
Ovo su najinovativniji učenici, studenti i škole u Hrvatskoj koji su osvojili nagrade Digitalnog inkubatora
U velikoj završnici Digitalnog inkubatora by Hrvatski Telekom, u organizaciji Instituta za inovacije, održane su prezentacije najuspješnijih timova učenika i studenata i dodijeljene su im nagrade ukupnog novčanog fonda od 200.000 kuna. Evo kakve ideje i rješenja su predlagali...
Više od 2500 prijavljenih učenika osnovnih i srednjih škola te studenata iz cijele Hrvatske proteklih je nekoliko mjeseci razvijalo vlastita inovativna rješenja i jačalo svoje kreativne potencijale, a oni najuspješniji su sav uloženi trud pokazali u velikom finalu.
Održane su prezentacije šest najboljih timova u osam različitih kategorija i natječaja, nakon kojih je stručni žiri u svakoj kategoriji odabrao tri najbolja projekta kojima su dodijeljene vrijedne novčane i druge nagrade.
U sklopu Digitalnog učeničkog inkubatora osnovnoškolci i srednjoškolci potaknuti su na kreativno promišljanje i angažiranje oko osmišljavanja ideja te razvoja inovativnih projekata, a već smo imali priliku pričati s mentorima pobjedničkih ekipa prošle generacije.
Ali ono što ovu godinu čini posebnijom je činjenica što su svoju priliku za izlaganje ideja dobili i studenti u sklopu Digitalnog inovacijskog inkubatora. On je osmišljen kao online ekosustav u kojem studenti uče o kreativnosti i inovacijama, povezuju se s vodećim kompanijama različitih industrija i razvijaju primjenjiva inovativna rješenja.
Prijeđimo na ono što nas najviše zanima… tko su najbolji mladi inovatori?
Tko su najbolji osnovnoškolci i srednjoškolci?
Najbolji tim među osnovnim školama činili su učenici Osnovne škole Ljudevita Gaja iz Nove Gradiške koji su razvili Smarty aplikaciju za pomoć u učenju i unapređenju obrazovanja.
U sklopu srednjih škola pobijedili su učenici Ekonomske i upravne škole Osijek koji su razvili Likvidatory – inovativnu društvenu igru koja pomaže povećati poduzetničku pismenost.

Institut za inovacije je posebna priznanja Mentor inovator dodijelio i profesorima koji su se istaknuli kao mentori i bili kontinuirana podrška i motivacija učenicima u cijelom tom procesu, Božici Berc iz Osnovne škole Josipa Broza Kumrovec u kategoriji osnovnih škola te Sandi Duk Pritišanac iz Ekonomske i upravne škole Osijek u kategoriji srednjih škola.
Posebna nagrada i titula Škola za inovacije uručila se školama koje značajno potiču inovativnost i proaktivnost kod učenika, a to su Osnovna škola Vladimira Nazora Daruvar i Srednja škola Zlatar.

Po prvi put svoje ideje su predstavili i studenti
Studenti koji su odgovarali na izazove pojedinih industrija i vodećih kompanija u regiji pa su tako za natječaj Hrvatskog Telekoma pobjedu odnijeli Antonija Orešković, Tea Olivari, Jozo Pavlović, Mirna Perić i Marija Pavković Ekonomskog fakulteta u Zagrebu koji su razvili VR ekosustav za razvoj sadržaja i unapređenje iskustva i doživljaja korisnika.
Studenti Marta Sudar, Martina Čolakovac i Dino Brkanić Ekonomskog fakulteta u Osijeku koji su razvili inovaciju u formi aromatiziranog čepa proglašeni su najboljima u sklopu natječaja Jamnice, dok su za se za natječaj PIK Vrbovca najboljima pokazali Fabijan Šiškić, Tajana Pancer i Antonija Štajhofer Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek koji su razvili inovativno pakiranje s indikatorima koji pomažu u očuvanju kvalitete mesa.
Odličan posao odradile su Maja Sladović i Barbara Šebalj Ekonomskog fakulteta u Zagrebu sa svojim projektom Pevex po tvojoj mjeri koji inovativnim poslovnim modelom pomaže korisnicima u realizaciji uradi sam projekata, kojima je uručena 1. nagrada u sklopu natječaja Pevex.
Među najboljima su Karla Marjan i Ema Petrić Ekonomskog fakulteta u Zagrebu s projektom ASAMI platforme koja služi kao digitalni alat za razvoj novih i inovativnih proizvoda temeljem inputa korisnika i communitya koju su razvijale za natječaj Ericsson Nikola Tesla.
Pobijedili su Dora Ferjančić, Katarina Cvijanović, Filip Slonjšak, Martina Kuzmić i Juraj Obrež Ekonomskog fakulteta u Zagrebu za natječaj Poliklinike Bagatin koji su razvili inovativnu digitalnu platformu za spajanje ponude i potražnje medicinskih usluga uz pomoć automatizacije i implementacije AI tehnologije.
Posebna nagrada za generalnog pobjednika Digitalnog inkubatora dodijeljena je timu koji se najviše istaknuo među pobjednicima, a to je tim VR projekt koji čine prethodno spomenuti Antonija Orešković, Tea Olivari, Jozo Pavlović, Mirna Perić i Marija Pavković.
“Ne možete ostati ravnodušni kada vidite koliko ta priznanja i pobjede znače mladima..”
Filip Vrhovnik, pokretač i voditelj Digitalnog inkubatora, navodi kako je izrazito ponosan na pametne, talentirane i kreativne mlade ljude koji su zaista dali sebe u projekte koje su razvijali:
Cijeli taj svečani dio proglašenja pobjednika je bio veoma emotivan za sve. Ne možete ostati ravnodušni kada vidite koliko ta priznanja i pobjede znače mladima, a pogotovo kada i njih same ponesu emocije na pozornici.
Također, posebno ističe pozitivan utjecaj koji donosi ovaj projekt za mlade i njihovu inovativnost općenito:
Hrvatska ima izuzetan potencijal u mladima za stvaranje nove vrijednosti, a upravo je Digitalni inkubator mjesto gdje ćemo ga razvijati i trenirati kako bi gradili bolju budućnost za sve nas.
Nakon ove uspješne završnice, uz više od 250 razvijenih inovativnih projekata – i veliki entuzijazam i trud koju su pokazali mladi željni promjena, inovacija, napretka i novih prilika – možemo sa sigurnošću reći da nam je budućnost itekako sjajna.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.