ZIP i mStart predstavili ZIP akcelerator, Prpić uložio u Wemy

ZIP i mStart predstavili ZIP akcelerator, Hrvoje Prpić uložio u Wemy

Zagrebački inkubator poduzetništva je na ovotjednoj Startup srijedi u Zagrebu predstavio rezultate projekata iz osme generacije svojega programa za startupe, a najavljujući dolazeću generaciju, ZIP je objavio suradnju s mStartom u pokretanju novog akceleratorskog programa. Među projektima koji su se predstavili, Wemy je privukao interes Hrvatske mreže poslovnih anđela (CRANE) i investiciju Hrvoja Prpića, člana CRANE-ova Upravnog odbora, koji je povukao poveznicu između hrvatske aplikacije i Instagrama.

Autor: Vanessa Šerka
ZIP-ova osma generacija startupa (autor: Vanessa Šerka)

Osma generacija startupa u programu inkubacije Zagrebačkog inkubatora poduzetništva privela je kraju četiri mjeseca dugi put započet lani u listopadu, a petero projekata koji su došli do cilja predstavili su svoje rezultate na ZIP-ovu Demo Dayu u sklopu ovotjedne Startup srijede, koju organizira Hrvatska mreža poslovnih anđela (CRANE). Okupljanje je donijelo priliku i za pogled unaprijed, prema dolazećoj generaciji ZIP-ova programa za startupe, a predstavljen je i akceleratorski program koji će pomoći razvoju novih projekata.

ZIP-ova suradnja s mStartom

Autor: Vanessa Šerka
Mate Krpan predstavio novi akceleratorski program (autor: Vanessa Šerka)

Pokrećući novi akcelerator za startupe, ZIP je pronašao partnera u mStartu, čiji je predsjednik Uprave Mate Krpan istaknuo vrijednost ovakvoga programa za njegovu tvrtku i za matični koncern Agrokor:

Snažan poduzetnički duh oduvijek je bio vrijednost koju mStart svakodnevno podržava i potiče. I upravo u tom kontekstu, pozivam sve tvrtke koje su prošle fazu inkubacije, bilo u nekom od inkubatora ili samostalno, da nas kontaktiraju i upoznaju. Vjerujem da ćemo zajedno najkvalitetnije istražiti načine realizacije suradnje i dati priliku najboljim projektima.

Svaki sudionik programa će ulaskom u akcelerator biti podržan investicijom od 100.000 kuna, a prioritet će imati tvrtke usmjerene na tri područja, e-commerce/mobilno plaćanje, turizam/eventi i retail/FMCG (fast moving consumer goods).

Prijave za novu generaciju startupa i za akceleratorski program otvorene su na ZIP-ovoj stranici, a tvrtke koje se jave mogu krenuti putem kojim je unatrag četiri mjeseca prošlo pet projekata iz ZIP-ove osme generacije startupa, Adopto, Advanced Handball Statistics, Appetit, SailRouter i Wemy.

Hrvoje Prpić uložio u Wemy

Wemy Hrvoje Prpic
Hrvoje Prpić investicijom podržao Wemy

Petorka koja je došla do cilja predstavila je vlastita iskustva i korist koju su dobili sudjelovanjem u ZIP-ovu programu. Appetit je, tako, privukao 160.000 kuna ulaganja iz ZIP-ova fonda od sveukupno 68.700 funti, koliko je prikupljeno na Seedrsu, platformi za ‘equity’ grupno financiranje. Wemy će se, pak, u nastavku svojega puta moći osloniti na investiciju predstavljenu upravo na Startup srijedi, iza koje stoji Hrvoje Prpić, član CRANE-ova Upravnog odbora.

Predstavljajući aplikaciju namijenjenu korisnicima koje zanima pronalazak najbolje odjevne kombinacije i osobnog stila, Wemy pruža mogućnost da drugi ocijene fotografiju kojom korisnik predstavlja vlastiti modni izričaj. Zagrebačka ekipa koja je radila na aplikaciji je ovoga tjedna objavila njezin izlazak u verziji za Android, u pripremi je i lansiranje za iOS, a Prpić vjeruje da će se za Wemy čuti jako daleko:

Wemy je potencijalno vrlo viralna aplikacija. Ona je direktni konkurent Instagramu koji je danas treća najjača društvena mreža na svijetu i ako se svidi tinejdžerima, može izazvati revoluciju u tom polju. Tinejdžeri odlaze s mreža koje su postale komercijalne kao što je Facebook i odlaze u neke svoje niše poput Snapchata. Mislim da Wemy ima potencijala to isto napraviti s Instagramom i odvući tinejdžere s Instagrama na Wemy.

Pripremajući se za izlazak, Wemyjeva ekipa koju predvode osnivači Dino Mileta i Mirko Miličić nije ništa prepustila slučaju. Korake koje su prošli u predstavljanju aplikacije približili su u lanjskom razgovoru za Netokraciju, a obavljeni posao sada će imati i zahtjevni test u rukama šireg kruga korisnika.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.