Suradnja i/ili konkurencija: Što korporacije mogu naučiti od startupa?

Suradnja i/ili konkurencija: Što korporacije mogu naučiti od startupa?

Jučer se u coworking prostoru HUB385 održao 4. CORP2IN meetup. Tema novog izdanja bila je suradnja i konkurencija korporacija i startupa, a susret je s nekoliko ključnih stvari u odnosu startupa i korporacije otvorio Ratko Mutavdžić.

Susret je otvorio Ratko Mutavdžić s
Susret je otvorio Ratko Mutavdžić s usporedbom korporacije i startupa.

Osim što su brži, snalažljiviji i spremniji na promjene, startupi su specifični po tome što se trude – ne biti poput velike korporacije. Iako startupi preuzimaju prostor (i/ili mogućnost za prirodan rast) korporacija, mnogo je toga što korporacije mogu naučiti od startupa, istaknuo je Ratko Mutavdžić, direktor za cloud servise u tvrtki Microsoft Corporation i jedan od pokretača CORP2IN meetupa koji je nastao od strane organizatora istoimene konferencije.

O međuodnosu korporacija i startupa koji su našli zajedničke točke u inovacijama, otvorenim suradnjama i pristupima poput lean startupa, s Ratkom su razgovarali Marko Kovač, suosnivač i suvlasnik tvrtke Repsly; Branimir Trošić, senior manager u HT-u, između ostaloga zadužen za transformacijski model e-strategy projekta unutar HT-a; te Velimir Žagar, kreativni direktor u tvrtki ENTG.

Greške – bit startupa, nepoželjne u korporacijama

Prema panelistima, jedna od stvari koju bi korporacije trebale preuzeti od startupa svakako je otvorenost prema greškama. U korporaciji možete reći da ste pogriješili jednom ili dvaput, ali ne i devedeset puta, a da kažete da dobro radite. S druge strane, to je ono što očekujete od startupa, rekao je Ratko. Iskustvo s pogreškama ima Marko čiji je startup upravo na taj način usavršio svoj proizvod – CRM specijaliziran za terenski rad. No, prije toga je i sam imao korporacijskog iskustva i smatra:

Ljude treba poticati da griješe, ne da mu menadžer “puca u glavu”.

Panelisti su složni u tome da korporacije moraju djelovati fleksibilnije kako bi brže odgovorile na potrebe tržišta, ali i kako bi svojim zaposlenicima pružile prostor za kreativna rješenja.
Panelisti su složni u tome da korporacije moraju djelovati fleksibilnije kako bi brže odgovorile na potrebe tržišta, ali i kako bi svojim zaposlenicima pružile prostor za kreativna rješenja.

Veliki problem korporacija je hijerarhijska struktura, iz publike je istaknuo Luka Sučić iz HUB385. Branimir, koji i sam dolazi i svijeta korporacija, na to je dodao da je puno puta vidio rješenja koja se kreiraju prema željama šefa. U startupu je drugačije, tamo je glavni – korisnik.

Nepostojanje tradicionalnih pravila po pitanju strukture razlog su zašto startupi brže guraju proizvode na tržište. Ipak, Velimir ističe da u korporacijama ima onih koji samo ispunjavaju izvješća, ali i onih koji žele riskirati. Nažalost, iz iskustva ENTG-a čak i kada korporacije traže nešto drugačije i novo, puno puta se uplaše i na kraju traže blaže verzije. Kako se s time nositi? Razmišljati proaktivno i na sastanke doći s već osmišljenom idejom, kaže Velimir. No, ključno je da to bude sastanak s pravim ljudima.

Prednost startupa je mogućnost ulaganja i riskiranja, istaknuto je na panelu. Dobar primjer za to je Jira, startup bez venture kapitala, koji želi da većina stvari koje probaju ne uspiju jer imaju stav da ne bi isprobavali dovoljno novih stvari, kada bi griješili samo 30 posto.

Dolaze decision makeri koji ne mogu godinu, dvije čekati na implementaciju sustava

Da korporacije osjećaju pritisak i potrebu da “zajašu” val promjena koje su se većinom dogodile zbog novih platformi poput Ubera i Airbnba potvrđuje Branimir:

Sigurnosti više nema nigdje i zato ulazimo u ove inovativne projekte. Tražimo model, sklop, pomoću kojeg bi mogli dovesti tu agilnost u korporacije tako da možemo brzo reagirati na tržište.

S druge strane, iako se često govori da korporacije u Hrvatskoj ne razumiju startupe, Repslyjeva iskustva su drugačija – imali su dobru komunikaciju s njima, čak i pri samim počecima. Uz to, Marko ističe da sada dolaze mlađi decision makeri koji nemaju vremena čekati jednu ili dvije godine da se neki sustav implementira. Zato se nešto treba mijenjati iznutra, no to istodobno otvara mogućnosti za suradnje.

Panelisti su zajedno s publikom zaključili da su korporativne inovacije i poduzetništvo nešto čemu organizacije moraju težiti te da današnje okolnosti na tržištu zahtijevaju suradnju između korporativnog i startuperskog svijeta. Dok jedni uče kako biti brži i fleksibilniji, drugima su potrebni financijska potpora i mentorstvo. Stoga bismo u budućnosti mogli vidjeti više inicijativa kojima korporacije podržavaju startupe, bilo kroz coworking, akceleratore, inkubatore ili corporate venturing, smatra Ratko.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?