Tajno oružje internog razvoja ovog domaćeg telekoma su ova tri developera iz Osijeka

Tajno oružje internog razvoja ovog domaćeg telekoma su ova tri developera iz Osijeka

Prava promjena dolazi iznutra, a u jeku pandemije A1 tim iz Osijeka nastoji implementirati nova rješenja koja imaju važnu ulogu u digitalnoj transformaciji ovog domaćeg telekoma.

Digitalna transformacija. O tome nismo dugo, zar ne?

Iako smo u novom valu pandemije koronavirusa, činjenica da su se velike firme vrlo brzo prilagodile na rad na daljinu te korištenje digitalnih alata pokazuje da se transformacija obavlja i mnogo brže nego prije. Uz rukovoditelje, veliku ulogu u transformaciji imaju i inženjeri i programeri, osobe koje su zadužene za stvaranje tehničkih uvjeta za nju.

Jedan takav tim iz telekoma A1 Hrvatska nalazi se u Osijeku. Iako zaposlenici i ovog ureda trenutno rade od kuće, razgovarao sam s njima o radu u Slavoniji, kao i o tome s kojim se izazovima susreću prilikom rada na Salesforce sustavu i MojA1 i MojTomato aplikacijama. Oni su dio puno većeg tima developera, ali rade potpuno remote iz Osijeka još od prije pandemije. Sa mnom su tako razgovarali Miroslav Moguš, Ivan Torjanac i Luka Markasović koji čine developerski tim osječkog ureda A1 Hrvatska.

Integracija novog CRM-a s A1 sustavima

Naravno, u Osijeku ne rade samo Luka, Ivan i Miroslav, ali njih trojica su članovi odjela koji se bavi razvojem aplikacije za CRM, Online, VAS i Cloud, pojašnjava Ivan. Dok Miroslav radi na integraciji Salesforcea, Luka se bavi backend API-jem za MojA1 i MojTomato web i aplikaciju, a Ivan radi na MojA1 i MojTomato web aplikacijama.

Miroslav dodaje kako se, kada govorimo o Salesforceu, radi o integraciji Salesforce Marketing Clouda u A1 sustave, i to ne samo u Hrvatskoj, već i u šest drugih zemalja regije. Ako za Salesforce ne znate, radi se o CRM softveru i pratećim alatima koji objedinjuju komunikaciju brenda s korisnicima na svim kanalima, kao što su web, mobilne aplikacije, SMS i email. Prema korisnicima se u slučaju A1 putem Salesforce Marketing Cloud sustava automatizirano komunicira i time olakšava posao zaposlenicima, a korisnicima nudi bolje iskustvo. Miroslav:

Naša zadaća je bila integrirati Salesforce Marketing Cloud s našim sustavima. To znači da smo samostalno razvili aplikaciju za komunikaciju između API-ja, posložili kompletni razvojni proces, DevOps i security za sve zemlje A1 Telekom grupe.

Prebacivanje fokusa s dobavljača na interni razvoj

Ivan, inače prvi developer A1 ureda u Osijeku, kaže mi da je u prošlosti razvoj web aplikacija u potpunosti bio na strani dobavljača, stoga ga je bilo vrlo teško održavati i nadograđivati. Baš se zato u duhu digitalne transformacije A1 odlučio imati što je moguće više internog razvoja kako ne bi ovisili o dobavljačima. Ivan objašnjava proces na primjeru aplikacija MojTomato i MojA1:

Pri tome ne mislim isključivo na to da smo backend Groovy zamijenili Javom, a frontend .ftl Thymeleafom, nego je započeo proces internog razvoja gdje se više fokusiramo da svi procesi u razvoju softvera budu interni. Počevši od razvoja, testiranja, DevOpsa, a na kraju i samog održavanja aplikacije.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Timovi iz Osijeka i Zagreba koordiniraju projekt za sedam zemalja

Iako su zapravo na daljinu počeli raditi još početkom godine, u trenutku kada se ostatak tvrtke morao prebaciti na novi način rada zbog pandemije, mali A1 tim u Osijeku već je bio spreman – samo su svoj ured zamijenili radom od kuće.

Agilno im je razmišljanje u čitavom procesu bilo vrlo važan alat, pogotovo jer se jednim dijelom radi o implementaciji nečega što u A1 još nisu koristili. Prednost je, dakako, i malen tim, jer u Osijeku A1 za sada zapošljava samo nekoliko inženjera koji na Salesforceu i drugim rješenjima rade s timom iz Zagreba, s, jasno, tehničarima, prodajnim savjetnicima i drugim zaposlenicima.

Salesforce alati su u A1 došli s posebnim izazovima, dodaje mi Miroslav. Najveći su bili u kratkom vremenu naučiti sve što se treba znati te razviti posebna jedinstvena rješenja za povezivanje komunikacijskih kanala te testirati i isporučiti softver. Timovi u Osijeku i Zagrebu su se dobro snašli, a danas projekt Salesforce Marketing Cloud razvijaju i koordiniraju za sedam zemalja:

Osječki je A1 ured ponudio prototip i na kraju uspješno sudjelovao u razvoju arhitekture te kodiranju same aplikacije. Također planiramo i usklađujemo razvojne aktivnosti zagrebačkog, austrijskog i ostalih timova zemalja unutar A1 grupe.

Ako vas zanima tehnička strana osječkog ureda A1, koriste se Node.js, Kubernetes, Grafana te alati Jira i Confluence, a komunikacija se, donedavno nesvakidašnje za jednu korporaciju, odvija na Slacku:

Koristimo Slack unutar tech odjela i mnoštvo njegovih funkcionalnosti. U Slack dev grupu “pushamo” razne bitne sistemske notifikacije. Tako svi pratimo i komentiramo sustav u radu. Svaki drugi dan održavamo dnevne sastanke s kolegicama i kolegama unutar agilnog tima. Agile tim je sastavljen od ljudi iz različitih odjela unutar A1 Hrvatska.

Iako danas radi od kuće, A1 tim ima veliku odgovornost vođenja projekta koji obuhvaća sedam država i više od 25 milijuna ljudi.

Velika odgovornost leži na inženjerima

Luka u ured u Osijeku dolazi s iskustvom od par većih A1 projekata, a kaže mi kako je mu je profesionalno najkorisniji dio u projektu modernizacije sustava mojA1 i mojTomato bilo stjecanje iskustva rada u velikom timu te prihvaćanje SCRUM načina rada koji i danas koristi. Agilne metode poput ove velikom se brzinom prihvaćaju u korporacijama, posebice u vrijeme pandemije.

Nema sumnje kako su developeri i inženjeri uvelike zaslužni za brzinu digitalne transformacije neke kompanije, pogotovo jer veliki sustavi sa sobom nose i ogromne količine starog koda i načina rada koji moraju biti modernizirani kako bi se moglo raditi agilnije i jednostavnije. Luka kaže kako je upravo refaktoriranje koda po suvremenim principima i poboljšavanje korisničkog iskustva za krajnje korisnike bila misao vodilja u prošlim projektima na kojima je sudjelovao. Danas se, pak, u Osijeku ne radi o popravljanju i “poliranju” sustava iz davnina, već o upravljanju s nekoliko timova kako bi svi skupa činili tvrtku bržom i agilnijom.

U Osijeku se razvijaju i funkcionalnosti aplikacija MojA1 i MojTomato A1

Inženjeri u digitalnoj transformaciji – i na webinaru

S obzirom da su ove godine mnogi događaji, poput studentskih job fairova, meetupa i konferencija, odgođeni ili otkazani, A1 Hrvatska je nedavno pokrenula seriju besplatnih online meetupa na različite stručne teme pod nazivom „A1 Tech Talks“.

Cilj ovih događaja je dijeljenje znanja i iskustva s tehnološkom zajednicom, a predavači su vrhunski stručnjaci koji će sa svima zainteresiranima podijeliti svoja iskustva o projektima i tehnologijama na kojima rade, komentirati trendove u industriji te odgovarati na pitanja publike.

Prvi u nizu A1 Tech Talks meetupa, koji je održan 30. lipnja na temu: „5G – samo još jedan novi G ili pokretač nove industrijske revolucije?“, okupio je oko osamdeset sudionika. Luka, Ivan i Miroslav su sudjelovali na drugom po redu razgovoru na temu „Uloga softverskih inženjera u digitalnoj transformaciji kompanije“ tijekom kojeg su sudionicima ispričali kako izgledaju projekti modernizacije telekom sustava (Moj A1/Moj Tomato) i kako su od prototipa razvili aplikacije od strateške važnosti za cijelu A1 Telekom grupu (Salesforce i Marketing Automation).

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.