Prava promjena dolazi iznutra, a u jeku pandemije A1 tim iz Osijeka nastoji implementirati nova rješenja koja imaju važnu ulogu u digitalnoj transformaciji ovog domaćeg telekoma.
Digitalna transformacija. O tome nismo dugo, zar ne?
Iako smo u novom valu pandemije koronavirusa, činjenica da su se velike firme vrlo brzo prilagodile na rad na daljinu te korištenje digitalnih alata pokazuje da se transformacija obavlja i mnogo brže nego prije. Uz rukovoditelje, veliku ulogu u transformaciji imaju i inženjeri i programeri, osobe koje su zadužene za stvaranje tehničkih uvjeta za nju.
Jedan takav tim iz telekoma A1 Hrvatska nalazi se u Osijeku. Iako zaposlenici i ovog ureda trenutno rade od kuće, razgovarao sam s njima o radu u Slavoniji, kao i o tome s kojim se izazovima susreću prilikom rada na Salesforce sustavu i MojA1 i MojTomato aplikacijama. Oni su dio puno većeg tima developera, ali rade potpuno remote iz Osijeka još od prije pandemije. Sa mnom su tako razgovarali Miroslav Moguš, Ivan Torjanac i Luka Markasović koji čine developerski tim osječkog ureda A1 Hrvatska.
Integracija novog CRM-a s A1 sustavima
Naravno, u Osijeku ne rade samo Luka, Ivan i Miroslav, ali njih trojica su članovi odjela koji se bavi razvojem aplikacije za CRM, Online, VAS i Cloud, pojašnjava Ivan. Dok Miroslav radi na integraciji Salesforcea, Luka se bavi backend API-jem za MojA1 i MojTomato web i aplikaciju, a Ivan radi na MojA1 i MojTomato web aplikacijama.
Miroslav dodaje kako se, kada govorimo o Salesforceu, radi o integraciji Salesforce Marketing Clouda u A1 sustave, i to ne samo u Hrvatskoj, već i u šest drugih zemalja regije. Ako za Salesforce ne znate, radi se o CRM softveru i pratećim alatima koji objedinjuju komunikaciju brenda s korisnicima na svim kanalima, kao što su web, mobilne aplikacije, SMS i email. Prema korisnicima se u slučaju A1 putem Salesforce Marketing Cloud sustava automatizirano komunicira i time olakšava posao zaposlenicima, a korisnicima nudi bolje iskustvo. Miroslav:
Naša zadaća je bila integrirati Salesforce Marketing Cloud s našim sustavima. To znači da smo samostalno razvili aplikaciju za komunikaciju između API-ja, posložili kompletni razvojni proces, DevOps i security za sve zemlje A1 Telekom grupe.
Prebacivanje fokusa s dobavljača na interni razvoj
Ivan, inače prvi developer A1 ureda u Osijeku, kaže mi da je u prošlosti razvoj web aplikacija u potpunosti bio na strani dobavljača, stoga ga je bilo vrlo teško održavati i nadograđivati. Baš se zato u duhu digitalne transformacije A1 odlučio imati što je moguće više internog razvoja kako ne bi ovisili o dobavljačima. Ivan objašnjava proces na primjeru aplikacija MojTomato i MojA1:
Pri tome ne mislim isključivo na to da smo backend Groovy zamijenili Javom, a frontend .ftl Thymeleafom, nego je započeo proces internog razvoja gdje se više fokusiramo da svi procesi u razvoju softvera budu interni. Počevši od razvoja, testiranja, DevOpsa, a na kraju i samog održavanja aplikacije.
Timovi iz Osijeka i Zagreba koordiniraju projekt za sedam zemalja
Iako su zapravo na daljinu počeli raditi još početkom godine, u trenutku kada se ostatak tvrtke morao prebaciti na novi način rada zbog pandemije, mali A1 tim u Osijeku već je bio spreman – samo su svoj ured zamijenili radom od kuće.
Agilno im je razmišljanje u čitavom procesu bilo vrlo važan alat, pogotovo jer se jednim dijelom radi o implementaciji nečega što u A1 još nisu koristili. Prednost je, dakako, i malen tim, jer u Osijeku A1 za sada zapošljava samo nekoliko inženjera koji na Salesforceu i drugim rješenjima rade s timom iz Zagreba, s, jasno, tehničarima, prodajnim savjetnicima i drugim zaposlenicima.
Salesforce alati su u A1 došli s posebnim izazovima, dodaje mi Miroslav. Najveći su bili u kratkom vremenu naučiti sve što se treba znati te razviti posebna jedinstvena rješenja za povezivanje komunikacijskih kanala te testirati i isporučiti softver. Timovi u Osijeku i Zagrebu su se dobro snašli, a danas projekt Salesforce Marketing Cloud razvijaju i koordiniraju za sedam zemalja:
Osječki je A1 ured ponudio prototip i na kraju uspješno sudjelovao u razvoju arhitekture te kodiranju same aplikacije. Također planiramo i usklađujemo razvojne aktivnosti zagrebačkog, austrijskog i ostalih timova zemalja unutar A1 grupe.
Ako vas zanima tehnička strana osječkog ureda A1, koriste se Node.js, Kubernetes, Grafana te alati Jira i Confluence, a komunikacija se, donedavno nesvakidašnje za jednu korporaciju, odvija na Slacku:
Koristimo Slack unutar tech odjela i mnoštvo njegovih funkcionalnosti. U Slack dev grupu “pushamo” razne bitne sistemske notifikacije. Tako svi pratimo i komentiramo sustav u radu. Svaki drugi dan održavamo dnevne sastanke s kolegicama i kolegama unutar agilnog tima. Agile tim je sastavljen od ljudi iz različitih odjela unutar A1 Hrvatska.

Velika odgovornost leži na inženjerima
Luka u ured u Osijeku dolazi s iskustvom od par većih A1 projekata, a kaže mi kako je mu je profesionalno najkorisniji dio u projektu modernizacije sustava mojA1 i mojTomato bilo stjecanje iskustva rada u velikom timu te prihvaćanje SCRUM načina rada koji i danas koristi. Agilne metode poput ove velikom se brzinom prihvaćaju u korporacijama, posebice u vrijeme pandemije.
Nema sumnje kako su developeri i inženjeri uvelike zaslužni za brzinu digitalne transformacije neke kompanije, pogotovo jer veliki sustavi sa sobom nose i ogromne količine starog koda i načina rada koji moraju biti modernizirani kako bi se moglo raditi agilnije i jednostavnije. Luka kaže kako je upravo refaktoriranje koda po suvremenim principima i poboljšavanje korisničkog iskustva za krajnje korisnike bila misao vodilja u prošlim projektima na kojima je sudjelovao. Danas se, pak, u Osijeku ne radi o popravljanju i “poliranju” sustava iz davnina, već o upravljanju s nekoliko timova kako bi svi skupa činili tvrtku bržom i agilnijom.

Inženjeri u digitalnoj transformaciji – i na webinaru
S obzirom da su ove godine mnogi događaji, poput studentskih job fairova, meetupa i konferencija, odgođeni ili otkazani, A1 Hrvatska je nedavno pokrenula seriju besplatnih online meetupa na različite stručne teme pod nazivom „A1 Tech Talks“.
Cilj ovih događaja je dijeljenje znanja i iskustva s tehnološkom zajednicom, a predavači su vrhunski stručnjaci koji će sa svima zainteresiranima podijeliti svoja iskustva o projektima i tehnologijama na kojima rade, komentirati trendove u industriji te odgovarati na pitanja publike.
Prvi u nizu A1 Tech Talks meetupa, koji je održan 30. lipnja na temu: „5G – samo još jedan novi G ili pokretač nove industrijske revolucije?“, okupio je oko osamdeset sudionika. Luka, Ivan i Miroslav su sudjelovali na drugom po redu razgovoru na temu „Uloga softverskih inženjera u digitalnoj transformaciji kompanije“ tijekom kojeg su sudionicima ispričali kako izgledaju projekti modernizacije telekom sustava (Moj A1/Moj Tomato) i kako su od prototipa razvili aplikacije od strateške važnosti za cijelu A1 Telekom grupu (Salesforce i Marketing Automation).
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.