteristika naših predavača da su i sami vječni učenici.
U Algebri se trenutno traži čak 12 različitih zanimanja – specijaliste internetskog marketinga, Web dizajnere, CAD specijaliste, PHP i ASP.NET programere, grafičke, 3D dizajnere, knjigovođe i brojne druge. Svakog od njih očekuje edukacija iz područja koje će predavati, ali i šire. Primjerice, budući predavač programa obrazovanja 3D dizajna dobit će mogućnost stjecanja relevantnog Autodesk industrijskog certifikata, PHP programera će se uključiti u realizaciju komercijalnih WEB projekata, a CCNA predavaču dati mogućnost da postane Cisco Certified Academy Instructor, otkriva Ivan.
Imaš znanje. Sve 5, ali znaš li ga prenijeti?
Alegbra voli “tehnološke društvenjake”, kaže naš sugovornik:
Primjerice, kao potencijalni predavač na Algebrinom programu Grafički dizajn, sjajno poznaješ Adobe CS alate, principe tiska, grafičke pripreme i digitalnog izdavaštva, imaš iskustvo u izradi raznih grafičkih proizvoda. Ili kao ASP.NET programer razumiješ .NET platformu i imaš iskustvo rada u SQL, C#, ASP.NET, XML, ADO.NET? Šanse da si naš novi predavač su ti jako velike. Ipak, uz to još tražimo da naš potencijalni predavač dokaže da voli ljude i da oni vole njega, da je komunikativan, fleksibilan i da mu ne nedostaje energije kada drugima prenosi znanje. I tada mu pružamo ruku dobrodošlice. Zaključak bi bio – mi volimo tehnološke društvenjake.
Znate onu čaroliju koja se dogodi na pozornici (ili bilo kojem drugom prostoru) kada vidite u očima predavača sjaj – sjaj jer govori o onome što voli, ono što živi? Odmah je i slušateljima lakše “zapaliti” se za tu temu, koliko god ona kompleksna ili komplicirana bila. Ako ste se prepoznali u navedenom, možda je vrijeme došlo da predajete o ‘techu’ koji znate. Detalje o Algebrinoj potrazi pronađite na službenoj stranici – i odvažite se prenijeti sve ono znanje koje ste prikupljali drugima.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.