Može li se zaraditi pisanjem bloga i kako - u Hrvatskoj?

Može li se zaraditi pisanjem bloga i kako – u Hrvatskoj?

Prava tema ovog članka je - kako bloger može zaraditi od svojeg bloga. Može li zaraditi samo od pisanja (i oglašavanja) ili mora koristiti i druge metode zarade, poput prodaje svojih usluga ili proizvoda?

pare_1naslovna

Oni koji redovito prate moj blog mogli su vidjeti da sam prije nekoliko mjeseci odlučio promijeniti njegovu temu. Mislim da je bilo vrijeme za taj potez, jer je ona stara tema pomalo zastarjela. Blog je minimaliziran, članci su u prvom planu, kao i moja slika s kontakt podacima.

To je veliki odmak od onoga što sam napravio kada sam krenuo pisati blog i testirati Google oglase. To je bio jedan od prvih koraka koji sam napravio kako bih svoj blog i pisanje na njemu učinio profitabilnim. Nije upalilo!

Drugo što sam probao bilo je reklamirati proizvode koje nudi moja tvrtka. To je bio još veći fail. Blog se izgubio u moru usluga koje nikog ne zanimaju – ili zanimaju minimalni broj posjetitelja. Vjerujem da sam u jednom trenutku imao oko 30 reklamnih linkova.

Fokus

Pa što onda napraviti? Oglašavanje nije upalilo, prodaja proizvoda nije upalila… Jedna riječ – FOKUS! Pokazalo se da jedna rečenica: “Trebate pomoć oko poslovanja na internetu? Javite mi se! >>” na kraju svakog teksta postiže puno veći rezultat.

Posjetitelj dolazi na članak koji ga zanima, pročita što ima pročitati, stekne neki sud o vama i odluči možete li mu vi pomoći u poslovanju ili ne. Sva sreća pa se tu onda nađe promotivni link koji mu nudi pomoć baš oko toga što njega muči. Sadržajni marketing u najboljem obliku.

Što mogu napraviti beauty, fashion, food, family blogeri?

OK, ovo je odlično kada ja prodajem svoje usluge, ali kako to aplicirati na beauty, fashion, lifestyle, food, techno i family blogeri? Nikako! Vi ćete morati primijeniti drugačiju taktiku.

U zadnjih godinu dana imao sam priliku razgovarati s barem stotinjak cura koje su htjele biti “blogerice”. Najčešće je pitanje bilo – koliko od toga mogu zaraditi? Moje protupitanje bilo je – pa koliko misliš pisati? Odgovor me zapanjio – u prosjeku, jedan članak tjedno, maksimalno dva. Zašto? Jer nemaju vremena. ‘Ajde, ljudi, iskreno – stvarno mislite da se od 4-8 napisanih članaka mjesečno može živjeti? Ako mislite, nemojte dalje čitati ovaj članak – to jednostavno nije posao za vas!

Ali da se ne odmičemo previše od teme, evo nekolicine ideja kako zaraditi, što ne raditi i kako uspjeti kao profesionalni bloger.

1. Kompenzirajte samo proizvode koji su vam potrebni, nemojte svoj medijski prostor davati u bescjenje

Mnoge beauty blogerice krenule su u krivom smjeru, počele su raditi recenzije šminke u nadi da će ih kozmetičke kuće zapaziti i početi plaćati. Hello!!! Cure!!! Pa gdje vam je mozak? Zašto bi vam netko platio da recenzirate šminku koju ionako recenzirate besplatno? U najboljem slučaju, dobivat ćete besplatne uzorke šminke. Wow! Od toga sigurno možete živjeti, zar ne?

Daleko od tog da je kompenzacija loša stvar. To je super ako kompenzirate stvari koje vam zapravo trebaju za rad: računalo, pristup internetu, mobitel, ured, auto…

Netko će reći – meni šminka treba za rad. Ma treba vraga. Ako blog bazirate na recenzijama kozmetike (kao i stotine drugih blogerica koje rade identične stvari) propast ćete i prije nego što ste krenule.

2. Proširite tematiku svog bloga

Znam da na webu postoji milijardu članaka, savjeta i ideja koji kažu da je niša super stvar. Tako je, to je odlično… U Americi, Rusiji ili Njemačkoj. Od tolikih stotina milijuna korisnika interneta, svaka niša ima par milijuna potencijalnih klijenata. U Hrvatskoj živi 4 milijuna ljudi, a od toga svega 60% korisnika interneta. Ako od toga oduzmete ljude koji koriste Facebook, Njuškalo ili samo čitaju Forum, dolazite do stvarno minimalnog broja korisnika. Niša u Hrvatskoj za blogera nije dobra stvar.

Proširite svoju tematiku, povećajte broj posjetitelja i automatski proširite svoj utjecaj. Što imate veći broj posjetitelja na webu, Fejsu, Instagramu i Twitteru, veća je vjerojatnost da će vas neka velika kompanija zapaziti i htjeti surađivati s vama.

3. Nemojte koristiti oglasne sustave

Google AdSense, Criteo, Etarget, Xclaim, Plista… zaboravite ih. Ako nemate 100.000 posjetitelja mjesečno, nećete povratiti ni novac koji mjesečno potrošite na hosting ili domenu.

S druge strane, ako oglašivač vaš blog može dosegnuti putem oglasnih sustava ili mreža, zašto bi vama direktno platio za oglašavanje?

4. Postanite profi bloger/kolumnist tj. vanjski suradnik na nekom portalu

Kada napišete više od 100 članaka posvećenih nekoj temi, htjeli ili ne htjeli, zbog količine vremena utrošene na istraživanje te tematike, postajete stručnjak za tu temu. Portali uvijek trebaju kvalitetan i cjenovno prihvatljiv sadržaj. Dogovorite neki paušal za određeni broj članaka i imat ćete određena primanja. S druge strane, to je i vama dobra promocija.

I na kraju zaključak…

Bojim se da u Hrvatskoj još nije moguće zaraditi kao profesionalni bloger/ica osim ako ne nudiš neku svoju uslugu – bilo kao konzultant, šminkerica ili trener. Stvari se mijenjaju ako imaš blog s više od 50.000 mjesečnih posjetitelja, onda je moguće zaraditi i od oglašavanja. I u jednom i u drugom slučaju – to je krvav posao koji traži puno truda i odricanja. Ali koja nam je alternativa? Pa ne možemo svi raditi u državnoj upravi. Ili možda možemo, ipak je ovo Hrvatska.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Zoran

    Zoran

    22. 06. 2015. u 9:07 pm Odgovori

    Postoji jedan uspjesan blog koji jako utjece na ljude u svojoj industriji – eclectica.hr. 🙂 Smatram da je bitno da bloger bude medijski aktivan i komentira / pise na poznatim portalima koji dodiruju njegovu industriji. To je jedan od nacina da blog bude dobro posjecen te kasnije mozda i monetiziran. Monetizaciju vidim jedino kroz uslugu, tu se od klikova ne zivi. 🙂

  2. Toni Anicic

    Toni Anicic

    23. 06. 2015. u 9:28 am Odgovori

    Što se RH tržišta tice slažem se sa svime. Ako pišete za van, puno je lakše zaradit, i sa puno manje posjeta se u određenim nišama možete zaradit poprilicno.

    • Filip Visic

      Filip Visic

      08. 10. 2015. u 10:58 am Odgovori

      Pa što onda napraviti? Oglašavanje nije upalilo, prodaja proizvoda nije upalila… Jedna riječ – FOKUS! Pokazalo se da jedna rečenica: “Trebate pomoć oko poslovanja na internetu? Javite mi se! >>” na kraju svakog teksta postiže puno veći rezultat.

      Posjetitelj dolazi na članak koji ga zanima, pročita što ima pročitati, stekne neki sud o vama i odluči možete li mu vi pomoći u poslovanju ili ne. Sva sreća pa se tu onda nađe promotivni link koji mu nudi pomoć baš oko toga što njega muči. Sadržajni marketing u najboljem obliku.

  3. Ema Mikulić

    Ema Mikulić

    28. 08. 2015. u 1:32 am Odgovori

    Ja stvarno želim postati blogerica.Ja svaki dan objavim po jedan članak pa su mi brojke svakoga dana sve veće.Trenutačno ne zarađujem na blogu ali me svaki dan veseli novi članak i novi posjetitelji.

  4. Dusan Zlatanovic

    Dusan Zlatanovic

    15. 03. 2016. u 11:06 pm Odgovori

    Ljudi ovo nije blog, ali je drustvena mreza kao sto je fejs, isto i radite kao na fejsu opet kazem, postujete, lajkujete, serujete, takodje i vas seruju, lajkuju i komentarisu i od toga zaradjujete… Znam, neverovatno zvuci ali tako je, mada prvih sigurno par meseci nema bas neke zarade osim, ako niste bas bas bas posveceni tome pa mozda i uspete da nesto brze napredujete, tu je fazon da pozovete takodje i ljude od kojih cete imati veliki procenat njihove zarade, sve u svemu ako vas zanima, javite mi se i uclanite se preko ovog linka http://www.tsu.co/Dr_Hibrid 😀

  5. Valentina Grahovac

    Valentina Grahovac

    09. 04. 2016. u 11:24 pm Odgovori

    Svima jer vjerojatno cilj da zarade pisanjem i slažem se da se to ne može u Hrvatskoj postići. Ali mislim da bi pisanje trebalo biti hobi, da podijelimo s ljudima naše misli i stavove te da se upotimo u svijet onoga što volimo i to pokazemo svijetu preko bloga.
    Valentina-grahovac.iz.hr

  6. Hrvoje

    Hrvoje

    29. 05. 2016. u 9:56 pm Odgovori

    Naravno da se s blogom može zaraditi. Kao i sa svime što se radi na pravi način. Stvari su jednostavne, uostalom Filip je napisao u članku nekoliko načina kako zaraditi s blogom. Samo treba pročitati pažljivo. Blog ne radi odmah, treba vremena. Ujedno postoje neke stvari koje treba znati, kao i u bilo kojem poslu.

  7. Anonymous

    Anonymous

    07. 04. 2017. u 8:39 pm Odgovori

    Postovani Visic,

    Ja sam vec 7 godina bloger i zivim od toga i zaradivam vise od prosjecnu placu. Vi nemate pojma ocemu pisete kad kazete da se nemoze zaradit od toga. Molim vas izbrisite ovaj clanak jer je sve laz. Rusite ljudima njihove snove i plasite ih sa ovakvim clancima. Sve je krivo sto ste napisali i vidi se da nemate pojma ocemu pisete. Ako cete ovako nesto pisati onda se dobro informirajte o tome ili nemojte uopce pisat.

  8. Jelenka

    Jelenka

    01. 08. 2017. u 2:18 pm Odgovori

    Poštovani Anonymus,
    trenutno sam u fazi silne želje da otvorim svoj blog.. muči me nekoliko ideja, žena sam, ali bih pisala o univerzalnim temama…, no istovremeno imam financijskih problema pa moim savjet, koja su pravila, uz trud na blogu, da se zaradi neki novac. Suprug mi je iznenada preminuo, pa sam ostala na obvezi vraćanja kredita u CHF-u, dugovi i sl.
    Budite ljubazni, na mail:mudrajelka58@gmail.com, dajte mi neki savjet.
    Izrazito zahvalna na budućem Vašem odgovoru, srdačno Vas pozdravljam, pomozite mi. HVALA:

    Jelenka

  9. Danijel Tomljanović

    Danijel Tomljanović

    19. 11. 2017. u 1:02 pm Odgovori

    U zadnje vrijeme razmišljam o otvaranju bloga. Volim kuhati i to me ispunjava. Prije par godina nisam ni pomislio na kuhinju, ali sada me baš zanima. Koristim društvene mreže i stavljam slike koje uslikam tik prije konzumiranja, tako da one nisu ni profesionalne ni blizu blogerskim fotkama. Kolege me na poslu zezaju da sam fulao profesiju i tako sam došao do saznanja da bi mogao otvoriti svoj blog. No smeta me jedna činjenica čitajući komentare, članke, savjete blogera i smatram da su tu potpuno u pravu, ako je bitna lova bjež iz toga. Naime, smisao bloga je da prezentiraš neku svoju strast. Dok nije bilo interneta ljudi su se bavili raznim stvarima, ali poruke nisu stizale daleko. Danas jednu objavu vide u cijelom svijetu u djeliću sekunde i ako si ustrajan u svojoj strasti, ako je to ono što te kao ljudsko biće ispunjava, onda je zarada zadnja stvar na svijetu koja te treba interesirati.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.