Žena je ženi u poslovanju… Vučica?

Žena je ženi u poslovanju… Vučica?

Hjoj, tko je OVU zvao da dođe? Znaš li ti kakva je ONA prema svojim zaposlenicima? Jednom sam bila na nekom susretu s OVOM i nikad više… Parafrazirani su to komentari koje sam u prolazu načula u petak na Ladies of New Business. U otprilike prvih deset minuta od početka konferencije. O panelisticama, mentoricama, drugim sudionicama. Od žene ženama.

dan zena

Što to ima u ženama da su tako stroge i kritične jedna prema drugoj, iako će nedužnom prolazniku izvana sve izgledati veselo i mirisno poput proljetne livade pune poljskog cvijeća, sve će prštati pohvalama i podržavanjem?

Ovih smo se dana, bilo uživo, na događanjima Ladies of New Business, bilo online, putem društvenih mreža, dotakli nekih teških tema. Tema kojih smo svi svjesni, ali ih često ostatak godine potiskujemo te aktualiziramo većinom samo oko Dana žena, iako znamo da je to pogrešan pristup. Od nekih vanjskih faktora koji postavljaju prepreke našem napretku, poput diskriminacije na radnom mjestu temeljem spola, do onih unutarnjih, koji možda nas same koče da idemo dalje, poput nesigurnosti zbog koje ćemo se teže odvažiti da prihvatimo neki novi poslovni izazov.

No, nismo se mnogo dotakli odnosa među samim ženama, poput onih u kojima jedne na drugu stavljamo dodatni pritisak u poslovnom smislu (iako se to događa i u privatnom, ali tu ću temu sada zaobići). Mnoge su od nas pune horor priča o drugim ženama koje su nam zagorčale svakodnevno poslovanje, bilo da je riječ o kolegicama ili nadređenima, što se nerijetko pretače i u privatni život. Često je jedna žena na radnom mjestu daleko stroža i kritičnija prema kolegici, nego što bi to bila prema kolegi. Pogotovo ako je kolegica, po njenom mišljenju, napravila nešto – krivo. Kriva odjevna kombinacija? Tipfeler u prezentaciji? Previše uzrečica u izlaganju? Oh, ne!

Neuspjeh nije prihvatljiv. A tek neuspjeh žene

U poslovnom je svijetu neuspjeh nešto neprihvatljivo, posebno na ovom području. Iako se u startup kulturi neuspjehu sve češće pristupa na način da je to nešto iz čega se mnogo toga može naučiti (Fail Fast, Fail Often pristup), kod nas bi se moglo izmijeniti nekoliko generacija prije no što se na neuspjeh prestane gledati poprijeko.

No, neuspjeh jedne žene kroz oči druge žene nešto je sasvim… Drugo. Kako to obično biva, percepcija takvog neuspjeha često je višestruko kompliciranija. Uz dužnu čast iznimkama.

Kad jedna žena uoči ili zaključi da je druga bila u nečemu neuspješna, bilo da je riječ o nečemu krupnome, što može utjecati na poslovanje cijele organizacije, ili nekoj nebitnoj sitnici, poput gore spomenutog tipfelera u prezentaciji, osjećaji i reakcije postaju komplicirane na mnogo razina. Možda će doći do naslađivanja jer je NJEN neuspjeh potvrdio sve ono što smo do sada mislili ili naslućivali o NJOJ, bit će tu i doza suosjećanja s NJOM jer smo se i same, dok smo bile neiskusnije i mlađe, možda našle u sličnoj situaciji (iako si sada to nikad ne bismo dopustile), s treće ćemo možda biti daleko oštrije prema NJENOM neuspjehu jer imamo dojam da će okolina pomisliti i da su sve ostale žene jednako nesposobne zato što jedna nije u nečemu uspjela, odnosno da će pomisliti i da smo mi same – neuspješne, s četvrte strane će se naći onih koje će NJEN neuspjeh okrenuti u vlastitu korist i pokazati se u što boljem svjetlu, s pete strane…

Žene su više izložene kritikama

Priča ne staje tu. Pogodit će nas i uspjeh druge žene, jer ćemo misliti da ga nije zaslužila, odnosno da ga je zaslužila manje od nas, pogodit će nas i kad se druga žena ne trudi dovoljno, jer znamo da može bolje, pogodit će nas kad je druga žena stroga prema nama, jer nema razumijevanja, iako se suočavamo sa sličnim izazovima, pogodit će nas kad druga žena mnogo radi jer ćemo smatrati da zapostavlja svoj osobni život, pogodit će nas kad stavlja osobni život prije karijere, jer…

Žene su u poslovnom svijetu sklonije dobivanju više kritika, i to podjednako od žena i muškaraca, ali čini se da kritika žene upućena drugoj ženi jače zapeče, čime je i njen efekt dublji. Mnoga su istraživanja pokazala i da su žene okrutnije prema drugim ženama, nego prema muškarcima. Činjenica jest da mnogo toga u poslovanju shvaćamo emotivnije i osobnije, zbog čega i jesmo kritičnije. No, dobar dio kritika upućenih prema drugima proizlazi i iz vlastite nesigurnosti, o čemu se u petak također pričalo. Kad smo sigurni u sebe i u ono što radimo, manje ćemo pratiti što drugi, odnosno druge rade i konstantno se uspoređivati s njima. I imati osjećaj da se svaki uspjeh ili neuspjeh drugih žena direktno reflektira i na nas.

Zašto na nas toliko utječe tuđe mišljenje?

Mrski začarani krug kritika i podbadanja možda je teško prekinuti, ali lijepa riječ ili gesta dobar su početak. (Slika: Luka Travaš)
Mrski začarani krug kritika i podbadanja možda je teško prekinuti, ali lijepa riječ ili gesta dobar su početak.
(Slika: Luka Travaš)

Tara Mohr, autorica knjige Playing Big, u jednom je intervjuu izložila zašto na žene toliko utječe tuđe mišljenje, s čime se mogu i složiti. S jedne smo strane duboko orijentirane na međuljudske odnose, čiju kvalitetu duboko cijenimo. Također, lakše “kupimo” informacije iz okoline te ono o čemu drugi razmišljaju, jer su istraživanja pokazala da dublje razumijemo čak i najsuptilniju mimiku od muškaraca.

Tu su i drugi faktori – kritike koje dobivaju žene često su na osobnijoj razini od onih koje dobivaju muškarci, tu su i naučena ponašanja, poput onih da su djevojčice, djevojke, žene mirnije i poslušnije, stoga se na svako “uzburkavanje” voda gleda s podignutom jednom ili dvije obrve, a i činjenica stoji da smo kroz povijest često ovisile o drugima i ovisile o nečijem “odobravanju” kako bismo ostvarile određena prava.

Kompleksno? Imajte na umu da je to samo djelić onoga što je vodilo do trenutka u kojem ste poželjeli frknuti nosom jer je neka kolegica izlanula nešto krivo, po vašem mišljenju, na kakvom sastanku.

A potom zamislite da ste vi na mjestu kolegice. Iako znam da se tamo nikad ne biste našle, jer si nikad ne biste dopustile takav faux pas.

I sad okrenite očima jer sam i sama napravila veliki prijestup i upotrijebila snobovski faux pas.

Možemo ovako unedogled, zar ne? 🙂

Stanimo na loptu

Drage žene, na današnji Dan žena uz svu ostalu problematiku razmislite i što možete napraviti za kolegicu s 4. kata. Mrski začarani krug kritiziranja iza leđa i u lice teško je prekinuti, ali ljubazna riječ ili gesta dobar su početak.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Pero

    Pero

    08. 03. 2016. u 1:05 pm Odgovori

    Volim i cijenim žene i mislim da poslu dodaju humanu notu, ali mene je nekoliko žena poslovno skoro upropastilo svojim nekorektnim ponašanjem iza leđa. Muškarci ne bi igrali na taj način već bi igrali otvoreno pa makar i nepošteno. Evo malo činjenica, danas je posao vučja jama bez obzira radite li sa ženama ili muškarcima. Zajednički nazivnik je da nema milosti prema nikome, sve ostalo je zavaravanje.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.