HAKOM je danas objavio kako su tri najveća domaća telekoma (Telemach, A1 i Hrvatski Telekom) ispunili uvjete za 5G pokrivenost i time otvorili vrata za novu eru telekomunikacija u Hrvatskoj.
Nakon mjesec dana nadmetanja i dogovora HAKOM je danas objavio kako su sva tri velika domaća telekoma ispunila uvjete za zakupljivanje spektra koji omogućava 5G brzine u svojoj cijelosti.
Podsjetimo, iako su se još prošle godine domaći teleoperateri hvalili kako su postigli “punu 5G pokrivenost”, nije se radilo o “pravom” 5G odašiljanju, nego samo o nešto boljem 4G sustavu. Da ne idemo previše u tehnikalije, iako vam je na mobitelu pisalo 5G, to je zapravo bio 4G, a od danas će to biti pravi 5G. Jednostavno, zar ne?
HAKOM i telekomunikacijski operateri za 5G su spremni već neko vrijeme. O tome smo i pisali prije godinu dana kada se 5G i trebao službeno uvesti u Hrvatsku. To se nije dogodilo zbog globalne pandemije, ali danas možemo reći kako imamo pravi 5G signal. Tri domaća telekoma tako su dobila koncesiju na nekoliko frekvencijskih pojasa u trajanju od 15 godina nakon čega će se, prema pravilima EU, dozvole produljivati u trajanju od pet godina.
5G je dostupan (gotovo) svima
Kada je riječ o pokrivenosti, svaki telekom uvelike ovisi o svojim tehničkim kapacitetima. Ono što je sigurno jest da se 5G najprije može očekivati u Osijeku, gradu u kojemu je i počelo masovno testiranje 5G mreže od strane svih operatera. Iz priopćenja Telemacha saznajemo da će, nakon Osijeka, njihovi korisnici u Zagrebu biti prvi koji će imati, kako kažu, gigabitne brzine.
Hrvatski Telekom, s druge strane, kaže kako već sada imaju više od 600 5G stanica u pogonu, od kojih je 149 u mogućnosti raditi na 3,6 GHz, odnosno pružati gigabitne brzine:
[…]čime su na području 12 gradova; u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Dubrovniku, Karlovcu, Puli, Slavonskom Brodu, Šibeniku, Varaždinu, Velikoj Gorici i Zadru, omogućene još veće brzine za pola milijuna stanovnika.
Iz A1 Hrvatska napomenuli su:
[…]Uz sve zahtjeve definirane dokumentacijom za aukciju radiofrekvencijskog spektra, pokretanjem prave, gigabitne A1 5G mreže pokrit će se sva županijska središta, njih 20, i Grad Zagreb. Domaći i turisti mogu surfati na A1 5G mreži u nekim od turističkih središta kao što su: Dubrovnik, Šibenik, Split, Pula, Zadar, Rijeka, Biograd na Moru, Trogir, Kaštela i Vodice.
Treba još čekati
Kao što i očekujemo od ovakvih vijesti, svaki od domaćih telekoma hvali se svojim postignućima i napretkom, ali jedino pravo mjerilo tog uspjeha bit će testiranje brzina na samim telefonima. Na žalost, 5G još uvijek neće biti uključen za bonbon i Tomato, a još čekamo odgovor od A1 i Hrvatskog Telekoma na pitanje kada će biti.
HAKOM je također naložio svim zakupiteljima spektra za određene frekvencijske blokove (A01, A02, A03) obaveze pokrivenosti. Ovi blokovi se nalaze pretežno uz granicu s BiH te u gorskim predijelima Hrvatske za koje vrijede posebni naputci – ponajviše onaj da se treba povećati pokrivenost 4G i 5G signalima u ovim regijama.
Pokrivenost i dostupnost “prave” 5G rast će iz dana u dan, ali bilo bi suviše optimistično očekivati da će se veliki pomaci dogoditi prije kraja ove godine. Istina, sada imamo pravi 5G, ali izuzev nekoliko većih gradova još uvijek ostaje mnogo toga nedovršenog.
Ako živite u nekom od većih gradova i imate mobitel koji ga podržava, od danas možete i isprobati 5G i vidjeti kako izgleda budućnost – a onda ga ugasiti da uštedite bateriju i podatkovni promet.
Iako su svi telekomi uključili 5G na novom spektru, brzina interneta uvelike će vam ovisiti o tome gdje se nalazite. U blizini baznih stanica brzine će biti veće (blizu gigabitnima, a možda i veće), dok će udaljeniji korisnici surfati sporije. Ne zaboravite da vam za 5G treba telefon koji ga podržava, prikladna geografska lokacija i tarifa. Svaki telekom ima svoja pravila, pa prije nego kažete da 5G ne radi, provjerite uvjete koje treba ispuniti. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
sillyMe
12. 08. 2021. u 5:20 pm
hoće li biti IPV6?
Đuro
12. 08. 2021. u 6:27 pm
Možda bude i nešto od toga istina.