Što Adobeova akvizicija Magenta znači za regionalne e-trgovce?

Adobe akvizirao Magento: Evo što to znači za male i velike e-trgovce u regiji

eCommerce gigant Magento odnedavno je prešao u vlasništvo Adobea, s čime je napravio još jedan korak prema velikim trgovcima, a Adobe je konačno dobio "konja za eCommerce utrku".

Ako ste ikada barem iz znatiželje istraživali eCommerce, siguran sam kako ste naišli na Magento. Jedan od najpoznatijih CMS sustava na svijetu stoji iza tisuća internetskih trgovina diljem svijeta, a iako je mnogo kompleksniji od nekih drugih rješenja, Magento je od svoje prve verzije koja je lansirana prije otprilike 10 godina postao gigant eCommerce svijeta.

Upravo zbog toga je i vijest o akviziciji Magenta od strane Adobea odjeknula čak i među onima koji se ne bave primarno internetskim trgovinama. Što će Adobeu Magento, koliko je tu novaca u igri i što to znači za nas korisnike samo su neka od pitanja koja su se postavljala u proteklim tjednima. Ipak, ovo nije prvi puta da je Magento akviziran. Još 2011. kupio ga je eBay, a u privatno vlasništvo vratio se 2015.

Sada je dio Adobeovog impresivnog kataloga i lagano korača u budućnost, a što nam ona nosi ponajbolje znaju Tomislav Bilić iz Inchooa, i Emile Koolstra iz nizozemskog Younifyja s kojima sam razgovarao o Adobeu, Magentu i ovim velikim vijestima za eCommerce svijet.

Kao jedni od najvećih eksperata za Magento u regiji, u Inchoou kažu kako je ovaj korak bio vrlo logičan, kako za Magento tako i za Adobe. Tomislav kaže kako Magento već neko vrijeme traži partnere ili investitore s kojima bi mogao brže rasti, a Adobe duži niz godina želi ozbiljnije ući u eCommerce. Suradnja se, stoga, čini logičnom, ali:

Sama zajednica je pokrenula brojne debate. Neki su u šoku i vide ovu akviziciju izrazito negativno,a drugi su oduševljeni. Treći ne znaju kako bi se osjećali. To je otprilike stvarna slika. Imao sam prilike pričati s nekim Magento zaposlenicima na višim pozicijama, i čak ni oni nisu znali za akviziciju 15 minuta prije objave, ali gledaju na nju dosta pozitivno. Vjerojatno su dobili upute da tako moraju reći.

Ukratko, treba li vas ova akvizicija brinuti ako imate Magento trgovinu? Vrlo vjerojatno ne.

Potpuno okretanje velikim trgovcima

Generalno gledište Inchooa oko ove teme je prilično neutralno, s čime se slažu i njihovi partneri. Još je rano za govor o tome što očekivati, ali Tomislav ne vjeruje da će doći do velikih promjena, već da će se Magento nastaviti još više razvijati kao rješenje za velike klijente i platforme.

S Tomislavovim stajalištem se slaže i Emile, koji vjeruje kako je ovo vrlo dobra prilika za Magento da se nastavi razvijati i rasti u smjeru koji su zacrtali, a kako je u posljednjih desetak godina velik broj platformi “došao i otišao”, Magento kao jedan od glavnih igrača na tržištu sada ima veće šanse za uzlaznu putanju.

Tema Magentovog okretanja većim trgovcima i enterprise korisnicima svakako je aktualna, a suradnja s Adobeom će nesumnjivo Magento pogurati u ovome smjeru još više. Emile kaže kako je Magentovo “ciljanje” na enterprise evidentno već neko vrijeme:

Mislim da se u ovome smjeru krenulo prije dosta vremena. Razumljivo, Magento nastoji više gurati svoj plaćeni model (Magento Commerce), ali u na manjim tržištima kao što su Nizozemska i Srbija i dalje se daleko najviše koristi Open Source inačica Magenta. S izlaskom Magenta 2 postalo je još više očito kako Magento okreće pogled prema većim trgovinama.

O ovoj tematici sam s Tomislavom razgovarao i u našem prošlom intervjuu, a ovom prilikom je ponovio kako će se ovim potezom sigurno ostaviti više prostora nekim drugim platformama koje ciljaju na korisnike s manjim trgovinama.

Novo doba Magenta?

Kada se govori o bilo kakvim akvizicijama, pitanja se uvijek vežu uz to koje su dobre, a koje loše strane. Tomislav kaže:

Prednosti su što je Adobe poznat kao tvrtka koja njeguje korisničko iskustvo i daje naglasak na kvalitetu svojih proizvoda. Osobno nikad neću oprostiti Adobeu što je ubio Fireworks. Volio sam taj alat i koristio sam ga godinama. Nadam se da će Adobe uložiti dovoljno vremena da razumije potrebe online trgovaca te da neće nastupiti agresivno i nametati svoju viziju rješenja.

S druge strane, što to Adobe može ponuditi Magentu, osim gomile novaca? Logično je kako akvizicija koja se procjenjuje na nešto više od 1.5 milijardi dolara nije ključna “samo zbog para”, a Emile kaže kako je ipak možda malo rano za govor o tome:

Općenito se nadam da će Adobe pružiti Magentu priliku za razvoj svojih funkcionalnosti za upravljanje sadržajem. Dok je stvaranje tema i zadržavanje sadržaja na Magentu vrlo fleksibilni, sučelje za “vlasnika trgovine” će se, nadam se, popraviti u budućnosti kako bi upravljanje sadržajem bilo lakše za osobe koje nemaju pozadinu u programiranju.

O akviziciji će sigurno biti govora i na ovogodišnjoj Meet Magento konferenciji u Osijeku.

Regija vjerojatno neće ni osjetiti promjene

Pozitivne riječi stižu i od Tomislava, koji kaže kako će vrijeme svakako pokazati hoće li Adobe i Magento biti dobra opcija za većinu kupaca. Za Magento i Adobe će ova suradnja svakako biti dobra za posao jer se ionako kretalo u tome smjeru. Tomislavov savjet za sve one koji nisu sigurni što će se dogoditi je jednostavan:

Ako ovo ne bude dobar spoj za trgovce, tržište će reagirati i neke druge platforme će ojačati. Ništa se ne brinite.

Za kraj, zanimalo me ima li ova nova ljubav Adobea i Magenta kakvog utjecaja na našu regiju, i hoće li domaći i regionalni trgovci osjetiti bilo što ili će se samo posao nastaviti odvijati u smjeru u kojem je do sada.

Tomislav kaže kako će ova akvizicija u regiji vjerojatno proći “ispod radara”, a da se trendovi kreću prema popularizaciji platformi poput Syliusa ili Shopifyja, dok Magento ostaje onim velikima.

Younify je u posljednje vrijeme počeo povećavati svoje prisustvo u susjednoj Srbiji, a Emile kaže kako se upravo za ovo tržište događaju neke vrlo zanimljive i optimistične stvari o kojima ćemo tek govoriti. Kada je riječ o Magentu, Emile također vjeruje kako se kratkoročno neće ništa promijeniti za tržište regije, a za budućnost – tko zna.

U narednim mjesecima vidjet ćemo kako će Adobe utjecati na Magento, ali i obrnuto, te ćemo bez sumnje uskoro gledati i prve značajke Magenta razvijene u suradnji s Adobeom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.