Kraj je 2016. i prošlo je skoro 6 mjeseci od pokretanja novog brenda Addiko banke u Hrvatskoj i ostatku regije, pri čemu se vide prvi rezultati tog projekta. Njihova nedavno redizajnirana mobilna bankarska aplikacija pokazala se kao dobra prilika da uhvatimo za razgovor Gregga Finlaya, kreativnog direktora britanske marketinške agencije koja je izradila Addikov novi brend.

Finlay napominje kako je najveći izazov u početku bilo, poput rada s bilo kojom većom organizacijom, pokušati potpuno razumjeti Addiko banku, kako rade, njihove želje te najbitnije od svega – njihove korisnike.
Uključivanje zaposlenika Addiko banke u proces rebrandinga
Ako niste upoznati s Prophetom, radi se o globalnoj marketinškoj konzultantskoj agenciji koja se usredotočila na korisničko iskustvo s naglaskom na korištenje digitalnih tehnologija kao “transformacijske sile”, što je u našem razgovoru Finlay više puta istaknuo. Addiko je radio s njihovim londonskim uredom, a digitalni aspekt svakako se vidi u naglasku koji je stavljen na kolaboraciju:
Pokušali smo cijeli proces učiniti što kolaborativnijim, uključujući što veću kombinaciju naših konzultanata, stratega i dizajnera koji su se potom dobro upoznali s izazovima Addiko banke. S obzirom na kratke rokove, morali smo brzo reagirati kako bismo im pomogli što prije pokrenuti novi brend banke na tržištu, pri čemu je za uspjeh projekta izuzetno pomogao interdisciplinarni tim kako s Addikove tako i s naše strane.
Smatra kako je bitno bilo i uključiti zaposlenike, što se realiziralo kroz niz radionica gdje su uključili zaposlenike iz različitih područja rada banka, kako bi se i njihov glas čuo prilikom stvaranja brenda.
Jednostavno bankarsko iskustvo ključno ne samo za Addiko, već cijeli financijski sektor
Finlay ističe kako je bankarstvo u jugoistočnoj Europi, gdje posluje Addiko banka, uvelike mobilno, pri čemu se preferencija hrvatskih kupaca za mobilnim bankarstvom vidi još iz prošlogodišnjeg Mastercardovog istraživanja MasterIndex:
Digitalna transformacija je utjecala i na bankarsku industriju te na njihove korisnike koji na jedan drugačiji način komuniciraju s brendom. Korisnici očekuju dobro iskustvo ili će vrlo brzo otići dalje, što tjera brendove da ih više slušaju. Iako moramo paziti na mobilno iskustvo, za Addiko je ključno usredotočiti se na pojednostavljivanje cjelokupnog bankarskog iskustva – što je potrebno utočiti kako u sve usluge banke, tako i u njihove mobilne platforme.
Razmišljajući općenito o brendiranju financijskih organizacija, Finlay smatra kako su se banke usredotočile na nuđenju sve veće niza usluga kojem nema kraja. Kupci pak, sudeći po istraživanjima koje Prophet provodi, u digitalnom svijetu zapravo žele manje tako da će uspješni financijski proizvodi i usluge biti one koje pojednostavljuju život korisnika, a ne “samo” nude više mogućnosti. Upravo je fokus na ključnu ponudu Addikovog brenda i usluga po Finlayevom mišljenju bio jedini način da se rebrandiranje uspješno provede.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.