Nadopunjene su informacije u Google Transitu. To je dosta modernizacije ZET-a za jedno stoljeće.

Mediji su jučer zadovoljno zabrujali kada je ZET najavio da uvodi novu web stranicu te kako će u suradnji s Googleom nadopuniti uslugu Google Transit informacijama o javnom prijevozu. Mnogo se očekivalo od današnje konferencije – informacije o dolascima vozila u stvarnom vremenu, tražilica koja zapravo izbaci traženu liniju ili aplikacija koja će olakšati pristup informacijama s mobilnih uređaja, no na to ćemo očito morati još pričekati.
No počnimo s pozitivnim stranama nove stranice – činjenicom da red vožnje sada možete pogledati i na mobilnim uređajima unutar preglednika, bez da ga preuzimate na svoj uređaj u PDF-u (iako je za sve ljubitelje formata on i dalje dostupan). Tu popis otprilike staje, jer nova stranica neodoljivo podsjeća na loš facelift – zategnutija je no stara i pritom potpuno neresponzivna.

Jedna pozitivna stavka je činjenica da je Google Transit nadopunjen informacijama za javni prijevoz u Zagrebu. Riječ je o jednoj od usluga u Googleovom portfelju koja nadopunjava popularne Googleove karte, a dosad je u Zagrebu omogućavala praćenje stanja prometa, kao i izračunavanje najpovoljnije rute za pješake i vozače motornih vozila. Sada će svoju rutu i najbrži put lakše će moći naći i korisnici javnog prijevoza, jer je u suradnji Googlea i ZET-a ova usluga nadopunjena informacijama o kretanjima tramvaja i autobusa. Sada su korisnicima dostupne “besplatne informacije o autobusnim i tramvajskim linijama”, kao da je riječ o podacima koji ne bi i inače trebali biti javno (i besplatno) dostupni.
No, cinizam na stranu, sve su stavke tu – raspored vožnje, stanice, alternativne rute, kao i informacija koliko vam vremena treba da dođete do željene točke. Korisnicima Nokijinog servisa Here ta je mogućnost već otprije dostupna, no samo za tramvaje, pa Google i ZET ipak dobivaju bod za potpunije informacije.
Informacije su, doduše, dostupne samo za ZET-ove linije pa će vam Google izračunati i rutu do Samobora, no pritom će vas zagrebačkim tramvajem dovesti do kraja grada, a potom vam predložiti da nastavite autom, koji ste zasigurno nosili sa sobom u džepu.
Tko još treba informacije u stvarnom vremenu
Veći problem (barem kada se radio o kretanju unutar Zagreba) je što je riječ tek o statičnim informacijama – dok su one korisne pri traženju pravog puta ili planiranju rute, ZET-ovim bi korisnicima bile od velike pomoći informacije u stvarnom vremenu koje im govore kada će autobus ili tramvaj zapravo stići, hoće li uopće stići i koliko će kasniti pritom. Dok su te informacije dostupne na nekim stanicama na statičnim zaslonima, dobar dio ruta ih nema, a nerijetko se dogodi i da zasloni ne rade… Ili barem ne rade svoj posao.

Napraviti aplikaciju koja bi davala podatke u stvarnom vremenu nije velik pothvat – studenti FER-a napravili su je početkom godine, no bila je kratka vijeka kada se povuklo pitanje o “vlasništvu informacija” nakon čega je i ugašena. Jednako tako, ukinuto i kupovanje karata preko mobitela, pa se postavlja pitanje zašto se ZET i dalje rukama i nogama bori protiv modernizacije.
Za početak, ona bi pogodovala korisnicima, koji svoju uslugu redovito plaćaju, i koji bi mogli putovati na posao bez stresa i znajući kada dolazi njihovo prijevozno sredstvo, a ne grizući nokte i šetajući po stanici u neznanju hoće li se pojaviti u sljedećih sat vremena jer je pala kiša. Ako nije riječ o velikim ulaganjima, što aplikacija očito nije – što zadržava ZET od promjena koje su više od kozmetičkih zahvata?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Voras
07. 10. 2014. u 2:47 pm
A karta na http://www.zet.hr/default.aspx?id=330&route_id=5 je statička slika…
IVANA ZORIĆ
11. 03. 2019. u 8:06 pm
KAKO najjednostavnije doći iz GAJNICA u PREČKOa da se ne mora ići preko grada (Črnomerca) ? Bilo bi najbrže pješice u Samoborsku ulicu pa naautobus 117 koji ne vozi ili 116 ili 115