ZET nadopunio Google Transit, no je li to dovoljno?

ZET nadopunio Google Transit, ali informacije u stvarnom vremenu ne da

Nadopunjene su informacije u Google Transitu. To je dosta modernizacije ZET-a za jedno stoljeće.

Dočekali smo javni prijevoz na Google Transitu - hoćemo li od ZET-a dočekati i informacije u stvarnom vremenu?
Dočekali smo javni prijevoz u Zagrebu na Google Transitu – hoćemo li od ZET-a dočekati i informacije u stvarnom vremenu?

Mediji su jučer zadovoljno zabrujali kada je ZET najavio da uvodi novu web stranicu te kako će u suradnji s Googleom nadopuniti uslugu Google Transit informacijama o javnom prijevozu. Mnogo se očekivalo od današnje konferencije – informacije o dolascima vozila u stvarnom vremenu, tražilica koja zapravo izbaci traženu liniju ili aplikacija koja će olakšati pristup informacijama s mobilnih uređaja, no na to ćemo očito morati još pričekati.

No počnimo s pozitivnim stranama nove stranice – činjenicom da red vožnje sada možete pogledati i na mobilnim uređajima unutar preglednika, bez da ga preuzimate na svoj uređaj u PDF-u (iako je za sve ljubitelje formata on i dalje dostupan). Tu popis otprilike staje, jer nova stranica neodoljivo podsjeća na loš facelift – zategnutija je no stara i pritom potpuno neresponzivna.

Facelifting je obavljen, a ZET sad barem nekoliko godina može glumiti da je mlad i moderan
Facelifting je obavljen, a ZET sad barem nekoliko godina može glumiti da je mlad i moderan.

Jedna pozitivna stavka je činjenica da je Google Transit nadopunjen informacijama za javni prijevoz u Zagrebu. Riječ je o jednoj od usluga u Googleovom portfelju koja nadopunjava popularne Googleove karte, a dosad je u Zagrebu omogućavala praćenje stanja prometa, kao i izračunavanje najpovoljnije rute za pješake i vozače motornih vozila. Sada će svoju rutu i najbrži put lakše će moći naći i korisnici javnog prijevoza, jer je u suradnji Googlea i ZET-a ova usluga nadopunjena informacijama o kretanjima tramvaja i autobusa. Sada su korisnicima dostupne “besplatne informacije o autobusnim i tramvajskim linijama”, kao da je riječ o podacima koji ne bi i inače trebali biti javno (i besplatno) dostupni.

No, cinizam na stranu, sve su stavke tu – raspored vožnje, stanice, alternativne rute, kao i informacija koliko vam vremena treba da dođete do željene točke. Korisnicima Nokijinog servisa Here ta je mogućnost već otprije dostupna, no samo za tramvaje, pa Google i ZET ipak dobivaju bod za potpunije informacije.

Informacije su, doduše, dostupne samo za ZET-ove linije pa će vam Google izračunati i rutu do Samobora, no pritom će vas zagrebačkim tramvajem dovesti do kraja grada, a potom vam predložiti da nastavite autom, koji ste zasigurno nosili sa sobom u džepu.

Tko još treba informacije u stvarnom vremenu

Veći problem (barem kada se radio o kretanju unutar Zagreba) je što je riječ tek o statičnim informacijama – dok su one korisne pri traženju pravog puta ili planiranju rute, ZET-ovim bi korisnicima bile od velike pomoći informacije u stvarnom vremenu koje im govore kada će autobus ili tramvaj zapravo stići, hoće li uopće stići i koliko će kasniti pritom. Dok su te informacije dostupne na nekim stanicama na statičnim zaslonima, dobar dio ruta ih nema, a nerijetko se dogodi i da zasloni ne rade… Ili barem ne rade svoj posao.

"Uvijek korisni ZET-ovi displeji. Valjda su već počeli računati na Google Transit. -.-" kaže autor slike Nikola Plejić.
“Uvijek korisni ZET-ovi displeji. Valjda su već počeli računati na Google Transit. -.-” kaže autor slike Nikola Plejić.

Napraviti aplikaciju koja bi davala podatke u stvarnom vremenu nije velik pothvat – studenti FER-a napravili su je početkom godine, no bila je kratka vijeka kada se povuklo pitanje o “vlasništvu informacija” nakon čega je i ugašena. Jednako tako, ukinuto i kupovanje karata preko mobitela, pa se postavlja pitanje zašto se ZET i dalje rukama i nogama bori protiv modernizacije.

Za početak, ona bi pogodovala korisnicima, koji svoju uslugu redovito plaćaju, i koji bi mogli putovati na posao bez stresa i znajući kada dolazi njihovo prijevozno sredstvo, a ne grizući nokte i šetajući po stanici u neznanju hoće li se pojaviti u sljedećih sat vremena jer je pala kiša. Ako nije riječ o velikim ulaganjima, što aplikacija očito nije – što zadržava ZET od promjena koje su više od kozmetičkih zahvata?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. IVANA ZORIĆ

    IVANA ZORIĆ

    11. 03. 2019. u 8:06 pm Odgovori

    KAKO najjednostavnije doći iz GAJNICA u PREČKOa da se ne mora ići preko grada (Črnomerca) ? Bilo bi najbrže pješice u Samoborsku ulicu pa naautobus 117 koji ne vozi ili 116 ili 115

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.