3 besplatna alata za developere igara

3 besplatna alata za developere igara za pomoć s marketingom, medijima, ugovorima

Uz razvoj video igara, tko još ima vremena za dizajniranje web stranice, kontaktiranje stotine novinara i sastavljanje ugovora s outsourcing partnerima? Ipak, sva tri elementa su od ključne važnosti želite li prodati igru i zaraditi na njoj. Srećom, vrijedni developeri Rami Ismail, Martijn Frazer i Adriaan de Jongh omogućili su vam prečace za brzo ostvarivanje tih ciljeva: presskit(), distribute() i contract().

.
Za alat presskit() glavni je “krivac” dobri duh indie gaming scene, Rami Ismail (slika: Vlambeer)

Od developera za developere – to je misao vodilja koja se proteže kroz sva tri alata. Presskit() iliti do presskit ( “( )” se čitaju kao do, tj. učiniti) vam pomaže da za par sati izradite preglednu web stranicu sa svim informacijama o vašoj igri, distribute() vam omogućava upravljanje mailing/press listom te lakšu distribuciju kodova za najave i recenzije, a contract() sastavljanje ugovora na prostom engleskom jeziku kojeg svi mogu razumjeti. Doduše, alati ne dolaze bez određenih mana, kroz koje ćemo proći u nastavku teksta.

Predstavite se uz presskit()

Ramija Ismaila mnogi developeri s pravom gledaju kao “dobrog duha” indie game developerske scene. Uvijek raspoložen za raspravu preko Twittera, pitanja na Twitchu, dijeljenje savjeta poslije brojnih predavanja koje održava diljem svijeta… Jesmo li spomenuli da radi video igre? Da, to nam je nekako promaklo. Uglavnom, Ismail je glavni “krivac” za presskit(), besplatan alat, odnosno PHP skriptu za kreiranje web stranice s najvažnijim informacijama o vašoj firmi i igrama. Za njenu instalaciju pomoći će vam predznanje web tehnologija, no nije nužno jer su upute uglavnom kratke i jasne.

Ukratko, presskit() prvo morate skinuti sa službene stranice. Radi se o arhivi “teškoj” 3 KB koja sadrži “install.php” datetoku. Nakon što ju raspakirate, trebate otići u “public_html” folder (na serveru vašeg sajta, najbolje preko FTP klijenta poput FileZille), otvoriti folder naziva “press” i tamo prenijeti tu “install.php” datoteku.

Sve što sad trebate napraviti je otići na taj link, kliknuti donji gumb i pričekati da se skripta instalira. Ili ne?

1

U međuvremenu, prema uputama na stranici, vidjet ćete da su se u press folderu pojavile nove datoteke. U “_data.xml” datoteci trebate ažurirati informacije unutar tagova:

2

U “images” folder ubacujete .png slike, a u “trailers” .mov, odnosno .mp4 videe. Što se slika tiče, glavnu sliku dodajete tako da ju označite kao header.png i uploadate, a logo trebate imenovati kao logo.png. Za videe je potrebno koristiti tagove u .xml datoteci da se pokažu (<mov>, <mp4>), dok se slike automatski pojavljuju:

3

Skripta prati vaš progres punjenja sajta sadržajem. U roku od sat vremena, ako ste pozorno pratili upute, imat ćete potpuno podešeni sajt:

4

Nakon što se skripta instalira, iz sigurnosnih razloga je potrebno promijeniti ime “install.php” datoteke po izboru, a iz funkcionalnih promijeniti ime “_data.xml” datoteke u “data.xml”.

5

Slična procedura prati i otvaranje stranice za igru (projekt). Potrebno je otvoriti novi folder unutar “press” foldera s imenom igre (“ime-igre-se-piše-malim slovima-a-riječi-razdvajaju-crticom”), kopirati “_data.xml” datoteku iz “_template” foldera u novostvoreni folder igre te početi s uređivanjem:

6

Slike i trailere na istom principu možete dodavati nakon što stvorite images i trailers folder u folderu za igru:

7

Presskit u punom pogonu. Sad samo treba razviti igru. 🙂

8

Valja napomenuti da je presskit() još uvijek u beti pa možete naići na neke probleme. “To je dio dogovora”, kako piše na stranici.

Sigurno se pitate zašto ne biste radije instalirali WordPress ili neku drugu CMS platformu? To je odlično rješenje ako imate vremena napraviti ili prilagoditi tuđi dizajn te optimizirati rad sajta. No kad ne želite trošiti puno vremena (u trenutnoj fazi razvoja) na web, kad želite brzu, lijepu i preglednu stranicu na engleskom jeziku, sa svim važnijim informacijama navedenim u unaprijed definiranim kategorijama, onda je presskit() predložak više nego dobar izbor. Uostalom, Hello Game su s istim počeli promovirati No Man’s Sky, koriste ga Vlambeer (normalno), Acid Nerve, Steel Crate Games i drugi poznati indie studiji. Nije zgorega spomenuti da presskit() možete povezati s Google Analytics alatom i Promoter aplikacijom (koja se plaća).

Ostanite u dobrim odnosima s medijima uz distribute()

Rami Ismail je, uz Martijna Frazera, osmislio i distribute(). Distribute() je platforma koja, putem jednostavne web registracije, spaja novinare i developere sa svrhom dijeljenja promotivnih “preview” kodova za pisanje najava, odnosno “review” kodova za pisanje recenzija. Novinarima bi korištenje ovog alata moglo biti pomalo gnjavaža jer, umjesto da im PR-ovci na pladnju (u tekstu e-maila) posluže informacije o igri, nekoliko screenshotova i kod za najavu/recenziju, moraju sami zatražiti kod uz obaveznu potvrdu zahtjeva. Svaki put kad se kao novinar trebate ulogirati na servis, od vas se traži unošenje posebnog koda ili klikanje linka za potvrdu adrese. Za novinare, pogotovo početnike, ova usluga bi bila odlična kad bi popis svih developera/igara bio javan te uključivao sva poznatija imena iz industrije, no kako to zasad nije slučaj, osuđeni su da na uobičajen način grade odnose s developerima. S druge strane, prijava na mailing listu može rezultirati otkrivanjem nekih novih igara za koje prije niste čuli.

Novinari imaju šture, ali sasvim dovoljne opcije za uređivanje profila. Sve što developeri trebaju znati o novinarima je ime, e-mail adresa i publikacija za koju pišu:

9

Za developere ovo je fantastičan alat!

Nakon što dodate igru u sustav (Games -> Add Game), otvaraju vam se dodatne opcije:

10

U izborniku za odabranu igru možete osmisliti posebnu poruku za primatelje preview/review koda te se prijaviti za newsletter koji novinarima dolaze na mail dnevno, tjedno ili mjesečno (ako su kliknuli na tu opciju):

11

Naravno, možete dodatno promijeniti detalje o igri i način distribucije: 12

A ovdje lako možete ubaciti na stotine preview/review kodova, namijenjenih za jednu ili više platformi (Amazon, Android, iOS, PSN, Wii U, Steam, Xbox Live), za jednu ili više regija/država (EU, NA, UK) te čekati da se zahtjevi počnu slijevati u vaš Requests sandučić. Ovdje također imate jasan pregled nad brojem poslanih/neiskorištenih kodova 13

Kad dobijete zahtjev za kod, možete provjeriti kakav reach (vidljivost, doseg) ima publikacija od koje je poslan zahtjev te ima li njen novinar provjeren račun (Verified press contact). Provjereni računi se ručno odobravaju pa vam nitko ne može prodavati maglu da radi za IGN ili je najpopularniji YouTuber svih vremena.

14

Novinare koji su od vas zatražili kod možete staviti u kontakte te na taj način polako početi graditi press listu.

15

Jedina caka s ovom uslugom je da ju možete koristiti besplatno sve dok ste “mali developer”. Veći studiji moraju je platiti. Developeri navode kako ne planiraju zaradu od ove usluge, ali bi mogli tražiti nadoknadu od korisnika čije aktivnosti premašuju postojeće serverske resurse. Isto tako, alat se nalazi u alpha fazi razvoja.

Družba je družba, contract() je contract()

Od svih navedenih alata, contract() Adriaana de Jongha je najjednostavniji za korištenje. Radi se o predlošku “work-for-hire” ugovora, odnosno onoga što bi se kod nas moglo prevesti kao Ugovor o autorskom djelu. Ugovor je već napisan na engleskom jeziku, vi samo trebate popuniti “obrazac” s lijeve strane. Ugovor specificira detalje poput osnovnih informacija o vama (vašoj firmi) i vašem partneru (ili njihovoj firmi), odnosno potpisniku ugovora, usluga i rokova, cijene rada i načina isplate, prava korištenja, povjerljivosti podataka i nadležnosti suda. Sve su to sitnice o kojima obični developeri rijetko kad razmišljaju pri stvaranju i potpisivanju ugovora, no iznimno su bitne ako, kojim nesretnim slučajem, dođe do nesporazuma ili nepoštivanja ugovora. Ugovor je namjerno lišen nerazumljivih pravnih termina kako bi se obje strane mogle što bolje razumjeti putem jednostavnog engleskog vokabulara. Međutim, u tome leži i njegova najveća opasnost.

Upravo zbog toga što se pravna terminologija i zakoni razlikuju od države do države, potpisnik ugovora mogao bi zloporabiti vaše povjerenje i novac iskorištavajući rupe u predlošku. Iako de Jongh tvrdi da osobno koristi ovaj predložak za sastavljanje ugovora, na vrhu stranice i u detaljnom FAQ-u jasno navodi da dokument nije napisan od strane odvjetnika (mada je nekoliko njih doprinjelo stvaranju ovog ugovor-generatora opširnim recenzijama) te ga ne biste trebali uzimati kao pravni savjet. U prijevodu, odriče se odgovornosti za štetu nastalu zlouporabom ovog predloška. Nadalje, de Jongh preporučuje da, ako možete, unajmite odvjetnika specijaliziranog za pravo vezano uz industriju video igara za sastavljanje čvrstog ugovora, bez prostora za manipulaciju, kako biste osigurali svoj projekt.

Lihvarski ugovor ili poštena raspodjela – sve ovisi o tome kako sastavljate i s kim potpisujete ugovor:

16

Nije li to pomalo kontradiktorno? Kome onda služi ova usluga? Smatramo da contract() ipak ima smisla u postojećoj game developerskom ekosustavu. Mnogi mladi game developeri su ili naivni ili ne žele, na svoju kasniju štetu, biti previše “formalni” s kolegama pa ni ne pomišljaju na sastavljanje ugovora, kamoli na odlazak na konzultacije s odvjetnikom, čije usluge nisu jeftine, a ni jednokratne, ako se nešto u ugovoru treba promijeniti. Ovaj predložak za ugovor vam također može obratiti pozornost na sitne detalje i nijanse koje biste možda zanemarili, čak i kad biste sastavljali ugovor uz pomoć odvjetnika. Primjerice, u dijelu o isplati, možete odrediti valutu u kojoj želite platiti rad ili biti plaćeni, što je korisno ako radite s nekim iz inozemstva, a u dijelu o pravima korištenja, možete tražiti pravo korištenja svog rada za specifičnu svrhu, kao što je prodaja na iTunesu za skladatelje glazbe, čiji se rad prilično često outsourcea u ovoj industriji. Svakako vam ne može odmoći da pogledate i proučite sve detalje u ovom predlošku, prije nego se odlučite unajmiti usluge profesionalca.

Da stavimo i svoj disclaimer, ovo mišljenje nije napisano od strane odvjetnika te ga nemojte uzimati kao pravni savjet. 😉

bnet

Gaming priče na Netokraciji podržava B.net kroz rubriku Gamingokracija. Uživaj u superbrzom internetu, najboljoj TV slici i neograničenim pozivima – prva 3 mjeseca za 0 kn mjesečne naknade! Paket je to koji doista ne možeš odbiti. 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?