Slovenska Zemanta dobila novih 3 milijuna dolara za blogerski alat

Slovenska Zemanta dobila novih 3 milijuna dolara za blogerski alat

Zemanta, slovenska tvrtka koja razvija dodatak koji pomaže blogerima u traženju slikovnih i drugih materijala, dobila je investiciju od 3 milijuna dolara od američkog Square Ventures i britanskog Eden Ventures. Zemanta je u nekoliko rundi dobila ukupno 6 milijuna dolara za svoj dodatak koji u međuvremenu integriran i na jedan od većih blogerskih servisa Blogger. Dodatak vam predlaže sadržaje povezane za vaš članak koje možete slobodno koristiti, a dostupan je za Internet Explorer, Firefox, WordPress, Drupal, MovableType i Joomlu. Što će napraviti s novih 3 milijuna dolara investicije?

Zemanta, slovenska tvrtka koja razvija dodatak koji pomaže blogerima u traženju slikovnih i drugih materijala, dobila je investiciju od 3 milijuna dolara od američkog Square Ventures i britanskog Eden Ventures.

Zemanta je u nekoliko rundi dobila ukupno 6 milijuna dolara za svoj dodatak koji u međuvremenu integriran i na jedan od većih blogerskih servisa Blogger. Dodatak vam predlaže sadržaje povezane za vaš članak koje možete slobodno koristiti, a dostupan je za Internet Explorer, Firefox, WordPress, Drupal, MovableType i Joomlu. Što će napraviti s novih 3 milijuna dolara investicije?

Zemantu možete besplatno koristiti, a većim tvrtkama prodaju svoju tehnologiju za kontekstualno povezivanje. Bošjan Špetič, direktor Zemante, naglasio je kako su mnogi blogeri, među njima i poznati investitor Fred Wilson, vrlo brzo otkrili koristi Zemante.

Zemantu koristimo, iako rijetko, na Netokraciji. Radi se o sustavu idealnom za blogere koji nemaju vremena tražiti i smanjivati slike ili otkrivati izvore. Zemanta vuče sadržaje iz više izvora poput Wikipedije, Flickra i Techcrunchovog Crunchbasea.

Zemanta se integrira u popularne preglednike te sustave za upravljanje sadržajem.

Ovisno o tekstu koji pišete Zemanta će vam naći sadržaje koje možete slobodno upotrijebiti, poput slika s Creative Commons licencom. Zemanta će vam slike u tom slučaju automatski i potpisati, čime vam štedi minute, a ponekad i sate.

Tehnologija bitnija od proizvoda

Square Ventures i Eden Ventures su iskusni fondovi rizičnog kapitala na internetskom tržištu. Square je dosad investirao u tvrtke poput Foursquarea, Twittera i Zynge, a Eden u Huddle i UberVu.

Zemanta je prije 3 godine pobijedila na Seedcampu, startup inkubatoru pomoću kojeg su razvili prvu inačicu svog proizvoda. Ove godine su na Seedcampu pobijedili hrvatski GISCloud te bosanska Albia. Prvo su od Seedcampa dobili 100 tisuća dolara u angel investiciji, a kasnije još dvije runde koje su sveukupno dale Zemantinom timu 3 milijuna za daljnji razvoj.

[vimeo width=”600″ height=”450″]7074476[/vimeo]

Prvotni poslovni plan predviđao je da će tvrtke koje stvaraju sadržaje plaćati kako bi se pojavile u Zemanti. Zemanta je dosad zainteresirala mnogo blogera, ali i dalje mora razvijati svoj brend među korisnicima kako bi postala dodatak koji će se uvijek spominjati kad se govori o blogovima ili o sustavima za upravljanje sadržaja poput WordPressa i Drupala.

Ne znamo još ništa o profitabilnosti Zemante, ali investitori očito smatraju kako se radi barem o izuzetno korisnoj tehnologiji. Zemantin sustav za kontekstualnu analizu sadržaja mogao bi biti koristan mnogim većim internetskim tvrtkama.

Kao bloger biste svakako trebali isprobati besplatnu Zemantu. Čestitke na investiciji uz želju da se Zemanta nastavi kvalitetno razvijati. Kako vam izgleda Zemanta i jeste li je koristili?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    19. 11. 2010. u 4:37 pm Odgovori

    S obzirom na činjenicu da je Netokracija praktično jedino mjesto u Hrvatskoj na kojem se piše o startupima, imam jednu molbu — bilo bi jako lijepo kad bi se prestao koristiti termini “dobiti” za osiguravanje investicije, jer ta riječ kod laičke publike (koja ipak čini 90% posto čitatelja) stvara jedan sasvim krivi dojam.

    “Dobiti” obično znači da je nekome nešto palo s nema, u obliku poklona, donacije ili na neki slični način — a posebno u hrvatskim okvirima najčešće za sobom vuče vrlo negativne konotacije zakulisnih i sumnjivih igara, kao što smo nedavno vidjeli u slučaju Računi.hr. Međutim, osiguravanje financijske investicije predstavlja vrlo naporan i dugotrajan posao, a čak i ako ne računamo utrošeno vrijeme tvrtka nikad novac ne “dobije”, već uvijek mora nešto dati zauzvrat — bile to kamate i hipoteke u slučaju pozajmice ili kredita, pa do često i povelikog udjela u vlasništvu nad tvrtkom.

    Konkretno, predlažem da se umjesto termina “dobiti” koristi “osigurati investiciju” ili nešto slično; nažalost ne možemo izravno prevesti engleski termin “raise funding”, jer “podići investiciju” nema adekvatnu težinu.

  2. www.ucenik.info

    www.ucenik.info

    22. 11. 2010. u 4:18 pm Odgovori

    slovenci znaju kako koristit europu na pravi način… mi smo još zeleni po tom pitanje (osim najboljeg grada u HRV, dakako Varaždina) ali doći će i naše vrijeme…ili možda i ne 🙂

  3. Damir 2

    Damir 2

    24. 11. 2010. u 2:57 pm Odgovori

    svaka cast Zemanti sto su uspjeli pronaci nisu i ubaciti se. Nije to lako. A i drago mi je sto vidim da se i za relativno uske nise moze ‘osigurati’ (prema B. Lopcu) respektabilan kapital koji je dovoljan za pokusaj nastupa na medjunarodnom trzistu. A jos mi je draze da je Zemanta izborila suradnju sa poznatim medjunarodnim fondovima umjesto da luta u maglovitom i neperspektivnom domacem okruzenju venture kapitala (no hard feelings Lopac nije namijenjeno tebi). To je primjer kako treba i za sve nase startupe.

    Ostaje nada da ce i kod nas sve vise startupa smoci samopouzdanja i krenuti tim putem. Osobno nisam uspio naci pretjerane koristi od te usluge ali ja i nisam njihova ciljna skupina pa se i ne razumijem previse.

    I jedno pitanje Berislavu Lopcu. Postujem tvoje zalaganje i trud u etabliranju povoljnog startup/venture okruzenja. Zar se ne bi moglo ovamo privuci neke investitore koji su podesni nasim potrebama tj od angel i seed do A faze ulaganja? Da nasi ne lutaju svijetom vec da im se pomogne. Cudi me da je izostala pomoc vlade u tom vaznom segmentu.

  4. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    24. 11. 2010. u 3:09 pm Odgovori

    @Damir 2: Ma kakvi “hard feelings”, ja već godinama govorim da se treba ići vani i da su tek malobrojni slučajevi u kojima se isplati nešto raditi na domaćem tržištu. A što se tiče “domaćeg venture okruženja”, ono ne da je maglovito i neperspektivno, već niti ne postoji — u Hrvatskoj nema niti jednog VC fonda, a najbliži je RSG Capital u Ljubljani.

    A što se tiče tvog pitanja, ono ima odgovor u dva dijela. Kao prvo, može ih se privući, i privlači ih se u skladu s mogućnostima. Zato smo organizirali nekoliko konferencija u 2007 i 2008 (nažalost poslije više ne, jer ja nisam mogao zbog osobnih razloga, a nitko nije nastavio, iako je bilo nekih ideja), osnovali CRANE, doveli Seedcamp u Zagreb i još koješta drugo.

    Međutim s druge strane, investitore je prilično teško negdje dovući, jer je situacija takva da im je dovoljno sjediti u jednom od svjetskih središta za startupe (u SAD-u to je prije svega Silicon Valley, te još neki gradovi poput poput Bostona, Seattlea i u zadnje vrijeme New Yorka; u Europi apsolutno dominira London, a poslije njega Pariz i Berlin) i čekati da im zanimljivi projekti sami dođu. Zato je domaćim startupima apsolutno isplativije ne čekati, već bar s nekim prototipom sjesti na Wizzair i dogovoriti predstavljanje pred investitorima. Na jednoj od budućih Startup srijeda planiramo popričati malo i o opcijama financiranja za startupe…

  5. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    24. 11. 2010. u 3:14 pm Odgovori

    Ah da, zaboravih — pomoć vlade srećom nije sasvim izostala, iako se slažem da bi se na tom segmentu moglo još podosta poraditi. Konkretno, postoji opcija financiranja kroz BICRO, o kojem se može svašta misliti ali činjenica je da je to jedina državna institucija u Hrvatskoj kojoj se može prići s nekim zanimljivim startup projektom i tražiti financije.

    A kad smo kod BICRO-a, danas (24.11.2010.) u 17 sati će na Startup srijedi tu instituciju predstaviti njen direktor, Dalibor Marijanović.

  6. Damir 2

    Damir 2

    25. 11. 2010. u 11:16 am Odgovori

    evo taman se požalih da kod nas nema venture capital inicijative, kad dobih info kako je vlada dala inicijativu za osnivanje pet fondova rizičnog kapitala što će se realizirati do kraja ove godine. Ukupna vrijednost raspoloživog novca 170-200 mil EUR plus vlada će dati jos toliko.

    Što reći nego svaka čast, ipak se nešto kreće. Valjda su prepoznali potrebu za onim što je očito već dugo.

  7. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    25. 11. 2010. u 12:54 pm Odgovori

    @Damir 2: Bilo bi to lijepo, ali moram priznati da sam jako skeptičan prema toj inicijativi. To je još jedna od klasičnih vladinih PR inicijativa koje zvuče fantastično na papiru ali su nažalost u stvarnosti totalno neprovedive.

    Prije svega, u Hrvatskoj nije baš moguće pronaći ulagače za takve fondove, a posebice ne u tom iznosu — oni koji već imaju taj kapital imaju i svoje fondove, poput Quaestusa i Nexusa. Drugo, sjetimo se samo neuspjelog projekta VENCRO, u kojeg je država isto tako trebala uložiti znatan udio — ako se ne varam, u četiri pokušaja je više različitih fond managera neuspješno pokušavalo skupiti sredstva da zatvore fond od svega 40 milijuna eura, i na kraju se od projekta odustalo. Otkud ikome ideja da će moći skupiti pet puta više; a ne smijemo zaboraviti ni iskustvo Poteza venture fonda, koji je kolabirao kad mu je bankrotirao glavni ulagač, Istrabenz. I treće, stvarno ne znam otkud ideja da hrvatska vlada može u tako nešto uložiti 200 milijuna eura kad vidimo kako im propadaju svi budžeti?

  8. Damir 2

    Damir 2

    25. 11. 2010. u 10:52 pm Odgovori

    a eto mislio sam da je konačno krenulo na bolje i da se netko od odgovornih osvijestio. Znači ostaje i dalje tražiti kapital vani. No to i nije tako nemoguće više danas sa tim jeftinim air prijevoznicima. Jedini problem su te preporuke koje mnogi fondovi traže od nekog koga znaju. Kada bi bar ovdje bilo nekih ‘namjesnika’ koji bi preporučivali perspektivne projekte vanjskim VC-ima

  9. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    26. 11. 2010. u 2:32 am Odgovori

    @Damir 2: O ne, nije to ni najveći, a kamoli jedini problem, ni blizu. Puno veći problemi su npr. krivo ciljanje investitora (vrlo malo VC fondova ulaže ispod €500.000), nepoznavanje problematike investicija (npr. što su to valuation, vesting, cliff ili option pool) i slično, a ponajprije loš(e osmišljen) projekt i nekvalitetan tim. Preporuke su korisne, ali nikako nisu preduvjet niti obaveza — uvijek će najviše interesa privući kvalitetni projekti s jasnim poslovnim modelom i po mogućnosti funkcionalnim demom.

  10. Damir 2

    Damir 2

    26. 11. 2010. u 11:12 am Odgovori

    @Berislav nešto si mislim pa zašto ti ne organiziraš taj posao pomaganja domaćih startupa savjetima, cakama kod pregovora itd, pa i spajanja sa relevantnim investitorima vani. Naravno uz novčanu naknadu ili manji udjel u vlasništvu, jer posao je posao.

    Osobno mislim da je to vrlo važna stvar za budućnost domaćeg društva i ekonomije, da se pomogne domaćim startupima u pokušaju da nastupe vani i privuku kapital i ostvare evtl. zaradu i zapošljavanje ovdje, jer dosadašnja strana ulaganja bila su samo u svrhu izvlačenja kapitala (banke, trg. centri itd).

  11. Berislav Lopac

    Berislav Lopac

    26. 11. 2010. u 12:11 pm Odgovori

    @Damir 2: A tko kaže da nisam? 😉

    Evo za početak imaš Startup srijedu jednom mjesečno (jesi li bio prekjučer?), a drugo tu je bio niz konferencija i drugih evenata: Web.Start, BarCamp Zagreb, MoMo, svašta nešto.

    Radio sam i kao savjetnik s nizom domaćih startupa, ali uglavnom sam prestao (osim na vrlo neslužbenoj razini) jer tu postoji probem kokoši i jajeta: startupi po definiciji nemaju novca, pa me ne mogu platiti unaprijed, te su jedine opcije ili da me plate kad dobiju sredstva ili udjelom u vlasništvu. Problem s prvom opcijom je da može i ne mora se dogoditi, a s drugom da mi taj udio ne znači ništa ako firma ne uspije (a i iz drugih razloga kao savjetnik ne mogu predložiti tvrtki da na taj način plaća ljudima, jer im to nije u interesu). U svakom slučaju ja moram odraditi puno posla, dijelim rizik plaćanja sa startupima, a na kraju oni su ti koji odlučuju što će zaista napraviti te hoće li biti uspješni. A od nečeg se mora kupiti kruh i mlijeko, tako da sam se prestao time baviti.

    Postoje neke varijante da se osiguraju sredstva iz EU, pa bi i bilo moguće organizirati taj tip edukacije, ali zasad je to sve sajens fikšn.

    Zato su poslovni anđeli idealni u ovoj fazi, jer oni imaju za kruh i mlijeko, a vlastitim ulaganjem također dijele interes startupa da uspije, te iz istog razloga imaju i utjecaja na odluke, a znaju sve ako ne i više kao i neki poslovni savjetnik.

    Samo da se dotaknem i tvog zadnjeg paragrafa: batali to, to je politički PR bulšit, od kojega u praksi nema nikakve vajde. Startupi imaju svoj interes i trebaju inzistirati na njemu, pa čak i ako to znači otići van i prestati biti dio “domaćeg društva i ekonomije”. A trenutno je to jedini način koji ima smisla, sve ostalo su nepotrebne prepone.

  12. Damir 2

    Damir 2

    27. 11. 2010. u 4:25 pm Odgovori

    @Berislav, ok onda ja vidim slijedeće. Možda bi trebao stvari okrenuti naopačke i vani naći nekolicinu kvalitetnih fondova iz seed/startup faze i sa njima dogovorini da radiš kao Investment manager za naše područje. Tj ti za njih tražiš i filtriraš projekte u Adriatic regiji, a ako se nešto nađe, bivaš plaćen ili fiksno ili kao postotak uloga ili kako to već ide. Na pamet mi pada npr Index fond koji je naglašeno EU orjentiran.

    To ne mora biti 8h radni dan nego part-time a plaćeno bi bilo po učinku. Meni drži vodu

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Sponzorirano

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.